BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Pred predĺženým víkendom a počas neho budú policajné hliadky po celom Slovensku kontrolovať predovšetkým mladých vodičov s päťročnou dĺžkou vodičskej praxe.
Deň zodpovednosti slávi štvrtý rok
Tí z celkového počtu 7423 tohtoročných dopravných nehôd na Slovensku zapríčinili až šestinu havárií. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová. Z celkového počtu smrteľných nehôd zapríčinili mladí šoféri 25 percent tragédií.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPaS) spolu s Prezídiom Policajného zboru (PPZ) a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (BECEP) sa preto zapojili do projektov zameraných na zodpovednú konzumáciu alkoholických nápojov prostredníctvom štvrtého ročníka Dňa zodpovednosti.
Opitý vodič nafúkal takmer 3,4 promile, mal zákaz jazdiť
Česká polícia vyučovala, kamionistov 'trestala' trenažérom
Zapoja sa aj reštaurácie a pohostinstvá
Policajné hliadky budú najmä na miestach, kde polícia predpokladá zvýšený pohyb áut. Zodpovední vodiči budú odmenení balíčkom s praktickým alkotesterom a nealkoholickým pivom. V prípade pozitívnej dychovej skúšky však musia vodiči počítať so sankciami.
Do projektu sa zapoja aj vybrané slovenské reštaurácie a pohostinstvá, ktoré budú v zmysle hesla „Keď pijem, auto ostane doma!“ vybavené jednorazovými testermi na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu, ktoré môžu zákazníci bezplatne využiť.
Hoci má celkový počet dopravných nehôd a tiež nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu klesajúcu tendenciu, stále je čo zlepšovať. Predovšetkým u mladých vodičov, ktorí po prvom roku za volantom dramaticky zvyšujú nehodovosť so smrteľnými následkami a nehodovosť zapríčinenú konzumáciou alkoholu.
Pri každej desiatej nehode figuruje alkohol
„Takmer každá desiata nehoda na Slovensku je zavinená porušením pravidiel vodičmi pod vplyvom alkoholu,“ povedal riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták.
Za prvých sedem mesiacov tohto roku spôsobili mladí vodiči s päťročnou vodičskou praxou až 1292 dopravných nehôd, z toho 32 dopravných nehôd s usmrtením a 124 s ťažkými následkami na zdraví. Výrazne viac oproti ostatným vodičom.
,,Najrizikovejšia je však skupina mladých vodičov od jedného roka vodičskej praxe, kde nehodovosť dramaticky rastie takmer šesťnásobne,“ povedal Ignaták.
Podľa policajných štatistík majú problémy s alkoholom za volantom hlavne muži (89,7 %) a 10,3 percenta žien.