BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave zistili, že proti stresu sa dá bojovať posilňovaním s podobným efektom, aký má aeróbna aktivita.
Výskum vplyvu rozličných foriem pohybovej aktivity na zvládanie stresu realizovali Jana Lipková a Lukáš Chovanec z Katedry športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu UK, ktorí testovali skupinu mladých nešportujúcich žien s vekovým priemerom 21 rokov.
Pri silových aktivitách cvičili s náčiním trikrát týždenne po 60 minút so zameraním na svaly hrudníka, stehna, chrbta, ramena, brucha, dvojhlavý a trojhlavý sval ramena v troch až piatich sériách s ôsmimi až dvanástimi opakovaniami. Vplyv silového cvičenia porovnávali s vplyvom aeróbnych cvičení, ktoré pozostávali z aerobiku (dvakrát týždenne po 60 minút) a jumpingu, t.j. aerobiku na malej trampolíne (raz týždenne po 60 minút).
Pred a po skončení osemtýždňového tréningového programu vedci skúmali psychologické a fyziologické ukazovatele zvládania stresu, mieru prežívaného stresu a normalizáciu srdcovej frekvencie po vystavení stresu. Zistili, že obe tréningové intervencie viedli k zlepšeniu zvládania stresu, fyzickej zdatnosti a fyzického a duševného zdravia.
Silový a aeróbny tréning výrazne znížil mieru prežívaného stresu a normalizáciu srdcovej frekvencie po vystavení stresu, pričom medzi silovým a aeróbnym tréningom neboli významné rozdiely. „Som rád, že naši výskumníci hľadajú riešenia pre zlepšenie zdravia, ale aj cesty ako bojovať proti stresu, ktorý je rizikovým faktorom pre mnohé choroby,“ uviedol rektor UK Karol Mičieta. „V súčasnej dobe rýchleho životného štýlu je potrebné bojovať proti stresu, ktorému je vystavená už i mladá generácia. Aj preto chceme vo výskume i naďalej pokračovať,“ dodala Lipková. Uvedený projekt bol financovaný z Grantov Univerzity Komenského v Bratislave za rok 2012.
Agentúru SITA informovala vedúca Oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová.