Systém poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) by sa mal od začiatku budúceho roka zmeniť.
Pri osobách s príjmami do sumy životného minima sa majú jednorazové peňažné príspevky na kompenzáciu poskytovať vo vyššej sume, čím sa má znížiť finančná spoluúčasť osoby s ŤZP.
Peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia sa má vzhľadom na finančnú náročnosť poskytovať vo vyššej čiastke aj osobám s vyššími príjmami. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP, ktorý v stredu schválila vláda.
Zdravotné pomôcky
„Už aj pri príjme do životného minima budeme preplácať 90 až 98 percent na zdravotnú pomôcku v závislosti od jej ceny,“ povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).
Zaviesť sa má možnosť poskytnúť peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla aj v prípade, ak osoba s ŤZP ešte nie je vlastníkom vozidla. „Bude si môcť už z výroby objednať variant auta s úpravou pre vozíčkara a štát mu to preplatí,“ uviedol minister.
Spoločne posudzované osoby
Pri posudzovaní príjmu sa má zaviesť možnosť v osobitných prípadoch vylúčiť z okruhu spoločne posudzovaných osôb takú osobu, ktorá preukázateľne nežila so žiadateľom resp. poberateľom príspevku v spoločnej domácnosti a nepodieľala sa na úhrade spoločných potrieb.
Rezort práce tiež navrhuje spresniť podmienky peňažného príspevku na kúpu pomôcky tak, aby osoba s ŤZP nebola povinná vrátiť (v prípade špeciálneho softvéru) pomôcku úradu.
Lekársku posudkovú činnosť budú môcť podľa navrhovanej novely zákona vykonávať nielen lekári so špecializáciou posudkové lekárstvo, ale aj lekári, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností v niektorom inom zo špecializačných odborov.