BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik rokoval so zástupcami Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, s primármi a so zástupcami oddelení, na ničom konkrétnom sa však nedohodli. Hlavnou témou diskusie boli hromadné výpovede lekárov a transformácia nemocníc na akciové spoločnosti.
„Myslím si, že sme si vyjasnili pozície, mám z toho dobrý pocit,“ povedal šéf rezortu. Minister považuje požiadavku lekárov o vyššie platy za legitímnu a v akceptovateľnej forme chce hľadať riešenie. Na margo transformácie nemocníc na akciové spoločnosti zdôraznil, že je to významný proces, v ktorom ide o zmenu k lepšiemu, o kvalitatívny posun slovenského zdravotníctva.
Ďalšie rokovanie zástupcov Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave s ministrom zdravotníctva bude vo štvrtok, dovtedy majú primári ministrovi spísať svoje otázky a požiadavky, ten sľúbil, že na ďalšie stretnutie príde už s odpoveďami. Na šéfa rezortu v piatok od dvanástej v aule čakalo 200 lekárov, ktorí sa ho však nedočkali.
„Keďže bolo dvanásť hodín, ako je možné, že dvesto lekárov odišlo od svojich pacientov?“ spýtal sa Uhliarik. Podľa neho požiadavkou bolo, aby lekári vyslali svojich zástupcov, nie aby sami odišli od pacientov.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová, k piatku podalo výpoveď 112 lekárov DFNsP, pôvodne ich bolo 121. Podľa Zollerovej ministra mrzí, že odborári si za svojich rukojemníkov zobrali pacientov, v tomto prípade najmenších.
„Apelujem na vás, lekárov, ktorí ste doteraz svoj život zasvätili starostlivosti o pacientov, aby ste bojovali za svoje požiadavky, ale v žiadnom prípade nie tak, aby to ohrozilo pacientov,“ povedal Uhliarik.
Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniel Žitňan považuje za svoju povinnosť zabezpečiť prevádzku nemocnice. Ak by lekári výpovede nestiahli, situácia by bola podľa neho kritická. „Či by nedošlo k ohrozeniu pacientov, to vám momentálne neviem povedať,“ uviedol Žitňan. Podľa riaditeľa v nemocnici nebudú rušiť lôžka a fyzicky zlučovať oddelenia.
Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia aj akciové spoločnosti.
Situácia je vážna najmä v detských fakultných nemocniciach. Tam bude údajne v prípade odchodu lekárov pravdepodobne problém aj so zabezpečením akútnej zdravotnej starostlivosti. Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky.