Photos To Space, spoločnosť, ktorá sa práve dostáva na trh, umožňuje ľuďom poslať svoje digitálne fotografie až do vzdialenosti 70 míľ (asi 113km) do atmosféry, teda asi 8 míľ od priestoru, ktorý podľa vedcov predstavuje začiatok vesmíru. Raketa s fotografiami opustí našu planétu v apríli budúceho roku zo súkromnej štartovacej dráhy amerického štátu Nové Mexiko a celý let potrvá asi 15 minút.
Súkromné lety do vesmíru sa vďaka firme SpaceX postupne stávajú skutočnosťou. Tá sa totiž uplynulú stredu stala vôbec prvou súkromnou spoločnosťou na svete, ktorá na obežnú dráhu Zeme vypustila vlastnú raketu s modulom. Po vyše troch hodinách sa úspešne vrátil na Zem. Ceny letov do vesmíru sa však aj tak šplhajú do závratných výšin. Joe Latrell, autor nápadu, vás do vesmíru dostane už za necelých 5 dolárov. Teda aby sme boli presní, len vašu podobizeň. Za túto cenu dostanete certifikát, fotografiu zo štartu rakety a možnosť sledovať jej štart priamo na dráhe.
12. apríla 2011 bude svet oslavovať 50. výročie prvej ľudskej misie vo vesmíre. V tento deň roku 1961 o 6 hodine a 7 minúte svetového času odštartoval Jurij Gagarin v kozmickej lodi Vostok1 z kozmodrómu Bajkonur. Uskutočnil jeden oblet Zeme a po 108 minútach pristál na padáku pri Semelove v Saratovskej oblasti. Z neznámeho vojenského letca sa počas hodiny stal najpopulárnejší človek planéty. Jurij Gagarin bol povýšený z nadporučíka na majora, vyznamenaný titulom Hrdina Sovietskeho zväzu a Leninovým radom. O dva dni neskôr ho triumfálne privítali v Moskve a v nasledujúcich dňoch a mesiacoch po celom svete od Londýna až po Havanu. Práve v tento deň budúceho roku bude do vesmíru vyslaných vyše milión fotiek obyčajných ľudí. „Projekt Photos To Space vznikol práve preto, aby umožnil každému človeku sa aspoň takýmto spôsobom dostať do vesmíru,“ povedal Joe Latrell.
Nápad na posielanie digitálnych fotiek do vesmíru skrsol v hlave Američana po tom, ako mu v roku 1998 zomrel syn Joshua. „Chcel som si ho pripomenúť a ako prvé mi napadol vesmír – neviem vysvetliť konkrétnu spojitosť,“ dodal vesmírny nadšenec. Potom Latrell pracoval na X Prize – projekte, ktorého víťaz mohol získať 10 miliónov amerických dolárov na realizovanie ďalších vesmírnych nápadov. Podmienkou bolo, aby skonštruovali a vyslali do vesmíru raketu, ktorá by bola schopná uniesť troch ľudí aspoň do výšky 100 km nad zemský povrch a to dvakrát v priebehu dvoch týždňov, aby sa potvrdila jej stopercentná funkčnosť. Tím a spoločnosť, s ktorými na tomto projekte spolupracoval síce nezvíťazili, ale Joa Latrella to inšpirovalo obrátiť svoju pozornosť doslovne do oblakov.
„Chcel som zistiť, ako môžem zvýšiť záujem ľudí o vesmír. Toto je najlacnejší spôsob, ktorý zároveň dovoľuje ľuďom stať sa priamymi účastníkmi tohto projektu,“ dodal Latrell. Keď raketa v apríli opustí zemský povrch, odíde s ňou vyše milión digitálnych fotiek až 13 km nad priestor, ktorý je už všeobecne považovaný za vesmír. Ak chcete, aby sa medzi nimi ocitla aj tá vaša, stačí navštíviť webovú stránku Photos To Space.
Latrell chcel projekt pôvodne vyskúšať so skutočnými fotkami. Jedna fotografia však váži asi 3 gramy a pri takomto počte sa to rýchlo navýši. Nie len hmotnostne, ale hlavne finančne. Hoci Latrell bude z projektu určite profitovať, tvrdí, že hlavným cieľom je niečo iné: „Chcem inšpirovať ľudí, aby prejavili o vesmír viac záujmu. Keď sa o tom dopočujú deti, budú z toho nadšené, ale ťažkou časťou bude presvedčiť ľudí, že to je skutočné.“ Ak všetko prebehne v poriadku, ďalšie misie do vesmíru by mohli nasledovať aspoň dvakrát ročne. A hoci Latrellov syn už nie je medzi živými, jeho fotografia bude súčasťou priekopníckej fotografickej vesmírnej cesty obyčajných ľudí. „Fotografia môjho syna bude do systému nahratá ako prvá,“ dodal na záver autor projektu.