Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko je druhým najvyšším ústavným činiteľom po prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorý poskytol agentúre SITA exkluzívny rozhovor.
Prezidentka Zuzana Čaputová v exkluzívnom rozhovore: Ľudia si pýtajú zmeny, chcem pre ne získať aj politikov
Danko v rozhovore vysvetľuje, prečo je za zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti pri porušení volebných pravidiel. Ako líder Slovenskej národnej strany avizuje, že bude veľmi ťažké viesť predvolebnú kampaň. Voličov chce v kampani presviedčať opakovanými odpočtami úspešných návrhov z dielne SNS, ktoré priniesli ľuďom úžitok. Najviac z nich vyzdvihuje rekreačné poukazy.
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
- Prečo bolo dôležité prijať zmeny volebných pravidiel
- Ako hodnotí prvé týždne prezidentky Zuzany Čaputovej vo funkcii
- Ako sa Slovenská národná strana (SNS) pripravuje na kampaň
- Prečo by chcel mať v budúcej vláde na starosti diaľnice
- Či neľutuje svoje zahraničné cesty a výroky
Prečo bolo podľa Vás dôležité prijať zmeny volebných pravidiel pre politické strany?
Keď sme ich prijali, bol som presvedčený, že to bolo správne. Keď som videl reakciu Beblavého (lídra strany Spolu, pozn. SITA), platilo slovenské trafená hus zagága. Potom to pochopil a zmenil komunikáciu, ako to robia v poslednom období rafinovane Progresívne Slovensko a Spolu. Ale zmena bola nutná. Videli sme to v komunálnych voľbách i prezidentských, že sa do volieb dostávalo nekontrolovateľné množstvo peňazí a to formou tretích strán. Verím, že polícia raz vypátra, prečo Mistrík (prezidentský kandidát, pozn. SITA) odstúpil z kandidatúry a kto mu to platil, lebo som presvedčený o tom, že 700-tisíc nehodil len tak do Dunaja.
„Prijaté zmeny sú jednou vetou dôležité preto, aby nejaký investor z pozadia neriadil politickú stranu ako súkromnú firmu.“
V roku 2006 som bol takmer v každej ústrednej volebnej komisii a bol som predsedom. Vtedy sme nemali problém s fenoménom internetu. Keď sedím s predsedom štátnej volebnej komisie pánom Bárányim a pýtam sa, či vôbec vedia skontrolovať financovanie kandidáta aj v digitálnom priestore, tak mi odpovie, že sa im Youtube z Írska a Facebook smeje. Smejú sa im, keď pýtajú faktúry, aby skontrolovali, či boj kandidátov bol regulárny. Teda nie je možné aby sa to dalo kontrolovať.
Navrhol som rýchle opatrenie, v ktorom bude stanovený strop fungovania politickej strany. Myslím si, že 3,5 milióna eur je suma dostačujúca na to, aby politická strana mohla štyri roky fungovať. Je to suma, ktorá je navrátiteľná a nie je žiadnym rizikom. Ak dnes máte sro-čku, kde máte množstvo pôžičiek, cudzie zdroje a máte dlžoby, musíte ísť do bankrotu. My tu dnes máme politické strany, ktoré majú záporné vlastné imania, porušujú zákon o konkurze a vyrovnaní. Mali by byť v bankrote, sú rizikovými projektmi. Často sú projektmi rôznych podnikateľov, ktorí zakladajú treťosektorové organizácie, majú politické denníky alebo majú politické kultúrne podujatia. V rámci toho sa točí nekontrolovateľné množstvo peňazí s cieľom uchopiť riadenie štátu a zmeniť pozíciu Slovenska. Prijaté zmeny sú jednou vetou dôležité preto, aby nejaký investor z pozadia neriadil politickú stranu ako súkromnú firmu. Ak by sme zákon neprijali, pokojne by sa mohlo stať, že desať bohatých oligarchov dá dokopy 50 miliónov a potom vám poviem, že nik iný nemusí ani kandidovať.
Aké opatrenia navrhujete?
Exkluzívne pre vás poviem, že na jeseň budeme pokračovať v zmenách volebných pravidiel pre politické strany. Prijmeme zákony s trestnoprávnym dopadom za porušovanie volebných pravidiel. Nebezpečenstvo konania exprezidenta Andreja Kisku pri kandidatúre na prezidenta bolo, že vo volebnej kampani porušil pravidlá volebnej kampane a dotkol sa verejnej funkcie. Nedodržal rozpočet volebnej kampane a stal sa prezidentom. Každý má právo uchádzať sa o funkciu, ale keď sú stanovené zákonom pravidlá, že sa musí dodržať rozpočet a o štyri roky sa ukáže, že niekto podvádzal, tak napríklad v USA to má trestnoprávny dopad. Toto je u nás v plienkach.
