Polícia upozorňuje na online podvody počas Black Friday výpredajov. Polícia upozorňuje najmä na podozrivo nízke ceny a vysoké zľavy, ktoré sú lákadlom. Ako polícia uviedla, oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku.
Reklamy na sociálnych sieťach môžu kupujúcich nasmerovať na falošnú stránku, pričom adresa sa môže líšiť od pravého obchodu len jedným či dvoma písmenkami. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Zuzana Hrabovská.
Podozrivé aj obmedzené možnosti platby
Polícia upozornila aj internetové obchody, ktoré pôsobia neprofesionálne. Ak ide o neznámy e-shop, je potrebné spozornieť. „Navštevujte dôveryhodné stránky, s ktorými máte vy, alebo vaše okolie skúsenosť,“ zdôraznila polícia a pokračovala, že podozrivé môžu byť aj obmedzené možnosti platby. Pozor si treba dať pri nákupoch, ktoré ponúkajú len platbu prevodom vopred.
Karol Suchánek, expert na kyberbezpečnosť: Dokonca aj IT zdatní ľudia sa stali obeťou podvodu
„V žiadnom prípade neposielajte platbu cez odkaz zaslaný do sms, alebo vo phishing podobe emailovej prílohy, ktorá sa zobrazí ako kód alebo webstránka v prehliadači,“ upozornila polícia.
Pri nakupovaní priamo v kamenných obchodoch je správne dávať si väčší pozor na osobné veci. Polícia odporúča mať kabelku stále pri tele a nedávať ju do nákupného vozíka. Doklady a peňaženka by mali byť na ťažšie dostupných miestach. Ruksaky, v ktorých sú peniaze, nie je vhodné nosiť na chrbte, ale mať ich pred sebou.
Online podvody či fyzická krádež
„Peňaženku, mobil, doklady si nenechávajte v odevoch, ktoré si prevesíte cez nákupný vozík alebo stoličku v reštauračnom zariadení, kde sa počas nákupov zastavíte občerstviť. Pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú finančnú hotovosť a využívajte možnosť bezpečnejšieho platobného styku,“ radí polícia s tým, že peniaze a doklady by mali byť oddelene.
Šutaj Eštok sa vyjadril k ďalšiemu fungovaniu stránky Policajného zboru Hoaxy a podvody
Za 10 mesiacov polícia eviduje 1 816 podvodných konaní, pričom 465 prípadov súviselo s online podvodmi. „Následkom nepozornosti a dôvery voči falošnému online-predajcovi je vybielený účet, následne zdĺhavý proces a sťažené možnosti získať financie späť,“ vysvetlila polícia a doplnila, že častým dôvodom je bezprostredný opakovaný prevod neoprávnene získaných financií poškodeného mimo EÚ, pričom páchateľ sa stôp zbavuje prevodom na iný účet, väčšinou do zahraničia, alebo okamžitým výberom hotovosti. Šanca na vrátenie peňazí je tak minimálna.
Za 10 mesiacov polícia eviduje aj 428 prípadov vreckových krádeží a 442 krádeží na osobe. „Ak zistite, že ste sa stali obeťou podvodného konania alebo krádeže, prípadne ak spozorujete podozrivú osobu, okamžite kontaktujte políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158,“ uzavrela polícia.