BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Bratislavská krajská sudkyňa Anna Benešová s pozastaveným výkonom funkcie bude preložená na súd nižšieho stupňa za to, že podľa súdu dvakrát neumožnila zvukovú nahrávku účastníkom súdnych sporov. Odvolací disciplinárny senát Najvyššieho súdu SR potvrdil prvostupňový verdikt z 8. júla 2009. Odvolania sudkyne aj navrhovateľky – predsedníčky bratislavského krajského súdu zamietli.
Odvolací disciplinárny senát považuje za profesionálne zlyhanie Benešovej, že neumožnila nahrávky účastníkom konania. „Od predsedu senátu krajského senátu sa nielen očakáva, ale aj vyžaduje istý stupeň profesionality, jeho rozhodovanie je často aj príkladom pre ostatných sudcov, hlavne súdov nižších stupňov, “ konštatoval predseda odvolacieho disciplinárneho senátu. Podľa neho ak taký sudca dostane na stôl spis z vyššieho súdu s obsahom zápisnice, kde predsedníčka senátu neumožní nahrávať priebeh hlavného pojednávania, „je logické a zdá sa to aj prirodzené, že si povie: tak asi takto treba postupovať, takto mám postupovať“. Taký postup súdu potom neporušuje len právo dotknutého účastníka, ale má aj vplyv na rozhodovaciu činnosť sudcov nižších stupňov, odvolací disciplinárny súd nevylúčil, že aj na kolegov.
Odvolací disciplinárny súd si na rozdiel od prvostupňového senátu preveril doterajšie plnenie pracovných povinností Benešovej a zistil, že ich plnila iniciatívne a riadne, negatívne poznatky nezistil. Benešová bola doteraz bezúhonná, čo tiež odvolací súd bral do úvahy. Predseda odvolacieho súdu citoval zo zákona, že sankcia v podobe preloženia na súd nižšieho súdu je najmiernejšou sankciou za závažné disciplinárne previnenie. Podľa neho nevyhoveli návrhu predsedníčky Krajského súdu v Bratislave, aby Benešová bola potrestaná najprísnejšou sankciou a prišla o talár, lebo na to neboli splnené podmienky.
Podľa Benešovej sa dnešný verdikt dal očakávať. „Snáď je to to najmiernejšie rozhodnutie, čo mohol odvolací senát urobiť, neočakávala som iné rozhodnutie – možno povedať, že až horšie,“ myslí si sudkyňa, ktorá dodala, že „to, čo som tvrdila, je pravdou, za tým si stojím, a ľudia, ktorých sa to týka, sa mi vyhýbajú“. Jediným spravodlivým rozhodnutím by bolo pre Benešovú podľa jej slov, ak by navrhovateľka svoj disciplinárny návrh zobrala späť. „Ona dobre vie, ako to bolo, ona dobre vie, že tieto veci sú skutočne spojené s prejednávaním dr. Harabina,“ tvrdila Benešová. Podľa sudkyne sa jej predsedníčka bratislavského krajského súdu pred časom priznala, že návrh na disciplinárne konanie proti Benešovej musela podať, „lebo bude odvolaná z funkcie“. Benešová však nevie, kto to predsedníčke súdu povedal. Benešovej obhajca už v minulosti označil za dôvod disciplinárneho konania proti nej snahu postaviť ju mimo výkonu funkcie sudcu, lebo mala v odvolacom konaní pridelené prípady žalôb Štefana Harabina voči médiám. „Dostalo sa to na disciplinárny senát zrejme preto, aby neboli rozhodované tieto vec, ktoré som mala rozpojednávané,“ uviedla dnes Benešová.
Benešová už mohla odísť do dôchodku, čo by viedlo k zastaveniu disciplinárneho konania, počkala však na jeho výsledok, ako hovorí, nebolo to z márnomyseľnosti. „Je treba zachovať určitú sudcovskú česť – ja tvrdím, že česť sudcu sa nedá zaplatiť peniazmi, to, že mňa niekto urazí a pýtam si za to päť miliónov, to považujem za absurdné, sudca má mať česť, ktorá je peniazmi neoceniteľná,“ tvrdí Benešová.
Po dnešnom verdikte povedala, že nevníma nijako úlohu Harabina vo svojom prípade, lebo on disciplinárny návrh nedal, upozornila však na ďalšiu skutočnosť. „Je pravdou, že on pozastavil moju činnosť,“ konštatovala. Ako vysvetlila, je pravda, že ona zaprotokolovala, že neumožnila nahrávanie, ale sám účastník konania podľa nej povedal, že jemu o nahrávanie nešlo.
Benešová nesúhlasí s právnym hodnotením svojho prípadu, ale nemá problém ísť na okresný súd, kam by mala podľa verdiktu prejsť. Za 37 rokov, počas ktorých bola len na materskej dovolenke a jednej PN-ke, rozhodla 17 tisíc prípadov. „Nedošiel mi ani zo Štrasburgu taký, za ktorý by som musela hlavu skloniť, z ústavného súdu ani nehovorím,“ dodala Benešová.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play považuje dnešné rozhodnutie disciplinárneho súdu za „absolútne absurdné“ z viacerých dôvodov, napríklad, že preloženie na súd nižšieho stupňa je považované za najjemnejšiu sankciu. Za absurdný považuje aj výklad o šesťmesačnej lehote na podanie podnetu. „Vo mne tieto verdikty vyvolávajú pocit, že súd si robí zo zákona trhací kalendár a ohýba si ho podľa svojej potreby a vykladá si ho veľmi voluntaristicky, “ uviedla Wienk. Myslí si, že rozhodnutie odvolacieho senátu nemožno oddeliť od toho, že sudkyňa rozhodovala práve spor Štefana Harabina proti médiu. „Nie je náhoda, že sudkyňa dostala pozastavený výkon funkcie a že spory Štefana Harabina rozhodol iný sudca,“ vyhlásila Wienk a dodala, že tento súd a celý jeho priebeh dokazuje, že na Slovensku platí dvojaký meter na sudcov. Ak sa pozrieme na iné rozhodnutia disciplinárnych senátov pri iných sudcoch, tak je zrejmé, že „za porovnateľné skutky buď vôbec nebolo začaté disciplinárne stíhanie, alebo sudcovia dostali len veľmi mierne, jemné sankcie“. Wienk má dojem, že „konanie bolo účelové a rozhodnutie bolo účelové, politicky a mocensky objednané“.
Reakciu predsedníčky Krajského súde v Bratislave sa agentúre SITA po rozhodnutí odvolacieho disciplinárneho súdu nepodarilo získať, odišla v čase, keď na verdikt reagovali iní.
Verdikt o Benešovej posilní práva účastníkov konania
Ministerstvo spravodlivosti SR rešpektuje dnešné rozhodnutie v prípade disciplinárneho stíhania sudkyne Anny Benešovej. „Ide o posilnenie práv účastníkov konania, keď sudca musí rešpektovať ústavné práva, garantované aj Dohovorom o ľudských právach,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Sudkyňa podľa ministerstva spravodlivosti „nebola nikdy stíhaná za svoje kritické názory, ale za porušovanie práv účastníkov konania. Občania majú právo si vyhotovovať zvukový záznam z verejných konaní na súde. Nie je možné, aby zápisnica z hlavného pojednávania, ktoré trvalo niekoľko hodín a bolo prednesených niekoľko strán argumentov, mala oficiálne ani nie dve strany.“ Agentúru SITA informoval tlačový a informačný odbor Ministerstvo spravodlivosti SR.
SITA