Polícia preveruje možné narušenia volieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – V súvislosti s krajskými voľbami dostala polícia vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska 16 trestných oznámení a šesť podnetov na možné porušenie zákona. Vyplýva to z informácií, ktoré agentúre SITA poskytli krajskí policajní hovorcovia. Najviac – osem trestných oznámení týkajúcich sa krajských volieb evidujú v Košickom samosprávnom kraji. Dve trestné oznámenia a šesť podnetov prijali policajné oddelenia v Banskobystrickom kraji a po tri trestné oznámenia zaevidovali v Bratislavskom a Prešovskom kraji. V ostatných štyroch krajoch – Trenčianskom, Trnavskom, Nitrianskom a v Žilinskom kraji polícia zatiaľ neeviduje trestné oznámenia súvisiace s krajskými voľbami. Druhé kolo volieb do VÚC bude v sobotu v štyroch krajoch, kde si v prvom kole nezvolili predsedov krajov. Voliť ich budú obyvatelia Bratislavského, Trenčianskeho, Banskobystrického a Prešovského samosprávneho kraja.

Jedno z ôsmich trestných oznámení, ktoré dostala polícia v Košickom kraji sa týka prípadu z Košíc, kde v mestskej časti Košice – Západ ešte počas hlasovania v 1. kole volieb vynášal nepoužité hlasovacie lístky z volebnej miestnosti zamestnanec, ktorý bol podriadený starostovi mestskej časti. Starosta pritom kandidoval za poslanca. Polícia v tomto prípade začala trestné stíhanie vo veci marenia prípravy a priebehu volieb a referenda, agentúru SITA o tom informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová. Udalosť oznámil polícii člen Ústrednej volebnej komisie. Najmä pre tento prípad odmietli 15. novembra podpísať zápisnicu Ústrednej volebnej komisie o výsledku prvého kola krajských volieb štyria zo 16 členov Ústrednej volebnej komisie. Členovia komisie Andrej Trnovec (nominant SĽS), Jana Kiššová (SaS), Michal Luciak (SDKÚ-DS a KDH) a Ivan Weiss (SDĽ) tým spochybnili platnosť 1. kola volieb v Košickom kraji.

Jeden z prípadov podozrenia z prečinu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda, ktorý sa stal v Košickom kraji, sa odohral v noci 14. novembra v Sobranciach v čase sčítania hlasov. Vtedy neznámy páchateľ odstránil poistky a spôsobil výpadok elektriny vo volebnej miestnosti. V Rožňavskom okrese, v obciach Dobšiná, Roštár a Gemerská Poloma zaznamenala polícia tri prípady porušenia zákazu volebnej kampane počas volieb. Voličov tu navádzali na voľby určitých kandidátov. Podľa Demjanovičovej sa tieto prípady vyšetrujú ako podozrenie z priestupku proti poriadku. Z ďalšej obce Rožňavského okresu, z Jablonova nad Turňou došli dve trestné oznámenia, v ktorých išlo o podozrenie na zlé sčítanie hlasov. Polícia v nich preveruje podozrenia z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a z trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda.

Polícia v Banskobystrickom kraji prijala v súvislosti s voľbami do orgánov samosprávnych krajov zatiaľ dve trestné oznámenia a šesť podnetov na možné narušenie priebehu volieb. Ako ďalej agentúru SITA informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, dva podnety polícia už uzavrela s tým, že porušenie zákona sa nepotvrdilo. Tri trestné oznámenia prijala polícia v Bratislavskom kraji. Podľa hovorcu krajského riaditeľstva polície v Bratislave Františka Peczára vo všetkých trestných oznámeniach išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu a vyšetrovateľ v zákonnej lehote rozhodne o ďalšom postupe. Ako agentúru SITA informoval zástupca prešovskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik, polícia v Prešovskom kraji eviduje v súvislosti s krajskými voľbami zatiaľ tri trestné oznámenia. Jedno z nich podali dvaja poslanci Národnej rady SR Štefan Kužma (SDKÚ-DS) a Stanislav Kahanec (KDH). Ide v ňom o podozrenie z porušenia volebného moratória a manipulovania voličov.

Počas prvého kola volieb, ktoré bolo 14. novembra, sa vyskytlo viacero prípadov možného narušenia zákonného priebehu volieb. Išlo najmä o podozrenia z kupovania hlasov voličov. Prípady údajného kupovania voličských hlasov sa objavili v Prešovskom a Žilinskom kraji. Ústredná volebná komisia preto ešte 14. novembra vyzvala políciu na prijatie preventívnych opatrení na zamedzenie tzv. kupovania hlasov.

Kupovanie voličských hlasov je viac problém etický, morálny ako trestnoprávny, povedal pre agentúru SITA v súvislosti s podozreniami z kupovania hlasov voličov po prvom kole krajských volieb policajný viceprezident Stanislav Jankovič. Podľa viceprezidenta Policajného zboru ide v tomto prípade o porušenie zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov, konkrétne o porušenie moratória. Ak sa to však aj dokáže, ide o priestupok, nie o trestný čin. Polícia napriek tomu prijme k druhému kolu krajských volieb, ktoré bude túto sobotu, preventívne opatrenia – posilní svoje hliadky v okolí volebných miestností. Prijme aj ďalšie operatívne činnosti, Jankovič ich však bližšie nekonkretizoval. Najlepšie opatrenia sú také, o ktorých sa hovorí čo najmenej, doplnil v tejto súvislosti pre agentúru SITA hovorca prezidenta Policajného zboru Martin Korch.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan WeissJana KiššováMichal LuciakStanislav JankovičStanislav KahanecŠtefan Kužma