BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Diskusiou k novele zákona o službách zamestnanosti budú poslanci pokračovať v piatom dni 16. schôdze parlamentu.
Poslankyňa Žitňanská navrhuje neznižovať príspevky pre chránené dielne
Nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská podala pozmeňujúci návrh k vládnej novele zákona o službách zamestnanosti, podľa ktorého by sa zachovala súčasná výška príspevkov na zriadenie chránenej dielne a chráneného pracoviska.
„Vládny návrh zlikviduje mnohé chránené dielne,“ povedala. Rovnako navrhuje zachovať súčasnú výšku príspevkov na samostatnú zárobkovú činnosť.
Ďalším pozmeňujúcim návrhom chce ponechať právny nárok na tieto príspevky v prípade, ak žiadateľ splní zákonom stanovené podmienky.
„Zavedenie fakultatívnosti do celého procesu otvára možnosti manipulácie, zneužívania moci voči obyčajným občanom – znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie a priestor pre korupciu,“ povedala.
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter podporuje pozmeňujúci návrh poslankyne Viery Tomanovej (Smer-SD) na zachovanie súčasného príspevku na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby. Vláda pritom pôvodne chcela tento príspevok zrušiť.
Ako ďalej uviedol v záverečnom slove k druhému čítaniu o novele zákona o službách zamestnanosti, na nezrušení tohto príspevku sa zhodla časť vládnych poslancov a opozícia.
Hoci podľa analýzy našlo v minulom roku trvalé uplatnenie len 7 % uchádzačov o zamestnanie, ktorí sa do takejto aktivačnej činnosti zapojili, dobrovoľníctvo má podľa ministra hlbší význam. „Podporím, aby tento nástroj nevypadol zo zákona,“ dodal Richter.
Plánované zmeny
Návrh má od mája tohto roka priniesť viaceré zmeny pre evidovaných nezamestnaných. Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje obnoviť príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu a preto im poskytujú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 percent priemerného zárobku.
Štátny príspevok má byť vo výške polovice náhrady mzdy pre zamestnanca, avšak najviac vo výške 50 percent z priemernej mzdy na Slovensku.
Do konca tohto roka by sa malo vďaka tomuto príspevku na Slovensku udržať päťtisíc pracovných miest, na čo chce vláda vynaložiť 380 tisíc eur. Tento príspevok úrady práce poskytovali firmám obmedzujúcim svoju prevádzku od marca 2009 do konca roka 2011.
Od začiatku mája tohto roka nemajú mať nezamestnaní automatický nárok na sedem príspevkov. Má ísť o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe či o protipovodňový príspevok.
Príspevky bude schvaľovať výbor pre otázky zamestnanosti
O poskytnutí týchto príspevkov nezamestnanému má rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie má schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Okrem toho sa má dvanásť súčasných nástrojov aktívnej politiky trhu práce zrušiť, a to z dôvodu nízkej miery ich využívania a nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, určených na aktívnu politiku trhu práce.
Úrady práce by už nemali ďalej poskytovať napríklad príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, či príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami.
Národná rada potom začne rokovať o poslaneckých návrhoch zákonov. Od 14:00 bude plénum diskutovať o štyroch právnych normách predložených ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom.
V prvom čítaní sa napríklad bude rokovať o novele zákona, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Rezort pôdohospodárstva návrhom reaguje na nedávne útoky psov na ľudí, ktoré sa skončili tragicky.