Najdrahším mestom na svete z hľadiska životných nákladov je pre rok 2014 Singapur. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka The Economist Intelligence Unit, ktorý pravidelne zostavuje britský týždenník The Economist. V najnovšom prieskume porovnával ceny 160 základných položiek v 131 mestách na celom svete. V rebríčku, ktorý skúmal ceny potravín, oblečenia, nájomného, energií, dopravy, školného či rekreácie, tento rok vedie „Levie mesto“.
„Čo sa týka šoférovania áut, Singapur je výrazne drahší než akékoľvek iné mesto. Ceny dopravy sú tu trojnásobne vyššie ako v New Yorku. Mestský ostrovný štát má veľmi málo prírodného bohatstva, Singapur je teda v oblasti energie a zásob vody závislý od ostatných krajín, čím sa v rebríčku z hľadiska najvyšších poplatkov na údržbu domácnosti zaradil na tretie miesto,“ píše sa vo výslednej správe. Singapur je zároveň najdrahším mestom na nákup oblečenia.
V rebríčku najdrahších miest na druhom mieste skončil Paríž, nasledovalo ho Oslo, Zürich a Sydney. Tokio, ktoré si v roku 2013 odnieslo prvenstvo, sa tentokrát posunulo na zdieľanú šiestu priečku.
Najdrahšie mestá na svete pre rok 2014:
1. Singapur, Singapur
2. Paríž, Francúzsko
3. Oslo, Nórsko
4. Zürich, Švajčiarsko
5. Sydney, Austrália
6.-9. Caracas, Venezuela
6.-9. Ženeva, Švajčiarsko
6.-9. Melbourne, Austrália
6.-9. Tokio, Japonsko
10. Kodaň, Dánsko
…..
127.-128. Damask, Sýria
127.-128. Káthmandu, Nepál
129. Nai Dillí, India
130. Karáči, Pakistan
131. Bombaj, India
Kým na prvých miestach rebríčka kraľujú ázijské a európske mestá, na opačnom konci tiež dominuje Ázia. „Ázijské mestá patria k jedným z najlacnejších vo svete – hlavne na Indickom subkontinente,“ uviedol editor rebríčka Jon Copestake.
Najmenej drahým mestom na svete je podľa prieskumu Bombaj. Za nízke ceny tu zodpovedá najmä veľká nerovnosť v oblasti platov. Podobná situácia je aj v hlavnom meste Indie Naí Dillí. Nízke príjmy väčšiny zamestnancov držia na uzde aj ceny produktov. „Nízke platy spolu s lacnou a veľkou zásobou tovaru v mestách, ako aj štátna dotácia na niektoré produkty, držia ceny dolu, hlavne v porovnaní so západnými štandardmi,“ vysvetlil Copestake.
www.cnn.com, www.bbc.co.uk