„V Belgicku kontrolujú len víťaza volieb, musí mať všetko do posledného centu v poriadku, inak sa nemôže ujať verejnej funkcie.“
Aké zákony budete novelizovať?
Bude to Trestný zákon. V Belgicku mi dali zaujímavú myšlienku, oni kontrolujú len víťaza volieb. Zasadne osobitná komisia. Tri mesiace sa monitorujú všetky kampane. Policajné komando robí evidencie všetkých výkazov a robí screenshoty v digitálnom priestore. Víťaz musí mať všetko do posledného centu v poriadku, inak sa nemôže ujať verejnej funkcie.
Platíme daň za to, že sme prešli zo socializmu do trhového hospodárstva bez toho, aby sme takéto zákony novelizovali. Dnes preto máme problémy s novými volebnými fenoménmi ako je internet či Facebook. Keď som bol predseda ústrednej volebnej komisie, zameriavali sme sa na inzeráty a bilbordy. V tom čase sme nevedeli, aký fenomén je internet a Facebook vtedy ani nebol.
Novú hlavu štátu už máme viac ako mesiac. Ako hodnotíte jej doterajšie pôsobenie?
Snažím sa mať s pani prezidentkou korektný vzťah. Vždy rešpektujem vôľu ľudí. Ústavní činitelia by mali spolupracovať. Prvý mediálny konflikt, ktorý urobila vo vzťahu s prezidentom Bieloruska, urobiť nemusela. Ja som prostredníctvom prezidenta Lukašenka pozýval svojich partnerov v Bielorusku, čo bolo odkomunikované aj s veľvyslancom. Inak sme problémy nemali. Boli nejaké problémy pri inaugurácii, ale to bolo skôr pripravené PR agentúrami, aby nám nejako narušili vzťah. Bolo písané, že som bol šesť minút prezident, lebo to povedal český protokolista. Keď sme ho vyzvali, aby sa ospravedlnil a naštudoval si ústavu, bolo ticho. Pri príjazde kolóny ma vtedy ešte prezident Kiska predbehol. Za štyri roky sa mi to nestalo. Po vyšetrení incidentu by som vedel povedať, že chyba nebola v mojom protokole.
„Vyjadrenie prezidentky k čínskemu ministrovi zahraničných vecí neostane bez povšimnutia.“
S prezidentkou som mal niekoľko stretnutí. Na tom najbližšom budem apelovať na to, že môžeme mať iné názory na rôzne politické zriadenia, ale ak mi volá Matečná (ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, pozn. SITA) vystrašená, že prebieha certifikácia bravčového mäsa do Číny a Slovensko má zápornú obchodnú bilanciu, myslím si, že individuálne hrdinstvo na útok do Čínskej ľudovej republiky nie je na mieste. To, že prezident Kiska prijal Dalajlámu, spôsobilo Slovensku ekonomické škody. Sám som zažil niekoľko problémov pri rokovaní s Čínou preto, lebo tu bol Dalajláma. Vyjadrenie prezidentky k čínskemu ministrovi zahraničných vecí neostane bez povšimnutia.
Na najbližšom stretnutí sa budem snažiť presvedčiť prezidentku Slovenskej republiky, aby nezasahovala do vnútorných problémov okolitých štátov. Niektoré vyjadrenia nás ústavných činiteľov môžu poškodiť bilaterálne vzťahy, na ktorých pracuje množstvo ľudí. Na úrovni V4 sa snažím mať dobre vzťahy a nemám dobré reakcie na to, čo zaznelo v okolitých štátoch.
Ako sa Slovenská národná strana pripravuje na kampaň?
Kampaň bude bežať vždy. Som v šoku z toho, koľko politických strán robí negatívnu kampaň a s koľkými stranami spolupracujú médiá. Kampaň bude veľmi ťažké viesť. Vytvorila sa skupina ľudí, ktorá je navzájom ekonomicky a personálne prepojená. Je to Progresívne Slovensko, Spolu a Za ľudí. Ich slogan bude znieť Spolu za ľudí a progresívne Slovensko. Hrajú sa s nami ako mačka s myšou. Raz nám podstrkujú ako lídra Trubana, raz Beblavého a na konci dňa Kisku. Tento model bol použitý tou istou skupinou ľudí aj pri prezidentských voľbách. Najprv nám podstrčili pána Mistríka, ktorému podľa mňa niekto dal peniaze, potom mu niekto povedal, aby sa stiahol alebo mu dal ešte viac peňazí.
