Poslanci opäť odmietli diskusiu o rastúcom dlhu Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Ani druhý pokus opozície dostať diskusiu o verejnom dlhu do pléna Národnej rady SR nebol úspešný.

Poslanci Ľudovej platformy síce navrhli, aby sa o návrhoch opatrení na zníženie verejného dlhu diskutovalo v pléne v rámci osobitného bodu, tento návrh však neprešiel.

Podobne, ako sa končilo rokovanie parlamentu pred prázdninami, tak začína aj to poprázdninové. Vtedy totiž schôdza skončila neúspešným opozičným pokusom o zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa malo diskutovať práve o rastúcom dlhu.

Ministrov list nestačí

Vláda má totiž podľa opozičných poslancov podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti predložiť návrh opatrení na zníženie dlhu po prekročení 52-percentného podielu na hrubom domácom produkte.

List, ktorý poslal minister financií predsedovi parlamentu, za naplnenie zákona nepovažujú. Navyše, pred pár týždňami Eurostat informoval, že slovenský verejný dlh naďalej rastie a atakuje už hranicu 55 % výkonu ekonomiky.

„Keďže sme sa návrhu opatrení stále nedočkali, tak sme sa spoločne dohodli, že navrhneme zaradiť osobitný bod programu, ktorý má názov Návrhy opatrení na zníženie dlhu,“ komentoval iniciatívu poslancov Ľudovej platformy pred utorňajším hlasovaním o programe podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Na diskusiu je viacero dôvodov

Dochodca
Foto: SITA/Diana Černáková

Ivan Švejna z Mosta-Híd dodáva, že dôvodov, prečo o raste dlhu diskutovať na pôde parlamentu je viacero. Jedným z nich je aj skutočnosť, že už ani ciele načrtnuté vládou v programe stability neplatia. Ten pritom parlament schvaľoval len na jar tohto roku.

„Treba povedať, že teraz v septembri už tento program neplatí,“ konštatoval na margo predloženého návrhu rozpočtu verejnej správy, v ktorom kabinet Roberta Fica plánuje pomalšie znižovanie deficitu, ako tomu bolo ešte pred pár mesiacmi.

Vláda to odôvodňuje postojom Európskej komisie, ktorá chce takto umožniť krajinám väčšiu podporu hospodárskeho rastu.

Potrebné sú aj iné reformy

Opozícia pritom tvrdí, že receptom na znižovanie dlhu má byť šetrenie v rámci rozpočtových organizácií. Štefanec ako príklad uviedol Fond národného majetku, ktorý štát podľa neho nepotrebuje.

„Je to aj potrebná reforma sociálneho systému. Potrebujeme efektívnejší a spravodlivejší sociálny systém,“ dodal. A napokon, vláda by podľa neho mala robiť viac aj na poli boja s daňovými únikmi.

Čo bude opozícia robiť ďalej, ak s návrhom na zaradenie tohto bodu do programu rokovania parlamentu neuspeje, Štefanec nekonkretizoval. „Ďalší vývoj závisí od toho, ako sa vládna strana postaví k nášmu návrhu,“ vyhlásil na tlačovej konferencii ešte pred hlasovaním o programe aktuálnej schôdze.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecIvan Švejna
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky