BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Národná rada SR dnes schválila programové vyhlásenie vlády a vyslovila dôveru kabinetu premiérky Ivety Radičovej. Program vlády podporilo všetkých 79 koaličných poslancov zo 145 prítomných zákonodarcov, 66 opozičných predstaviteľov Smeru-SD a SNS bolo proti. Chýbali poslanci za Smer-SD Ján Počiatek, Miroslav Číž a Vladimír Jánoš a za SNS Ján Slota a Štefan Zelník. Zákonodarcovia zamietli doplňujúce návrhy, ktoré predložil poslanec za Smer-SD Vladimír Faič.
Medzi priority programového vyhlásenia vlády patrí boj proti korupcii, reforma školstva a justície, obnovenie ministerstva životného prostredia, zvýšenie solidarity v systéme sociálneho poistenia a konsolidácia verejných financií.
Za podvod na voličoch považujú schválené Programové vyhlásenie vlády opoziční poslanci za Smer-SD a SNS. „Pre mňa bolo sklamaním. Ak som si ho porovnal s jednotlivými volebnými programami, s ktorými išli vládne strany do volieb, tak do samotného programového vyhlásenia sa dostali len veci, ktoré vyhovovali všetkým piatim stranám a jednej politickej skupine, čo znamená, že do vyhlásenia vlády sa dostali len zvyšky dokumentu, s ktorým šli do volieb,“ uviedol pre agentúru SITA poslanec za SNS Ján Mikolaj. Z odborného hľadiska materiál považuje za všeobecný, bez konkrétnych termínov a úloh. Za najväčší nedostatok vníma, že nenavrhuje riešenia, len popisuje problémy.
Mimoparlamentná Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) očakávala, že parlamentná koalícia prijme Programové vyhlásenie vlády SR ešte dnes. „Nová vládna koalícia sa totiž už nevie dočkať, kedy môže spustiť do praxe nové sociálne experimenty, na ktoré doplatia občania Slovenska,“ uvádza sa v straníckom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol riaditeľ Odboru verejnej mienky ĽS-HZDS Stanislav Háber.
Pre poslanca Smeru-SD Roberta Kaliňáka je prekvapením, že koalícia dala dokopy 79 hlasov. „Zostal som šokovaný, že všetci prišli a vedeli stlačiť gombík, potom, čo tu predvádzali dva týždne,“ uviedol Kaliňák. Podľa neho asi neexistuje volič vládnych strán, ktorý by našiel v programovom vyhlásení niečo, prečo ich volil. „To je generálny podvod na voličoch,“ vysvetlil podpredseda Smeru-SD. Dokument považuje za taký všeobecný, že odpočet programového vyhlásenia vlády „sa dá schváliť aj zajtra“.
Vládna koalícia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd sa zaviazala znižovať schodok verejných financií postupne až pod maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013 a následne ich v strednodobom horizonte nasmerovať k vyrovnanému rozpočtu. Rovná daň zostane na Slovensku zachovaná, rovnako ako aj základná a znížené sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). Nový kabinet pripúšťa prípadné zvýšenie 19-percentnej sadzby dane z príjmov iba v spojení so zrušením či znížením niektorých odvodov.
Vláda prehodnotí systém valorizácie dôchodkov a zavedie minimálnu penziu. Prehodnotí i doterajší systém dávok sociálneho poistenia a posilní solidaritu v systéme. „V systéme sociálneho poistenia bude reforma odvodového spojená s revíziou nastavenia sadzieb poistného,“ zaväzuje sa kabinet. Reformu odvodov vláda považuje za podstatnú časť svojho programu.
Kabinet pod vedením Ivety Radičovej bude presadzovať zmenu Zákonníka práce a ďalších pracovnoprávnych predpisov s cieľom zaviesť pružnejšie pracovné vzťahy. Vláda si pritom zaviazala motivovať zamestnávateľov k podpore pracovnej klímy zameranej na zosúladenie pracovných a rodičovských povinností.
Nemocnice čaká transformácia na obchodné spoločnosti a jednotné platby za diagnózy. Zdravotné poisťovne zase budú môcť za presne stanovených podmienok opäť vytvárať zisk.
Štát pravdepodobne predá podiely, ktoré vlastní v Slovenských autobusových dopravách (SAD). Kabinet chce podľa programového vyhlásenia “podporiť kroky k zefektívneniu fungovania vybraných podnikov so štátnou účasťou vrátane odštátnenia teplární či zostávajúcich zvyšných podielov v podnikoch s vplyvom vlády, napríklad v autobusovej doprave“.
Vláda sa zaväzuje uskutočniť zásadnú reformu verejného obstarávania na všetkých úrovniach verejnej správy. Zavedie povinné elektronické verejné obstarávanie vrátane elektronických aukcií. Kabinet chce zverejňovať všetky zmluvy, faktúry a finančné transakcie týkajúce sa verejných zdrojov na internete ako podmienku ich platnosti. Sprístupní na internete všetky nenárokovateľné dotácie a príspevky z verejných zdrojov a zavedie súťažný princíp.
Koalícia plánuje zoštíhliť a zefektívniť verejnú správu. Zabezpečí vykonanie revízie všetkých úradov s prezumpciou nepotrebnosti, audity a reštrukturalizáciu ministerstiev. Kabinet rozbehne komunálnu reformu s cieľom dobrovoľného zlučovania obcí do spoločných úradovní.
Vláda zmení zákonnú úpravu, ktorou Slovenská republika reaguje na zákon Maďarskej republiky o dvojakom občianstve tak, aby zmena eliminovala nežiaduce negatívne účinky tohto zákona na občanov Slovenskej republiky.
SITA