„Vytvorila sa skupina ľudí, ktorá je navzájom ekonomicky a personálne prepojená. Je to Progresívne Slovensko, Spolu a Za ľudí.“
Do toho všetkého prichádza spolupráca s tretím sektorom, ktorý na nás hádže špinu. Osobne sa mi to stalo v januári, kedy si Zastavme korupciu financovaná tými istými ľuďmi vymyslela kauzu o stimuloch, kde údajne nejaký môj kamarát, ktorého som nevidel 15 rokov, dostal najväčšie stimuly. V kontexte toho tu je ešte politický Denník N, ktorý všetko, čo táto skupina ľudí s určitou skupinou umelcov, podporuje. V tomto celom máme viesť kampaň s rozpočtom 700-tisíc a hovoriť o tom, čo sme pre ľudí urobili, keď beží obrovská zosmiešňujúca antikampaň. Ľudia majú dosť svojich starostí, nesledujú politiku, ale neustále sú im podsúvané manipulačné veci. Zrovnoprávnenie politickej súťaže je na mieste. Na to všetko, čo som povedal, je milión dôkazov. Neviem si predstaviť, že by to robila SNS.
Čo teda bude robiť SNS?
Urobím odpočet po jednotlivých ministerstvách. Nikdy v histórii nemali učitelia také navýšenie platov, ako za tejto vlády vďaka nám. Pri nástupe do povolania dostanú také peniaze, ktoré im pomaly závidí aj policajt. Pripravené je množstvo financií na rekonštrukciu internátov, pripravili sme športové preukazy, existuje tajomník športu, systematizujeme šport. Keď prejdem na ministerstvo pôdohospodárstva, podarili sa nám zmeny od ústavy, ochrany pôdy, cez nekalé ceny, obchodné praktiky až po osobitný odvod, ktorý verím, že dnes ľudia pochopili. To boli peniaze, ktoré sme chceli zobrať obchodným reťazcom a dať potravinárom. Naschvál som ho zrušil, lebo tí čo majú na starosti negatívne kampane, mi urobili antikampaň, že sme zdraželi potraviny. Pripravíme napríklad zníženie DPH na zdravé potraviny. Nikdy nešlo do poľnohospodárstva toľko peňazí ako tento rok, a to až 80 miliónov eur. Pozrite sa na veci, ktoré dokázala Matečná (ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, pozn. SITA) aj v štátnych lesoch. Keď prejdem k tretiemu rezortu, vojaci nemali nikdy v histórii také finančné podmienky ani sa tak nevymieňala technika. To bude odpočtová kampaň.
„Nikdy v histórii nemali učitelia také navýšenie platov, ako za tejto vlády vďaka nám.“
Strana mala v minulých voľbách 8,6 percenta. Pravdepodobne sa nám podarí znížiť daň z príjmu pre podnikateľov a živnostníkov ako aj pre právnické osoby s obratom do 100-tisíc na 15 percent, DPH na zdravé potraviny na 10 percent. Seniorom chceme zrušiť koncesionárske poplatky, aj keď ja by som ich zrušil všetkým. Štát na to má, len nevládnem sám.
Mám víziu, čo by sme chceli ľuďom dať. Len ma mrzí, že ľudia nerozmýšľajú a nechápu súvislosti. Boli 13. a 14. platy. Slovensko je jeden z mála štátov, kde podnikatelia môžu dať odmeny do 500 eur bez daní a odvodov. Podnikateľ môže ušetriť takmer 200 eur, človek dostane v čistom 480. Tento nástroj nepoznajú žiadne okolité štáty. Na tento model nabiehajú veľké fabriky a ľudia začínajú chápať, že to má svoje rácio.
Najväčšia vec sú pre mňa rekreačné poukazy. Niektorí ľudia nechápali, že je to forma vyplatenia odmeny bez odvodov, bez daní. Keď niekto povie, že bolo lepšie mu dať 275 eur, tak by dostal len 130 eur. Predpokladáme nárast ubytovaní asi o päť miliónov prenocovaní. Penzióny a hotely zarobia 350 miliónov len na tržbách. Znížili sme DPH na ubytovanie na 10 percent, zachránili sme slovenské hotely a penzióny. Som presvedčený, že takýmto omieľaním a odpočtami tých ľudí, ktorí zdravo rozmýšľajú presvedčím, že nie je dôležité či sa na tlačovke zakokcem, ale či tie veci ľudom pomáhajú.
