Poslanci SNS predkladajú legislatívne zmeny, ktoré umožnia odhalenie totožnosti diskutujúcich v online priestore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 19. schôdze
Podpredseda NR SR Andrej Danko počas tlačového brífingu po ukončení rokovania 19. schôdze vlády SR a Bezpečnostnej rady SR. Bratislava, 26. február 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Slovenská národná strana (SNS) predkladá do Národnej rady SR zmeny, na základe ktorých by sa mala dať odhaliť totožnosť diskutujúcich v online priestore.

    Novelu zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie predkladajú poslanci Roman Michelko, Rudolf Huliak, Andrej Danko a Adam Lučanský.

    Jej cieľom by malo byť posilnenie ochrany osobnostných práv, zvýšenie transparentnosti médií a zvýšenie dôveryhodnosti a kvality informácií poskytovaných médiami.

    Právo na opravu

    Zaviesť by sa mal inštitút „právo na opravu“, ktorý nahradí súčasné „právo na vyjadrenie“.

    Právo na opravu by malo fyzickým i právnickým osobám podľa poslancov umožniť žiadať o uverejnenie opravy nepravdivých alebo neúplných skutkových tvrdení, ktoré zasahujú do ich cti, dôstojnosti alebo dobrej povesti.

    Podľa návrhu SNS bude možné požiadať o opravu do ôsmich dní od uverejnenia predmetného tvrdenia. Žiadosť musí obsahovať návrh znenia opravy, identifikáciu vydania, popis skutkového tvrdenia a uvedenie pravdivého tvrdenia. Oprava musí byť uverejnená do troch dní od doručenia žiadosti alebo v inej primeranej lehote, ktorá nesmie presiahnuť 60 dní,“ vysvetlili predkladatelia.

    Prevádzkovatelia spravodajských portálov

    Národniari požadujú i zmeny, ktoré zasiahnu prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

    Prevádzkovatelia budú musieť vopred získať a overiť identifikačné údaje fyzických osôb, ktoré sa zúčastňujú diskusií. Tieto údaje budú uchovávané na účely preukázania totožnosti diskutujúcich v prípade potreby. Táto zmena reaguje aj na nedávne prípady, keď boli napríklad obvinené osoby za schvaľovanie konania útočníka v Handlovej. Nedávne udalosti ukázali potrebu efektívneho riadenia a kontroly nenávistných prejavov na internete,“ tvrdia predkladatelia.

    SNS tvrdí, že ich návrh je v súlade s medzinárodnými zmluvami a právom Európskej únie a prispeje k lepšiemu fungovaniu demokratickej spoločnosti.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Adam LučanskýAndrej DankoRoman MichelkoRudolf Huliak
    Firmy a inštitúcie: Európska úniaNárodná rada SRSNS Slovenská národná strana