Odporúčame:
O svoju funkciu v posledných dňoch prišli štyria ľudia napojení na Smer-SD, ďalších sa vraj vedenie mesta snaží zdiskreditovať.
Poslanci za tým vidia pomstu primátora Petra Lednára (Smer-SD, KDH, ĽS-HZDS) za to, že nepodporili ním pretláčanú transformáciu mestskej nemocnice na spoločnosť s ručením obmedzeným. Rozhodli, že z nemocnice má byť neziskovka.
„Smer-SD sa oficiálne dištancuje od krokov primátora a vystupuje z koalície, ktorá ho v boji o primátorskú stoličku podporovala,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede okresný predseda Smeru-SD Marián Kéry.
Zároveň sa ospravedlnil Zlatomoravčanom za to, že dôveroval Lednárovi ako človeku, o ktorom zrejme nemal dostatočné informácie. Medzi obyvateľmi podľa jeho slov silnejú hlasy za vypísanie referenda o odvolaní primátora. Touto cestou sa však zatiaľ uberať nechcú, povedal Kéry.
Primátor sa odmietol pre médiá po tlačovej besede vyjadriť. „Nebudem nijako reagovať, na to zabudnite. Ja som tam nebol, našu novinárku stade vyhodili,“ povedal a zložil telefón. Narážal na to, že redaktorke mestských novín Kéry povedal, že ju na tlačovku nepozvali a musela opustiť miestnosť.
Primátor zastavil transformáciu nemocnice
Lednár v piatok dopoludnia médiám mailom zaslal informáciu o tom, že stopol transformáciu nemocnice na neziskovú organizáciu, ktorú schválili poslanci 10. novembra drvivou väčšinou hlasov. „Ja ako primátor nemôžem súhlasiť s tým, aby sa nemocnica zmenila na netransparentnú organizáciu, kde si chce bačovať skupinka poslancov, ktorá sa nanominuje do správnej rady. Jediným účelom vytvorenia neziskovej organizácie je likvidácia nemocnice,“ tvrdí Lednár.
Uznesenie o vzniku neziskovky pozastavil vraj preto, že „odporuje zákonu a je pre mesto Zlaté Moravce zjavne nevýhodné.“ Nepozdáva sa mu, že členkou správnej rady neziskovky má byť poslankyňa Ivona Vicianová, ktorá prevádzkuje zároveň polikliniku v meste. Pochybnosti má aj o nominácii Pavla Dvonča a Marty Eckhardtovej. Obaja sú bývalí riaditelia nemocnice.
Za nového riaditeľa nemocnice poslanci schválili Ľuboša Košúta, ktorého krátko predtým odvolal z funkcienámestníka primátorom dosadený riaditeľ nemocnice Michal Grujbár. Košút robil v nemocnici takmer 20 rokov.
Keďže Lednár uznesenie nepodpísal, stoja poslanci pred dvoma možnosťami. Buď prehlasujú jeho veto trojpätinovou väčšinou, alebo zostane nemocnica naďalej príspevkovou organizáciou mesta. Nespĺňa však na to podmienky, pretože ročný príspevok mesta nie je v zákonom stanovenej výške. Tretiu možnosť – schválenie transformácie na eseročku – poslanci za Smer-SD nepripúšťajú. Boja sa však toho, že poslanci, ktorých rodinní príslušníci pracujú na mestskom úrade alebo v mestských podnikoch, v obave o stratu zamestnania zahlasujú za eseročku.
Už teraz totiž padli hlavy riaditeľov troch mestských podnikov za Smer-SD. O prácu prišiel šéf Správy športových zariadení Marián Kéry, jeho priateľka – vedúca oddelenia správneho a organizačného Adriana Chrenová a tiež riaditeľka Službytu Mária Sýkorová. Hovorca mesta Ján Jamrich vtedy povedal, že primátora „nezaujíma politikárčenie, ale práca a zodpovedajúce pracovné výsledky.“
Z nemocnice zároveň musela odísť pre údajnú nadbytočnosť laborantka Mária Galabová, manželka mestského poslanca za Smer-SD Milana Galabu. V nemocnici pracovala 30 rokov. Galaba pritom hovorí, že oddelenie má, naopak, nedostatok personálu.
Do súvisu s transformáciou nemocnice dáva aj nečakanú kontrolu mestskej polície v obchodných prevádzkach poslanca za Smer-SD Miroslava Záchenského. „Doba temna spred 22 rokov akoby sa vrátila do Zlatých Moraviec. Ľudia si odkladajú telefóny, sme odpočúvaní, ľudia sa boja. Je toto normálne? Mám sa báť? Kam to spejeme,“ povedal Galaba.
Do vedenia mesta sa vracia atmosféra sporov
Kérymu mestská polícia v sprievode mestského právnika 7. novembra zhabala počítač a ďalšie veci z jeho kancelárie. Štátna polícia vec prešetruje na Kéryho podnet ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Z riaditeľov mestských podnikov za Smer-SD už zostal na svojom poste len šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko, ktorého však nemôže vedenie mesta jednoducho odvolať, pretože je ako jediný riadne menovaný mestským zastupiteľstvom a nie len poverený.
Tomajka sa všakpodľa Kéryho snažil primátor zdiskreditovať obvineniami, že v areáli mestského útulku, ktorý spravuje, sa našlo pohrebisko uhynutých psov. Políciu vtedy na miesto zavolalo vedenie mesta, ktoré podalo aj trestné oznámenie.
Poslanci sa obávajú, že do mesta sa vracia atmosféra neustálych sporov medzi zastupiteľstvom a hlavou mesta, ktorá ochromovala chod Zlatých Moraviec počas vlády bývalej primátorky Serafíny Ostrihoňovej. „Po zvolení Lednára do funkcie som mal takú nádej, že konečne po ôsmich rokoch sa začne spolupracovať medzi vedením mesta a poslancami. Prvý signál, že tu sa ide niečo diať, bolo, keď nám primátor predložil osobný list, na základe ktorého sme mali odvolať náčelníka mestskej polície, z čoho sme boli šokovaní,“ povedal nezávislý poslanec pôsobiaci v rámci poslaneckého klubu Smeru-SD Ľudovít Chládek.