Plánujete počas kampane chodiť do regiónov?
V roku 2016 pre mňa prišla facka, keď Boris Kollár (predseda hnutia Sme rodina, pozn. SITA) bez návštev v regióne len z Facebooku získal šesť percent a ja 8,6 percenta. Vidíme, kam speje moderná technológia. Dnes je dôležité skombinovať návštevy regiónov s digitálnym priestorom a komunikáciou. Na začiatku v roku 2015 sme boli lídri v komunikácii na Facebooku, mali sme najviac lajkov. To som sa učil v zahraničných politických stranách, ale potom sme zaspali. Pokúsim sa skĺbiť návštevy regiónov s komunikáciou na sociálnych sieťach, čo je pri tejto funkcii ťažké. Ale na jeseň minimalizujem zahraničné návštevy.
„Žiaľbohu žijeme v dobe, kedy môžete obehať všetky dediny, ale jedna mediálna špina môže všetku prácu a život za sekundu zničiť.“
Budem sa snažiť už aj teraz v lete komunikovať s ľuďmi v regiónoch. Všade ale ísť nemôžete. Žiaľbohu žijeme v dobe, kedy môžete obehať všetky dediny, ale jedna mediálna špina môže všetku prácu a život za sekundu zničiť. Za tieto štyri roky som dostal toľko mediálnych doslova nakladačiek za hlúposti, a keď sa ukáže, že to bola hlúposť, nikto nepovie prepáč. Sám zvažujem, aká je miera návštev regiónov a miera digitálnej komunikácie. Som presvedčený a vidím to v politike, že ľudia v regiónoch si myslia o niektorých politikoch, ktorých poznajú len z digitálneho priestoru, iné, akí v skutočnosti sú. Myslia si, že sú milí, dobrí, ľudskí, pritom sú to egoistickí a karieristickí sebci, ktorí svoju funkciu využívajú na všetko možné. Tí, ktorí poznajú mňa vedia, že nemám problém si dať rifle, ísť do obchodného centra, poprechádzať sa a porozprávať sa s ľuďmi. Do Bratislavy som prišiel z malého mesta a na tom si zakladám. Nikdy som nechcel, aby ma toto celé zmenilo.
Nedávno ste na Facebooku napísali, že v budúcej vláde by ste chceli mať na starosti diaľnice. Prečo?
Vládnuť sám je najlepšie na reformy. Keď chcete veci meniť, musíte mať moc. Slovensko sa asi nevyhne koalícií. Ak by SNS po budúcoročných voľbách sedela za koaličným stolom, budem mať za prioritu diaľnice. Tak razantne ako sme pristúpili k systému obnovy majetku v armáde, tak razantne ako sme zdvihli mzdy učiteľom, by som riešil diaľnice. Štát sa musí ľuďom postarať o elementárne veci – zdravie, vzdelanie a dopravu. Ľudia majú mať vytvorené také podmienky, že keď potrebujú pomôcť od štátu, tak im štát pomôže.
„Bez zmeny stavebného zákona a zákona o verejnom obstarávaní diaľnice na Slovensku nebudú hotové ani do roka 2050.“
Diaľnice beriem ako prioritu. Bez zmeny stavebného zákona a zákona o verejnom obstarávaní diaľnice na Slovensku nebudú hotové ani do roka 2050. Máme jasný systém a predstavu, ako by som stavebný zákon zmenil, nastavil kompetenciu stavebných úradov, ako by som vylúčil účastníkov stavebných konaní. V stavebných konaniach máme veľa špekulantov. To je ďalší problém.
Cestovať z malého mesta do Bratislavy sedem hodín autobusom či vlakom je hrozné a ľudí chápem, že sú nahnevaní. Stojí sa v zápchach. To sa musí riešiť a musí sa to riešiť tvrdou a ráznou rukou bez priestoru pre špekulantov. Musí to byť systémová zmena. Potom nečudo, že ľudia volia zúfalého Kotlebu, pretože on im dáva nádej nejakého vzdoru. Neuvedomujú si, že je to stratený hlas, zbytočne blokujú vlastenecké hlasy.
Riešili by ste aj zastarané a meškajúce vlaky?
