- aktualizované 21. januára 16:32
Poslanci Národnej rady SR v utorok rokovali iba o zákone o pozemkových úpravách, ktorý vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Plénum schválilo návrh o vyradení ostatných bodov programu 57. schôdze, ktorý v mene troch koaličných poslaneckých klubov predložil predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Členovia zákonodarného zboru si v úvode minútou ticha uctili predsedu Senátu českého parlamentu Jaroslava Kuberu, ktorý zomrel v pondelok vo veku 72 rokov.
Video: Rokovanie parlamentu
Uznesenie k Iraku
Parlament mal prijať aj uznesenie k Iraku ako reakciu na zabitie veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásema Solejmáního a ďalších osem ľudí, ktoré nariadil 3. januára americký prezident Donald Trump. Do programu boli pôvodne zaradené aj všetky vylúčené návrhy z predošlej schôdze programu.
Danko sa v parlamente pochytil s Poliačikom, Matovič prišiel s transparentom „On je ožratý“
Na prelome novembra a decembra totiž poslanci schválili procedurálny návrh predsedu vládnej strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica, ktorým sa z programu 53. schôdze NR SR vylúčila väčšina návrhov v prvom čítaní. Rokovanie o týchto bodoch programu sa však nebude konať ani v utorok.
Matovič a Budaj s návrhmi neuspeli
Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič neuspel s procedurálnym návrhom, aby sa všetci poslanci hlasujúci za schválenie upraveného programu parlamentu vzdali svojich platov za mesiace január a február.
S procedurálnym návrhom nepochodil ani ďalší člen hnutia Ján Budaj. Ten požadoval, aby bol do programu schôdze zaradený bod týkajúci sa informácie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o „škandalóznom zadržaní a rovnako škandalóznom prepustení“ bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Toho zadržali a obvinili z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Následne prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry SR rozhodol o jeho prepustení.
Ficov zámer sa opäť vzdialil realite
Realite sa opäť vzdialil aj zámer predsedu Smeru-SD Roberta Fica zabezpečiť presun slovenského investičného zlata z Londýna na Slovensko sa opäť vzdialil realite.
Po niekoľkých neúspešných hlasovaniach z predchádzajúcej schôdze, keď nebol parlament uznášaniaschopný, sa tak tentokrát poslanci k hlasovaniu o investičnom zlate ani nedostali, keďže poslanci sa dohodli na stiahnutí všetkých bodov z rokovania aktuálnej schôdze, okrem už spomínaného prezidentkou vráteného návrhu novely zákona o pozemkových úpravách. Žiadna ďalšia schôdza Národnej rady SR sa pritom do konca volebného obdobia už neplánuje.
S iniciatívou presunúť zlato na Slovensko prišiel samotný predseda Smeru-SD Robert Fico. Pripomenul, že Slovensko má v britskej Bank of England uložených 31,7 ton investičného zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Ročná miera zhodnotenia tohto zlata sa podľa neho pohybuje len na úrovni 0,2 % až 0,4 %. Preto držba zlata v Londýne podľa neho nemá „absolútne žiadny význam“ a je lepšie mať zlato doma pod kontrolou.
Opozičné strany návrh uznesenia o investičnom zlate od začiatku odmietajú. „Pozrite, komu na tom záleží, kto to predkladá, a tým je Robert Fico osobne. Ja to vnímam ako jeden z posledných pokusov tejto garnitúry ukradnúť, čo sa dá. Tu už vybavili, čo sa dalo, tak ešte dovezme zlato z Anglicka. Je to rozhodnutie bez rozmyslu a Slovensko len ekonomicky poškodí,“ uviedol pre agentúru SITA predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Sloboda a Solidarita (SaS) zase tvrdí, že chýbajú analýzy výhodnosti presunu investičného zlata na Slovensko a samotní predkladatelia návrhu neboli schopní dokázať žiadne z rizík, pokiaľ zlato ostane v Londýne. „Ide o čisto populistický návrh s prízemnou motiváciou hrať na vlasteneckú nôtu, navyše s možným klientelistickým pozadím. V kuloároch parlamentu sa šuškalo, že o jeho dovoz by sa mala totiž postarať práve nechválne známa firma Bonul,“ uviedli v reakcii pre SITA poslanci za SaS Karol Galek a Marián Viskupič. Pripomínajú tiež, že samotná NBS sa vyjadrila k návrhu v negatívnom duchu.
Pri poslednom hlasovaní o návrhu uznesenia Smeru-SD, ktorým chceli požiadať NBS o presun investičného zlata z Londýna na Slovensko, pritom v decembri okrem samotných poslancov Smeru hlasovali už iba poslanci za SNS a zopár nezaradených poslancov. Podpory sa nedočkal ani od tretieho koaličného partnera Mosta-Híd, keďže podľa predsedu strany Bélu Bugára by presun zlata znamenal pre Slovensko čistú stratu.