Tradičná koncoročná poľovnícka žatva vrcholí. Ožili aj poľné revíre. Žiaľ, nie s takými úlovkami, aké by poľovníci v mnohých chotároch očakávali. Na vine sú predovšetkým nepriaznivé klimatické podmienky, ktoré sa devastujúcim spôsobom podpísali pod stavy drobnej zveri.
Silné dažde, víchrice sprevádzané ľadovcom, výrazné kolísanie teplôt v prvom polroku na juhozápade Slovenska spôsobili, že bažantie hniezda s vajcami boli podmáčané, vyliahnuté kuriatka mokré a tým mali len malé šance na prežitie. Rovnakým spôsobom sa počasie podpísalo i na populácii zajacov. Prvé marcové vrhy mali podmienky takmer nezlučiteľné so životom. Zlé stavy drobnej zveri podčiarkuje aj niekoľkoročný úbytok počtu divých kačíc.
Nečudo, že úlovky sú zväčša slabé. Nastáva preto oveľa širší priestor pre poľovníka – ochranára. Mnohé poľovnícke združenia po prvých spoločných poľovačkách pristúpili k radikálnemu zníženiu ich počtu. Obmedzujú aj druh lovenej zveri na minimum. A naopak, pribúda návrhov na brigády pri výstavbe nových kŕmidiel, či zabezpečenie ich dostatočného zásobovania potravou. Nebude to jednoduché, veď tento rok neprial obilninám, zelenine, ani ovociu, a tak nečudo, že aj prirodzenej potravy je v prírode podstatne menej.
Ak už nabádame na obozretnosť v regulácii poľovačiek, treba sa zmieniť aj o opatrnosti. Práve nížinné poľné revíre sú početne zastúpené srnčou zverou. Tá sa už loviť nesmie, no pri spoločných poľovačkách na zajace a bažanty dochádza k jej vydureniu. Ak sú poľovné hony v blízkosti frekventovaných ciest, nebýva ďaleko k možným tragédiám. Stalo sa tak aj počas uplynulého víkendu, kedy vystrašená srna vbehla pod kolesá auta na Seneckej ceste za Bratislavou. Náraz neprežila, vodič mal poškodený nárazník a odrazené spätné zrkadlo. Na prvý pohľad nič vážne, no určite to nie je zanedbateľná škoda. Preto treba mať na pamäti, že opatrnosti nikdy nie je dosť.