Policajný zbor zaznamenal od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zvýšenú aktivitu prokremeľských kanálov. Šíria proruskú propagandu na sociálnych sieťach, a to nielen prostredníctvom oficiálnych kanálov ruských štátnych inštitúcií, ale aj cez anonymné facebookové profily, ktoré zahlcujú informačný priestor.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Nepravdivými a manipulatívnymi statusmi sa snažia vytvoriť informačný chaos a rozdeliť slovenskú spoločnosť. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.
Rusi označujú mŕtvoly za hercov
Pri upozorňovaní na vojnové zločiny ruskej armády na špecializovanej policajnej stránke „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ v posledných hodinách zaznamenali „totálne zaktivizovanie“ anonymných profilov (trolia farma). Tie zahlcujú komentárové sekcie pod príspevkami, ktoré upozorňujú na vojnové zločiny vo viacerých ukrajinských mestách.
Vojna na Ukrajine: Rusi utekajú zo Sumskej oblasti, Zelenskyj navštívil mesto Buča a na Donbas mieria aj Vagnerovci (online)
Podľa policajného hovorcu Slivku tieto účty „pracujú“ v dvoch líniách. V prvej línii šíria naratív, že mŕtvoly na Ukrajine sú iba herci a ide o veľké divadlo pre celý svet. Tvrdia, že ruská armáda s tým nemá nič spoločné. V druhej línii ospravedlňujú tieto zločiny predošlými konfliktami na celom svete.
Významné bezpečnostné riziko
Ako uviedol Slivka, zvýšenú aktivitu registrovali aj u konkrétnych osôb, ktoré sa tvorbe a šíreniu dezinformácií venujú dlhodobo. Ide o fyzické osoby, ktoré trávia niekoľko hodín denne na internete, zdieľajú množstvo manipulatívnych statusov a kopírujú prokremeľskú propagandu.
Slováci vidia na záberoch z Ukrajiny aj zaplatených hercov a herečky. Tretina si myslí, že vojnu vyvolali západné mocnosti
Majitelia týchto profilov môžu byť financovaní priamo alebo nepriamo kremeľskými zdrojmi, prípadne sa svojej činnosti venujú len zo sympatie k Ruskej federácie bez akejkoľvek odmeny. Všetky uvedené aktivity podľa Slivku predstavujú významné bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku.
Znaky prokremeľského fejkového profilu
V tlačovej správe polície sa uvádza, ako vyzerá prokremeľský fejkový profil. Typickým znakom anonymného účtu je neurčitá profilová fotka. Ide väčšinou o druh rastliny, auta, prírody alebo fotku neznámej osoby stiahnutej z internetu. Druhým znakom sú nulové interakcie na sociálnej sieti. To znamená žiadny alebo minimálny počet priateľov, žiadne fotky z reálneho života a vznik profilu v nedávnej dobe.
Ďalším typickým znakom je názov podozrivého účtu. Ide často o slová, ktoré nedávajú gramatický význam, alebo ide o slovné prešmyčky (Janko Hraško, Viera Viera, Jano Bano a podobne). Cieľom trolích fariem je podľa polície vytvoriť informačný chaos a otočiť verejnú mienku v prospech Ruskej federácie.