BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Poslanci od začiatku roka strávili v parlamentnej sále počas zasadnutí Národnej rady SR 50 kalendárnych dní. Spolu parlament od januára prijal 42 zákonov, z toho 36 vládnych a šesť poslaneckých.
Prezident SR vrátil na opätovné prerokovanie tri zákony, v skrátenom legislatívnom konaní boli prerokované štyri zákony. Od začiatku volebného obdobia poslanci celkovo odobrili 262 právnych noriem. Pre agentúru SITA to uviedol Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.
Zo štyroch naplánovaných schôdzí najviac rokovacích dní malo zasadnutie na prelome mája a júna, a to 15. júnovo – júlová schôdza trvala 12 dní, zasadnutie na prelome marca a apríla trvalo 11 dní a počas januárovo – februárového zasadnutia poslanci v sále odsedeli 10 dní. Výnimočným bola slávnostná schôdza k inaugurácii prezidenta Andreja Kisku, ktorá sa konala v nedeľu 15. júna.
Boreca kritizovali za dovolanie
Do pamäti sa zapísala aj mimoriadna schôdza k odvolávaniu premiéra Roberta Fica, počas ktorej došlo okolo polnoci k fyzickým atakom medzi poslancami Smeru-SD a opozície. Fico ako odvolávaný premiér na schôdzi chýbal, zo sály odišiel okamžite po svojom prejave v úvode zasadnutia, s ním odišli aj vládni poslanci.
Zákonodarcovia v prvom polroku chceli z ministerskej stoličky zosadiť aj šéfa rezortu spravodlivosti Tomáša Boreca. Opozícia mu vyčítala dovolanie, ktoré Borec podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne.
Mimoriadne sa rokovalo o Moldave aj emisiách
Mimoriadne parlament zasadal aj k postoju vlády voči ombudsmanke Jane Dubovcovej. Národná rada SR podľa opozície mala vyjadriť vážne znepokojenie nad postupom vlády, ktorá na januárovom zasadnutí neumožnila verejnej ochrankyni práv informovať kabinet o údajnom porušení základných práv a slobôd pri policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou.
Opozícia zvolala aj mimoriadnu schôdzu k spornému predaju emisií počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010 a výsledkom jej vyšetrovania. Vládny Smer-SD ju však zablokoval, keď neschválil jej program. Neskôr opozičné strany iniciovali schôdzu k vysloveniu nedôvery premiérovi.