Mali sme ambíciu zrovnoprávniť najmä štátnych a súkromných dopravcov, čo ľudia nepochopili. Nemám problém s tým, aby tu podnikali žlté vlaky. Ale mám problém s tým, že keď prišli na trasu Komárno – Bratislava okrem vynútených investícií dostali aj systém dotačnej politiky. Železničná doprava je u nás rozdelená na Železnice Slovenskej republiky, čo sú koľajnice a Železničnú spoločnosť Slovensko, čo je prepravca. Potom tu máme samozrejme nákladného prepravcu Cargo.
„Investíciám do železničných tratí a obnovy vagónov chýba logika.“
Od roku 1985 Slovensko nepostavilo kilometer novej železničnej trate. Je nepochopiteľné, koľko hodín sa cestuje do Nitry preto, že tam chýba 15-kilometrový úsek. Ľudia sa nenajedia z toho, že Slovensko má vyrovnaný rozpočet, keď nemajú zvýšenú kvalitu života.
Investíciám do železničných tratí a obnovy vagónov chýba logika. Často je vidieť vagóny, ktoré zažili aj naši dedovia. Slovensko zaspalo a o tom sa treba rozprávať. Tridsať rokov sa tu drancovalo hospodárstvo, ekonomika, neinvestovalo sa. Štát nemal systém prirodzenej obnovy. Keď nedávate peniaze do opravy pilierov, tak most spadne. Namiesto toho, aby to stálo 10-tisíc, bude to stáť milión. To isté aj s vlakmi. Toto je problém, ktorý treba riešiť. Treba nastaviť systém obnovy vlakov. Nielen ich dať zadarmo, ale aj zabezpečiť, aby bolo každý rok vyčlenených 100-200 miliónov na obnovu, vyraďovanie starých a kúpu nových vlakov. V našej republike nám chýba systém vo veciach.
Neľutujete niektoré svoje zahraničné návštevy alebo výroky?
Jediná vec, ktorú ľutujem, je nepochopenie a nepočúvanie, keď niečo vysvetľujem. Ak je niekomu trápne, že niečo poviem v gemerskom nárečí alebo v emócii alebo vyjadrím gesto, to je jeho názor. Nie som si vedomý, že by som porušil vzťah s nejakým štátom. Opak je pravdou, prispel som k rozvoju bilaterálnych vzťahov. Dvakrát som predsedal všetkým lídrom európskych parlamentov. Na každej medzinárodnej konferencii som v hlavnom paneli vystupujúcich. Na úrovni európskych parlamentov mám vysoko nadštandardné vzťahy so šéfom francúzskeho senátu Larchem či so Schäublem z Nemecka. Som jediný predseda parlamentu, ktorý za 26 rokov vystúpil v inom parlamente. Rečnil som v českom parlamente ako piaty politik po významných svetových politikov, vystúpil som v srbskom parlamente aj v ruskej dume. Všade som mal standing ovations.
Čo sa týka vzťahov na východ aj na západ, snažím sa ich rozvíjať. V téme Ruskej federácie sme tu klamaní. Keď raz uvidíte odliv slovenských automobiliek do Ruska, pochopíte o čom hovorím. Rusko nie je zatracovaný štát, ako sa nám to snažia niektorí zo západu vysvetľovať. Problém Európskej únie je oveľa zložitejší. Súvisí s tým, či Európsku úniu chceme mať jednotnú, budeme držať pokope alebo bude mať USA bilaterálne záujmy. Problém je, že USA po druhej svetovej vojne neodišli, tak ako sa podarilo odsunúť sovietské vojská. Nemci vytláčajú americkú armádu, prijímajú ju Poliaci, Rumuni, Bulhari. Zbytočne vzniká napätie. Európe by prospelo, keby nemá len jednotnú menu, ale aj armádu. V rámci toho je potom pre nás dôležité, aby EÚ s vlastnou armádou a bezpečnosťou mala vyvážený vzťah s USA, Ruskom aj Čínou. Ďalšia strategická oblasť je online priestor. Problém je v strate súkromia, anonymity a iných vecí. O tri roky vás to môže zničiť. Vaša interná komunikácia nie je chránená. Ochrana dát, kybernetická vojna či bezpečnosť sú vážne veci, o ktorých sa treba baviť.
Tento rok som sa stretol s českým prezidentom Zemanom, prijal ma Svätý Otec, stretol som sa s ruským prezidentom Putinom, mal som rokovanie s predsedami parlamentov V4, či predsedom egyptského parlamentu alebo Saudskej Arábie. Problém je v tom, že som nemal príležitosť vysvetliť súvislosti konaní, ale ani jeden štát som neurazil tak, ako sa to podarilo prezidentke Slovenskej republiky. Povedať Číne tvrdo tieto veci si nedovolí ani anglická kráľovná.