BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Ťažké vykurovacie oleje budú patriť medzi nebezpečné látky.
Vyplýva to z novely zákona o prevencii závažných priemyselných havárií z dielne ministerstva životného prostredia, ktorou poslanci otvorili druhý deň 25. schôdze Národnej rady SR.
Zmena vyplýva zo smernice Európskeho parlamentu a Rady zo 4. júla 2012 o kontrole nebezpečenstiev závažných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok.
Slovensko musí smernicu transponovať do svojej legislatívy do 1. júna 2015.
Obce budú za skládky platiť
Za ukladanie rôzneho odpadu na skládku by mal byť obciam a firmám účtovaný poplatok. Vyplýva to z novely zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý v stredu parlament posunul do druhého čítania.
Poplatky pre obce podľa druhu odpadu
Tona inertného odpadu, ktorý nepodlieha žiadnym významným fyzikálnym, chemickým ani biologickým zmenám (popol), takisto vytriedeného stavebného odpadu (odpad neobsahujúci drevo, plasty, papier, sklo, kovy, ktorý nie je možné zhodnotiť) či zeminy a kameniva bez nebezpečných látok a odpadu zo sanácie skládok bude stáť 0,33 eura na tonu.
Za ostatný odpad zaplatia obce a firmy nasledujúce roky 6,64 eura. Ostatným odpadom je všetok odpad okrem inertného odpadu, vytriedeného stavebného odpadu, zeminy, kameniva či komunálnych odpadov a napríklad odpadových plastov (okrem obalov), odpadov z lesného hospodárstva alebo odpadových živočíšnych a rastlinných tkanív.
Za tonu komunálneho odpadu po vytriedení menej ako štyroch zložiek sa bude platiť 9,96 eura, po vytriedení štyroch zložiek 5,98 eura a za komunálny odpad po vytriedení piatich zložiek 4,98 eura. Za uloženie nebezpečného odpadu na skládku bude účtovaný poplatok 33,19 eura.
Za odpad, ako je napríklad materiál nevhodný na spotrebu alebo spracovanie, odpady z triedenia papiera a lepenky určených na recykláciu či odpady z nespracovaných a spracovaných textilných vlákien sa bude platiť 17 eur, v roku 2015 o desať eur viac a nasledujúce roky 37 eur.
Suma za nebezpečný odpad, ako sú napríklad farbivá a pigmenty obsahujúce nebezpečné látky alebo rozliate ropné látky bude budúci rok 50 eur, o rok neskôr 60 eur a v nasledujúcich rokoch bude ukladanie na skládku stáť 70 eur.
Návrh obsahuje niekoľko základných zmien. Upraví sa ustanovenie o rozdelení príjmu z poplatkov za odpady v prípade, ak sa skládka alebo odkalisko nachádza v katastrálnom území viacerých obcí. Absencia tohto ustanovenia spôsobuje v súčasnosti problémy pri rozdeľovaní príjmov.
Navrhuje sa teda pomerné rozdelenie príjmov k veľkosti územia, ktoré skládka odpadov/odkalisko v katastrálnom území danej obce zaberá. Obce môžu použiť príjmy z poplatkov za odpady aj na iný účel, ako je odpadové hospodárstvo obce.
Môže ísť napríklad o zlepšenie životného prostredia v obci, no musia byť splnené ustanovené podmienky.
Medzi ne patrí napríklad zavedený triedený zber komunálnych odpadov, biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov, či prípad, keď má obec riešený systém zberu a zhodnocovania odpadu zo záhrad a z parkov vrátane odpadu z cintorínov. Zákon takisto upravuje a dopĺňa sankčné paragrafy.
Od 1. januára 2010 je každá obec povinná zaviesť triedený zber komunálnych odpadov ako papier, plasty, sklo a kovy a od 1. januára 2013 je táto povinnosť upravená aj pre biologicky rozložiteľné komunálne odpady. Poplatok za ukladanie odpadu sa bude vypočítavať na tony.
Novela je doplnená o dve nové položky, a to ostatný odpad a nebezpečný odpad. Cieľom je odkloniť vybrané odpady k iným alternatívnym spôsobom spracovania.
Výrobcov batérií čakajú nové povinnosti
Výrobcom batérií a akumulátorov sa rozšíri zodpovednosť. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú v stredu parlament posunul do druhého čítania.
Títo výrobcovia po novom budú niesť všetky finančné náklady spojené so zberom použitých batérií, akumulátorov a spracovaním a recykláciou všetkých zozbieraných použitých batérií a akumulátorov.
Právna norma zavádza kolektívne nakladanie s použitými batériami a akumulátormi, s presným vymedzením pravidiel vzniku kolektívnej organizácie, povinností kolektívnej organizácie ako aj pravidiel zániku kolektívnej organizácie.
V článku II sa novelizuje zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. V súvislosti so zavedením rozšírenej zodpovednosti výrobcov batérií a akumulátorov budú vyňaté použité batérie a akumulátory z komunálnych odpadov, za ktoré platia obyvatelia miestny poplatok.
Návrh ministerstva životného prostredia bol predložený pre nesprávnu transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch. Za úlohu má zabezpečiť úplnú a správnu transpozíciu smernice do právneho poriadku SR.
Tým sa dosiahne efektívne nakladanie s použitými batériami a akumulátormi, minimalizuje sa negatívny vplyv batérií a akumulátorov na životné prostredie a prispeje sa k ochrane, zachovaniu a zlepšeniu kvality životného prostredia.
Parlament počas druhého rokovacieho dňa diskutuje aj o šiestich návrhoch noviel a zákonov predložených ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.