BRATISLAVA 8. decembra (WebNovniy.sk) – Parlament v utorok schválil novelu Ústavy SR, ktorá reaguje na nedávne teroristické útoky v Paríži. Novela predlžuje maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.
Zmenu ústavy podporilo 95 zo 141 prítomných poslancov, 25 poslancov bolo proti a 21 sa hlasovania zdržalo. Za novelu hlasovali poslanci za Smer-SD, Most-Híd a nezaradení Štefan Kuffa a Miroslav Kadúc. Všetci ďalší prítomní poslanci boli proti alebo sa zdržali hlasovania.
Polícia bude môcť zadržať podozrivých z terorizmu do 96 hodín
Polícia po novom bude môcť zadržať osoby pri trestných činoch terorizmu do 96 hodín, doteraz zákon stanovoval maximálnu hranicu obmedzenia slobody na 48 hodín. Na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne za Most-Híd Lucie Žitňanskej z novely ústavy vypadlo vládou navrhované predĺženie lehoty na rozhodovanie súdu o väzbe na 144 hodín. V súčasnosti platnú 72-hodinovú lehotu pre rozhodovanie súdu o väzbe pri obzvlášť závažných trestných činoch považuje Žitňanská za dostačujúcu aj pri trestných činoch súvisiacich s terorizmom. Žitňanská navrhované predĺženie lehoty na zadržanie podozrivých z terorizmu na 96 hodín pre políciu vníma ako pochopiteľný krok. „Nerozumieme však, prečo by súd potreboval až 144 hodín na vydanie rozhodnutia o väzbe,“ vysvetlila Žitňanská. Podobnú zmenu ako Žitňanská navrhoval aj nezaradený poslanec Daniel Lipšic, parlament ju neschválil.
Zmeny ústavy podľa vlády vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.
Opozícia hovorí o zákonoch pripravených narýchlo
Viacerí opoziční poslanci premiérovi Robertovi Ficovi vyčítali, že protiteroristické zákony pripravila vláda narýchlo a Smeru-SD ide len o získavanie hlasov voličov pred voľbami. Opozícia zároveň upozorňovala, že hoci chcel Smer-SD meniť ústavu, premiér s opozíciou dopredu nerokoval o získaní podpory.
Parlament zamietol pozmeňujúci návrh poslanca za KDH Pavla Hrušovského, ktorým presadzoval automatický odchod sudcov do dôchodku. „Funkcia sudcu zaniká uplynutím kalendárneho roka, v ktorom sudca dosiahol vek 67,“ uvádzal v návrhu Hrušovský. Podľa platnej ústavnej úpravy prezident môže odvolať sudcu po dosiahnutí veku 65 rokov. Predpokladom na takéto rozhodnutie prezidenta je návrh Súdnej rady SR.
Opozícia sa začiatkom decembra zmenu v odchode sudcov do dôchodku snažila presadiť aj novelou ústavy, vládny Smer-SD však právnu normu zamietol. Diskusiu o presnejšej úprave odchodu sudcov do dôchodku inicioval začiatkom septembra prezident Andrej Kiska, keď požiadal listom poslancov o novelu Ústavy SR s cieľom zaviesť jasné pravidlá pre vek, do ktorého sudcovia nižších súdov a Najvyššieho súdu SR môžu vykonávať svoju profesiu. Neskôr Kiska o návrhu diskutoval so zástupcami politických strán v parlamente na poslaneckom grémiu.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini už skôr konštatoval, že Smer-SD novelu ústavy nepodporí a odchody sudcov do dôchodku by mal riešiť nový parlament. Podľa Pellegriniho si zmeny ústavy vyžadujú čas a treba podrobne diskutovať aj so sudcami. Zároveň by podľa Pellegriniho bolo vhodné otvoriť diskusiu aj o ďalších zmenách. „Napríklad o menovaní ústavných sudcov prezidentom, aby bolo z ústavy zrejmé, že prezident musí vybrať jedného z dvoch kandidátov, ktorých mu navrhne NR SR,“ konštatoval Pellegrini.
Po podpísaní prezidentom by mala novela ústavy nadobudnúť účinnosť 1. januára. O zmenách ďalších 15 zákonov, ktoré sú súčasťou protiteroristického balíčka, bude parlament hlasovať pravdepodobne dnes o 17:00. Zmeny národná rada prijíma v skrátenom legislatívnom konaní.
Smeru ide podľa Figeľa viac o marketing
Most-Híd podľa predsedu KDH Jána Figeľa vytvoril veľmi ľahko kvalifikovanú väčšinu so Smerom-SD pri utorkových zmenách v ústave. Ako povedal Figeľ pre agentúru SITA, návrh na justičnú zmenu, ktorá sa týkala veku sudcov pre odchod do dôchodku, KDH predkladalo spolu s Mostom-Híd. „Po iniciatíve prezidenta republiky a súhlase z najvyšších miest justície bolo logické, potrebné a správne vyžadovať od Smeru naplnenie tejto ústavnej zmeny. Je mi ľúto, že Most na tejto podmienke netrval,“ uviedol.
KDH bolo podľa Figeľa pripravené na podstatné a pozitívne zmeny v ústavnom systéme. „To sa týkalo návrhov vlády i prezidenta. Žiaľ, Smer-SD svojím jednostranným až arogantným prístupom potvrdil, že mu ide viac o voľby a marketing, ktorým zneužíva tému utečencov a migrácie na svoje ciele. Bez dialógu vládnej strany sa nedá budovať širšia podpora a konsenzus pre vážne zmeny v zákonoch,“ vyhlásil.
Postup Smeru-SD a Mosta-Híd kritizoval aj predseda Siete Radoslav Procházka. „Neochota vládnej strany hľadať dohodu, ale namiesto toho použiť pre svoje potreby jednu z malých strán starej pravice opäť raz potvrdila, že jedinou reálnou príležitosťou na rovnováhu je jedna pevná a jednotná strana schopná dopriať silné zastúpenie aj voličom moderného Slovenska,“ uzavrel Procházka.