Polícia objasnila praktiky slovenského rodinného gangu v Británii. Vypovedala aj jedna obeť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
184222385_4401307463232775_3879861324485466645_n.jpg
Gang Slovákov obchodujúcich s ľuďmi vo Veľkej Británii. Foto: www.facebook.com

Odsúdenie pätice Slovákov za obchodovanie s ľuďmi vo Veľkej Británii si všimli aj tamojšie médiá.

O prípade najnovšie zverejnili ďalšie detaily, ktoré približujú, ako skupina fungovala, kto boli jej členovia a čo museli obete v zahraničí podstupovať.

Všetkých piatich podozrivých zatkli v rámci medzinárodnej akcie v septembri 2019. Medzi novembrom a decembrom ich potom previezli do Británie. Odsúdili ich tento mesiac.

Vhodný typ

Skupina sa zamerala na zraniteľných jednotlivcov, z ktorých spravili otrokov. Ich cieľom sa stali ľudia bez domova z východnej Európy, ktorých lákali do Veľkej Británie s prísľubom práce, ubytovania a lepšieho života.

Realita však bola iná. Po príchode museli žiť v biednych podmienkach, pričom v jednej izbe spalo až 15 ľudí.

Za malú odmenu museli pracovať v reštauráciách. Ubytovali ich v rôznych mestách ako Derby, Nottingham, Birmingham a Gloucester.

Viac ako 50 obetí

Polícia vo West Midlands objasnila, že obete nemali peniaze a nevedeli sa dorozumieť po anglicky. Počas prevozu na miesto práce ich psychicky a často aj fyzicky týrali.

Nútili ich pracovať šesť dní v týždni, pričom im zobrali peniaze s tým, že im ich uložia. Niektorým zhabali aj osobné doklady.

Polícia verí, že majú na krku vyše 50 obetí. Napokon sa dvom z nich podarilo spojiť s charitatívnou organizáciou a uviedli, že ich zneužívajú.

Vyšetrovateľka Lisa Jackson uviedla, že získali výpovede 22 ľudí, prevažne mužov, ktorých zločinci zlákali s prísľubom lepšieho života.

„Mnohí sa delili o posteľ, iní spali na podlahe. Všetci však pracovali množstvo hodín za veľmi nízku mzdu. Myslíme si, že obetí, ktoré museli znášať rovnaké podmienky, bolo viac ako 60. Nepodarilo sa nám ich však vypátrať,“ ozrejmila.

Vypátranie a útek

Počas sledovania zistili, že rovnakí muži v rôznych autách niekoľko osôb ráno zhromaždili a neskoro v noci ich zase priviezli naspäť. Tí istí muži pritom od roku 2008 lietali z Británie osamote a vracali sa v sprievode rôznych osôb.

V auguste 2017 polícia prehľadala nehnuteľnosť na Antrobus Road v Handsworthe v Birminghame a takisto štyri reštaurácie vo West Midlands. Našli 20 mužov prevažne zo Slovenska a Rumunska žijúcich v zlých podmienkach. Potrebovali okamžitú pomoc.

Manželov Gejzu a Andreu Demeterovcov zadržali za podozrenie týkajúce sa otroctva. Prehľadali ich nehnuteľnosť a zhabali elektronické zariadenia a iné predmety súvisiace s vyšetrovaním.

Dvojica sa však nedostavila pred súd a ušla na Slovensko. Britská polícia sa následne skontaktovala so slovenskými kolegami.

Rodinný podnik

Vyšetrovatelia zistili, že Demeterovej matka Zdenka Ferencová bola „hlavou rodiny a súčasťou ich nezákonného biznisu“. Doň spadali aj jej syn Pavol Ferenc a jeho manželka Klaudia Ferencová.

Každý z nich sa pritom podieľal na hľadaní „otrokov“ z východnej Európy, ich prevoze do Veľkej Británie a ubytovaní v spomínaných mestách, odkiaľ ich vozili do práce.

Policajti našli dôkazy o praní špinavých peňazí. V Británii tiež kúpili najmenej 28 lacných automobilov (približne po dvetisíc libier), ktoré vyviezli na Slovensko a predávali za dvojnásobok ceny alebo na súčiastky.

Úrady odhadujú, že zločinci si zarobili približne 700-tisíc libier (zhruba 800-tisíc eur). Sumu odhadli len na základe výpovedí svedkov, ktorých sa podarilo nájsť. Bude teda ešte vyššia.

Polícia sa bude snažiť získať hotovosť späť.

Rozsudky

Gejza Demeter (53) dostal osem rokov za mrežami, jeho manželka Andrea (49) šesť a pol, Pavol Ferenc (48) rovnako šesť a pol, Klaudia Ferencová (41) päť rokov a Zdenka Ferencová (68) štyri roky.

Rozsudky vyniesol sudca Dean Kershaw. „Obchodovanie s ľuďmi vrátane povinnej práce znehodnocuje život obetí. Často sa ocitnú v biede a extrémnej chudobe, žijú teda v zlých podmienkach, cítia sa byť uväznení a nie sú schopní utiecť. Či s tým súhlasíte alebo nie, tak to je. Je to zneužívanie. Stačí, ak si prečítate vyjadrenia obetí,“ povedal.

Dodal, že jediným cieľom skupiny bol finančný zárobok. Sudca objasnil, že verejnosť ani nevie, aké sú takéto prípady časté.

„Javia sa ako tajné a pritom sú všetkým na očiach. Ľudia ich nevidia pre dobrú organizáciu. Obete sú zastrašované, cítia, že nemajú kam ujsť a často to ani nehlásia,“ uzavrel.

Výpoveď obete

Polícia zverejnila aj výpoveď jednej z obetí, ktorá priblížila, ako počas dňa fungovali. Nemenovaná osoba potvrdila, že v jednej izbe spalo sedem ľudí, niektorí na podlahe. V celom dome bolo asi 50 ľudí, ktorí zdieľali jednu toaletu a jednu kúpeľňu.

Po príchode obeti zobrali doklady. „Pracovali sme spoločne s ostatnými v rôznych reštauráciách od rána do večera, šesť dní v týždni. Nemohli sme nikam ísť, to nebol život,“ uviedla obeť.

Počas týždňa mali teda jeden deň voľna, počas ktorého museli pracovať v dome, v ktorom bývali. Za týždeň dostávali 20 libier. Niektorí nedostali ani to.

„Budíček bol o piatej ráno a o šiestej sme boli už v reštaurácii. Tá zatvárala o 22:00, museli sme však zostať a všetko poumývať a poupratovať. Potom sme sa vrátili domov, išli sme spať a rovnaký program nás čakal aj nasledujúci deň. Bolo to veľmi náročné,“ povedala obeť gangu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať