PITTSBURGH 6. februára (WEBNOVINY) – Predstavte si vypäté hokejové finále zimných olympijských hier vo Vancouveri. Ruská hviezda Alexander Ovečkin bojuje v rohu klziska o puk, no tvrdým zákrokom je zrazená na ľad, z ktorého sa nevie zdvihnúť. Hraciu plochu napokon opúšťa na nosidlách. Aj takáto čierna mora trápi vedenie NHL. Boj o olympijské zlato predstavuje pre športovcov najvyššie méty, pre ich dosiahnutie sú v nasadení ochotní obetovať aj zdravie. Každý tréner mužstva zámorskej profiligy podvedome neustále rozmýšľa o tom, v akom zdravotnom stave sa mu vrátia jeho opory. „Na podobné veci nemôžete myslieť. Samozrejme, som tvrdý na protihráčov, ale nikdy nejdem do súboja s úmyslom zraniť ich. Musíte však urobiť všetko pre to, aby ste dosiahli úspech,“ vyjadril sa na túto tému ruský obranca v službách Pittsburghu Penguins Sergej Gončar. Potenciálne riziko navyše vzrastá o to, že sa bude hrať na užšej ľadovej ploche, aké sú najmä v NHL, kde býva viac súbojov ako na európskych klziskách. „Tieto olympijské hry sa určite odohrajú vo veľkom tempe a budú podstatne fyzicky náročnejšie ako predchádzajúce. Nemôžete však ísť na ľad so strachom, ale s tým, že odvediete to najlepšie, čo sa len dá,“ doplnil Gončar. Zaujímavosťou je aj fakt, že za Rusko nastúpi útočník „tučniakov“ Jevgenij Malkin, ktorý v NHL vytvoril údernú dvojicu s kapitánom konkurenčnej kanadskej reprezentácie Sidneym Crosbym. Ich súboje by mohli byť príliš vyhecované, čo tiež vyústiť do tvrdých vzájomných stretov. „Bude to úplne iné, ale veľmi sa na to teším. Uvidíme, kto vyhrá. Je to jasný cieľ pre obidvoch z nás,“ poznamenal Malkin.
Samotné hviezdy NHL sa neboja zranení. Ovečkin len sucho skonštatoval, že nešťastie sa môže stať aj počas tréningu na bicykli. Kanaďan Crosby bol vo svojej výpovedi obsiahlejší: „Predpokladám, že klubový spoluhráč Gončar mi nič nedaruje. Na druhú stranu si nemyslím, že by prišiel do rohu klziska s cieľom ublížiť mi. Pôjde do mňa rovnako ako každý iný. Rovnako budem pristupovať aj ja k protihráčom.“
Obavy trénerov zámorských klubov sú opodstatnené. Pamätné je napríklad zranenie bývalého českého reprezentačného brankára Dominika Hašeka počas ZOH v Turíne v roku 2006, na čo následne doplatila Ottawa Senators v play-off. „Mužstvo, ktoré má osem – deväť reprezentantov môže byť znevýhodnené. Hokejisti sa vrátia unavení, niektorí môžu mať zdravotné problémy. Zrazu bude vo výhode tím, ktorý má jedného, alebo dvoch členov národných výberov,“ povedal komisár NHL Garry Betman.
SITA, AP