BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Diskusiou k trojici zákonov predložených ministerstvom vnútra otvoria poslanci v utorok 8. deň 58. schôdze parlamentu. Na zákonnosť odpočúvania občanov bezpečnostnými zložkami má dohliadať špeciálna komisia. Vyplýva to z novely zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, ktorou zákonodarcovia odštartujú utorkové rokovanie. Účelom návrhu je nová úprava kontroly nad použitím informačno-technických prostriedkov, ktorá má v tejto oblasti posilniť externý dohľad parlamentu.
Na definitívne rozhodnutie čaká aj novela zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. Prezident Policajného zboru, viceprezident Policajného zboru a generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra by podľa návrhu mali funkcie obsadzovať na základe výberového konania. Výberové konania by robila výberová komisia, ktorej piatich členov by vymenúval a odvolával minister vnútra. Minister vnútra Robert Kaliňák si od novely sľubuje zvýšenie transparentnosti pri obsadzovaní vybraných vrcholových funkcií na ministerstve vnútra a v Policajnom zbore. K zvýšeniu transparentnosti má podľa novely prispieť aj zrušenie možnosti odvolávať z funkcie nadriadeného príslušníka Policajného zboru bez uvedenia dôvodu.
Poslanci by mali schváliť i vyššie pokuty pre vodičov za prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti, ktoré vyplývajú z novely zákona o cestnej premávke.
Po sérii návrhov rezortu vnútra parlament začne rokovať o novele zákona o tepelnej energetike. Cieľom právnej úpravy je zaviesť absolútnu exekučnú imunitu pre držiteľov povolenia na výrobu a rozvod tepla, ktorí sú právnickými osobami so stopercentnou majetkovou účasťou štátu. Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla. Novela sa má týkať aj práve prebiehajúcich exekučných konaní. „Exekvovanie aktív v takýchto subjektoch môže spôsobiť Slovenskej republike značné hospodárske škody,“ píše sa v materiáli. Návrh národná rada prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.