Ak sa chcete v zimnej záhrade po celý rok tešiť zo sviežej zelene a nádherných kvetov, nemala by v nej ani v zime klesnúť teplota pod 20 °C (ideálna je teplota až okolo 25 °C). Potom je už len na vás, či si v nej výberom rastlín vytvoríte atmosféru Brazílie, Austrálie, Thajska či Mexika. Svoje rozhodnutie by ste mali najskôr dobre zvážiť, až potom si zaobstarať všetky vhodné rastliny. Okrem nich by rovnakú krajinu mali pripomínať aj doplnky, dlažba či vzhľad stien (veľmi pôsobivé sú napríklad zrkadlá) a, samozrejme, oddychový kútik – nezabudnite na relaxačné kreslá, pohovku či ležovisko, vďaka ktorým vám bude na tomto mieste príjemne, ani na skrinky, v ktorých si nájde miesto náradie aj odborná literatúra.
Ak sa rozhodnete vybudovať pri dome tropickú či subtropickú oázu, rozhodne ju nezaplňte len izbovými rastlinami, ktoré nájdete po dome. Bola by to škoda. Takýto priestor sa dá využiť oveľa nápaditejšie a už prvé kroky by mali byť premyslenejšie. Vo všeobecnosti si vykurovaná zimná záhrada žiada viac starostlivosti, preto ak ste pracovne veľmi vyťažení, radšej zvoľte menej rastlín – napríklad len zaujímavú skupinku, niekoľko atraktívnych solitérnych druhov či pekný, pomaly rastúci stromček.
Najkrajšie rastliny
Vo vykurovaných (teplých) zimných záhradách sa bude dariť skutočne širokému spektru rastlín pôvodom z trópov a subtrópov – palmám, banánovníkom, monsterám, papyrusom, ibišteku čínskemu, ale aj dracénam, jukám, kávovníkom, citrusom, antúriám, strelíciám, lopatkovcom či orchideám. Výborne tu porastú aj šeflery, aglaónémy, krotónovce, filodendrony a figovníky. Vďaka vyššej vzdušnej vlhkosti bude vo vykurovanej zimnej záhrade prosperovať aj vlhkomilnejšia zeleň – maranta, alokázia, kalatéa či rôzne druhy papraďorastov (nefrolepka, adiant – ozdobná papraď zv. Venušin vlas, slezinník).
Celý článok si môžete prečítať tu.