O hlavnú cenu, garantovanú honorovanú zmluvu od generálneho partnera – Schwarzkopf Brillance v hodnote 3320,- €, sa uchádza silná finálová dvanástka, zložená z talentovaných dizajnérov zo Slovenska i susedných Čiech. K finalistom prestížnej akcie sa tento rok zaradili:
Andrea Pojezdálová
Daniela Pešková
Ema Kleinová
Ivana Kaňovská
Jana Milatová
Katarína Holková
Lenka Chroboková
Ľubica Mildeová
Lucia Ivanová
Renáta Nováková
Rostlislav Liška
Tereza Šikulová
Vzhľadom na vysokú účasť mimoriadnych talentov a umeleckých osobností z oboch republík odborná porota využila možnosť výnimky a zvýšila obvyklý počet finalistov z 10 na 12. Ceny, o ktoré finalisti zabojujú, sú naozaj lákavé.Víťaz dostane možnosť zrealizovať autorskú kolekciu, ktorá bude predstavená na ďalšom ročníku súťaže, ako aj na iných prestížnych podujatiach. Okrem toho môže počítať aj s masívnou mediálnou a marketingovou podporou pri svojej ďalšej tvorbe vrátane módneho editoriálu v časopise Emma. K ďalším exkluzívnym cenám patrí i návšteva prestížnej Shenkar College of Art Design and Engineering.
Finalisti súťaže odprezentujú svoju tvorbu verejnosti počas finálového večera dňa 29. septembra o 19.00 hod. v bratislavskom Auparku. Súčasťou podujatia je workshop s Rachel Berman Hadari zo Shenkar College of Engineering and Design, ktorý je prístupný aj širokej verejnosti.
Finalistky prešli sitom kritického hodnotenia odbornej poroty. Patrili k nej: rektor VŠVU v Bratislave prof. Stanislav Stankoci, kostýmový výtvarník Milan Čorba, riaditeľka Slovenského centra dizajnu Katarína Hubová, umelecká fotografka Milota Havránková, módna návrhárka a pedagogička Liběna Rochová, výtvarník a dizajnér Karol Pichler, vedúca profesorka odevného designu Shenkar College of Engineering and Design Rachel Berman Hadari, svetoznámy scénograf Boris Kudlička a módni návrhári Hana Převrátilová, Lukáš Kimlička, Mária Štraneková a Boris Hanečka.
Na čo sa môžeme tešiť?
V Nórsku študujúci odevný dizajnér Rostislav Liška z Brna vo svojej kolekcii zachytáva vývoj ľudskej osobnosti v kresliarskom prejave za pomoci audiovizuálnej techniky či starých grafických techník. Pohráva sa s myšlienkou slobody ducha a ľudskej tvorivosti, ktorá je bežná u detí a konfrontuje ju so spoločenskými normami a štandardmi „sveta dospelých“. Najmladšia súťažiaca, len 20-ročná študentka VŠVU v Bratislave a minuloročná víťazka internetového hlasovania Brillance Fashion Talent 2010 Ema Kleinová, sa pri tvorbe nechala inšpirovať povojnovým obdobím rokov päťdesiatych, ktoré sa rozžiarili novými výzvami, zmenami a radosťou. Opisuje žiaru tohto obdobia, ktorá autorku fascinuje a zároveň oslepuje. Z rafinovanosti a ženskosti gréckeho rúcha spája a vytvára vzor, ktorý používa ako potlač celej kolekcie.
Tereza Šikulová z Čiech hľadá vo svojej kolekcii odpovede na otázky týkajúce sa siluety a odevných prvkov, v ktorých žena najviac zažiari bez zbytočnej výstrednosti a gýču. Téma lesku, žiare a svetla balansuje s protipólom tmy pomocou odtieňov na záhyboch látky. Inšpiráciu vo filme „Sunshine“ od režiséra Dannyho Boyla našla najstaršia finalistka, 39-ročná dizajnérka a maliarka Jana Milatová z Bratislavy. Za dôležitú považuje najmä atmosféru a emóciu príbehu o človeku a Slnku ako ekvivalente Boha. Strihové a farebné riešenia vyjadrujú osamelosť a krehkosť človeka vo vesmíre, kontrast duchovnej sily človeka a nekonečnej hmoty vesmíru. Každý odev je koncentráciou emócie inšpirovanej časťami príbehu.
Ako nosný prvok svojej kolekcie použila 22-ročná študentka Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne Daniela Pešková vrstvenie, prestrihávanie a vystrihovanie. Jej kolekcia vyjadruje dušu, jej vývoj a skúsenosti viazané v čase, ako aj udalosti, ktoré sú do nej navždy vpísané. Vrstvy sú „letokruhy“ duše a človek akoby na sklonku svojej existencie už ani nebol sám sebou. Oživiť a nechať vyniknúť prvky slovenského ľudového odevu sa vo svojej súťažnej kolekcii snaží Andrea Pojezdálová z VŠVÚ v Bratislave. Tradičné dekoratívne prvky dostávajú súčasný charakter. V kolekcii je cítiť kontrast súčasnej ženskej siluety a dekóru inšpirovaného minulosťou.
Skúsená odevná a kostýmová dizajnérka Katarína Holková z Banskej Štiavnice využíva svetlo ako symbol slobody a vyjadrenia. Kolekcia je určená pre ženy, ktoré sa neboja nosiť žiarivé pulzujúce farby plné energie. Autorka využíva záľubu v kombinatorike dosť nekompatibilných vzorov a farebných štruktúr, z ktorých vytvára zaujímavú fauvistickú mozaiku.
Svetom baletiek sa nechala inšpirovať čerstvá absolventka Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, 24-ročná Renáta Nováková. V kolekcii s názvom „hracia skrinka“ sa snaží definovať nový pôvab tanečnice, ktorej naplnenie života spočíva v krátkom okamihu, kedy je na vrchole svojej kariéry. Zjaví sa ako krehký, mihotavý prízrak, tancujúci v závoji mäkkého svetla. Je zbožňovaná, žije svoj sen. Uzatvára sa do svojho sveta, vo svojej samote smeruje k jedinému cieľu – stať sa legendou. Zažiari a v zapätí zhasína. Prichádza ďalšia, ktorá po celé roky zbierala silu, aby zažiarila namiesto nej.
Na súčasnú dobu plnú bulvárnych plátkov a prehnaného sledovania života mediálne známych osobností, ktoré sa stávajú vzormi pre mnohých z nás, reaguje vo svojej kolekcii s názvom „Stars“ 24-ročná študentka Fakulty Architektúry STU v Bratislave Ľubica Mildeová. Autorka sa zaujíma o proces transformácie „obyčajného človeka“, ktorý má chronický záujem priblížiť sa svojim idolom, s dôrazom na symbolickú premenu človeka na hviezdu. Využíva pritom postupnú transformáciu jednoduchých šiat do symbolického, veľavravného tvaru hviezdy. Svoju celoživotnú lásku k folklóru sa rozhodla preniesť do svojej tvorby odevná dizajnérka a dizajnérka filmových kostýmov Lenka Chroboková z Ostravy. Do kolekcie s názvom „Folklor must go on“ vkladá veľkú dávku citu, zážitkov a radosti. Hlavnú inšpiráciu čerpá v takmer dvestoročnej ľudovej slávnosti s názvom „jazda kráľov“, ktorá je typická pre obec Vlčnov na Južnej Morave. Modelom však dodáva nositeľný súčasný charakter.
Neohrozená, mladá a nezávislá „superžena“ kráčajúca veľkomestom, sebavedome odrážajúca útoky okolia. Taká je predstava 28-ročnej externej dizajnérky ŠKODA AUTO, a.s. Mladá Boleslav Ivany Kaňovskej z Uherského Hradiště. Tá sa pre svoju kolekciu inšpirovala životným štýlom súčasnej modernej, nezávislej ženy „bojovníčky“, ktorá stelesňuje svet hrdiniek filmov science fiction. Autorku tiež zaujíma problematika súčasnej „bezpohlavnej“ sexuálnej orientácie.
Lucia Ivanová z Bratislavy sa pri tvorbe nechala ovplyvniť knihou „Čajka“ od Richarda Bacha. Kolekcia je podľa autorky akýmsi vyjadrením cesty hlavného hrdinu knihy, čajky Jonathana a jeho premeny. Inšpirácia čajkou sa odráža aj v samotných siluetách. Kolekcia má vyznieť žensky, nadčasovo, sofistikovane, pôvabne a zároveň jasne. Prostredníctvom jednotlivých modelov tak chce autorka divákovi prerozprávať príbeh knihy.
Foto: BFT
Foto: BFT
Foto: BFT
Foto: BFT
Foto: BFT
Svojho víťaza môžu určiť aj návštevníci stránky www.brillancefashiontalent.sk, na ktorej je bližšie predstavená tvorba jednotlivých finalistov.