Pre najlepšie ženy na US Open vek nie je prekážkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniela Hantuchová
Daniela Hantuchová počas osemfinálového zápasu v Birminghame, v ktorom porazila Francúzku Kristinu Mladenovicovú 3:6, 7:6, 6:4. Foto: SITA/AP

NEW YORK 5. septembra (WEBNOVINY) – Nový zlatý vek tenisových tridsiatničiek. Takto uvádzajú svetové agentúry svoje postrehy k aktuálnemu dianiu v ženskej dvojhre na záverečnom grandslamovom turnaji roka v New Yorku.

Zo štvorice semifinalistiek US Open majú až tri po 31 rokov – Američanka Serena Williamsová, Číňanka Na Li a Talianka Flavia Pennettová.

Úctyhodný vekový priemer kazí iba Viktoria Azarenková. Bieloruska má „len“ 24 rokov. Ak by ju však zdolala vo štvrťfinále Slovenka Daniela Hantuchová, menoslov tridsiatničiek v semifinále by bol kompletný.

„Tenis nás stále baví a nechceme sa ho vzdať. Kedysi to tak nebolo. Hráčky odchádzali zo scény pomerne mladé,“ povedala k téme Flavia Pennettová, narodená 25. februára 1982.

Semifinále na grandslamovom turnaji si rodáčka z Brindisi zahrá prvý raz a čakala naň 11 rokov. S aktuálnou rebríčkovou pozíciou (83.) je štvrtou najnižšie postavenou hráčkou vo svetovom počítačovom poradí v histórii US Open, ktorá sa prebojovala do semifinále. Tejto štatistike kraľuje Belgičanka Kim Clijstersová, ktorá sa v roku 2009 ako nenasadená stala celkovou víťazkou v New Yorku. „Som v pohode a v tejto fáze turnaja nemám čo stratiť,“ vravela Pennettová pred semifinále proti Azarenkovej.

Azarenková si pripadá ako veteránka

Viktoria azarenkova
Foto: SITA/AP

Bieloruská favoritka sa pri zmienke o tridsiatničkách v semifinále pousmiala. „Aj ja si niekedy pripadám ako veteránka, a nie hráčka nastupujúcej generácie. Na ženskom okruhu sa pohybujem od šestnástich rokov. A hoci mám len dvadsaťštyri, preskákala som toho už dosť. Samozrejme, v globále som stále mladá,“ cituje Azarenkovú server tennis.com.

Daniela Hantuchová dovŕšila v apríli tridsať rokov a o dva mesiace neskôr zdvihla nad hlavu víťazný pohár za triumf na turnaji v Birminghame. Teraz sa zase po 11 rokoch prebojovala do štvrťfinále na US Open. „Som rada, že patrím do generácie, ktorá stále má z tenisu čo ponúknuť. Úspechy hráčok po tridsiatke dnes už nie sú výnimkou. A nie je to len o Serene Williamsovej. Grandslamové triumfy Na Li či Francescy Schiavoneovej sú toho dôkazom,“ povedala Hantuchová po triumfe v Birminghame.

Serena by bola najstaršia

S. Williamsová - J. Švedovová 6:3, 6:1
Foto: SITA/AP

Ak v New Yorku zvíťazí Serena Williamsová (narodená 26. septembra 1981), stane sa najstaršou víťazkou v otvorenej ére US Open. Margaret Courtová mala v sezóne 1973 31 rokov a 55 dní, keď sa stala šampiónkou.

Na ceste k sedemnástemu grandslamovému titulu musí prekonať ešte dve prekážky. Prvou je Číňanka Na Li, ktorá je len o päť mesiacov mladšia ako fenomenálna Američanka.

„Ona je pre mňa veľká výzva. Má skvelý pohyb po dvorci a tiež úderovú istotu. Z tenisu vie všetko na solídnej úrovni,“ vravela pred semifinále S. Williamsová.

A prečo patrí Na Li aj po tridsiatke medzi najlepšie fyzicky pripravené hráčky na okruhu WTA? Na svedomí to má jej tréner Carlos Rodríguez, ktorý jej v príprave ordinoval aj šesťhodinové „zaberačky“ v posilňovni. Po troch dňoch takejto driny tenistka zavolala manželovi. „Umieram! Carlos je blázon,“ citovali Na Li svetové médiá pred polrokom. Teraz v New Yorku je však vo výbornej forme a na tvrdom povrchu hrá možno najlepší tenis svojej kariéry. „Som na tom fyzicky tak dobre ako možno nikdy predtým. Keď sa mi nedarí hra, tak bojujem a mám stále šancu na víťazstvo,“ uviedla Na Li.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela HantuchováFlavia PennettováKim ClijstersováNa LiSerena WilliamsováViktoria Azarenková