Poslancom aj napriek kríze platy porastú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Pred rokovaním o novele zákona o rokovacom poriadku, ktorým chce koalícia zmeniť voľbu generálneho prokurátora na verejnú rozvinuli poslanci Smeru v rokovacej sále slovenskú zástavu a varovali koalíciu, aby neohrozovala demokratický vývoj na Slovensku. Bratislava, 29. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Zákonodarný zbor o výške platov poslancov v budúcom roku čaká diskusia. Na dnešnom brífingu to povedal šéf Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH).

Pripomenul, že návrh zákona, ktorého prekladateľom bol bývalý predseda NR SR Richard Sulík, spôsoboval už v minulosti spory aj medzi poslaneckými klubmi a samotnými poslancami.

„My sme upozorňovali na riziká toho modelu, ktorý sme nakoniec schválili. Budeme diskutovať, určite nebudeme chcieť, aby sme požívali nejakú veľkú exkluzivitu oproti ostatným občanom Slovenskej republiky,“ vyhlásil šéf parlamentu.

Ako dodal, nemyslí si, že úmysel poslancov pri poslednom schvaľovaní zákona o odmeňovaní ústavných činiteľov bol „zvyšovať permanentne platy ústavných činiteľov.“

Podľa nového modelu financovania, ktorý sa odvíja od deficitu verejných financií, aj napriek kríze platy zákonodarcov v budúcom roku porastú. Hrušovský odhady o možnom zvýšení platov však dnes považuje za predbežné.

„Ešte som nepoužil ten vzorec prepočtu. V tejto chvíli nemožno s istotou povedať, či vôbec platy poslancov sa budú vôbec zvyšovať, a ak, tak o koľko sa budú zvyšovať,“ uzavrel.

Parlamentný bufet je v mínuse

Parlamentný bufet vďaka úsporným opatreniam hospodári lepšie, napriek tomu stále vyrába pre Kanceláriu Národnej rady SR stratu. Kým v prvom polroku 2010 strata stravovacieho zariadenia predstavovala bezmála 170-tisíc eur, v rovnakom období tohto roka to bolo takmer 89-tisíc eur. Riaditeľka komunikačného odboru parlamentu Beáta Skyvová však pripomína, že v týchto číslach je zahrnuté hospodárenie bufetu aj jedálne pre zamestnancov a poslancov parlamentu.
Peniaze, euro, obchod
Foto: flickr.com

Tržby v parlamentnom bufete síce klesli o 2 332 eur, kľúčové však bolo zníženie nákladov, tie sa podarilo zredukovať o viac než 83-tisíc eur.

Najviac sa usporilo na mzdových nákladoch, tie klesli o tretinu (35-tisíc eur) a na nákupe potravín (22 500 eur).

Na lepšom hospodárskom výsledku sa podľa Skyvovej podpísalo šetrenie energiami aj zvýšenie cien v bufete.

S úspornými opatreniami prišiel bývalý šéf kancelárie Michal Nižňan, ktorého do funkcie ako predseda parlamentu dosadil Richard Sulík (SaS). Nižňan sa v snahe znížiť stratu bufetu zasadil o 200-percentné zvýšenie marže. Po tom, čo Sulíka nahradil Pavol Hrušovský, z funkcie odišiel aj Nižňan, v pozícii kancelára ho 18. októbra vymenil Andrej Kramár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal NižňanPavol HrušovskýRichard Sulík