Očkovacie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 neobsahujú žiadne látky, ktoré by mohli spôsobiť ich reakciu s magnetom. V statuse na sociálnej sieti to uviedla polícia na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR. Silová zložka tak reagovala na video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami.
Video je spojené z niekoľkých videí, na ktorých žena tvrdí, že po zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 má jej ruka magnetickú reakciu. To demonštruje priložením magnetu na miesto vpichu vakcíny. Magnet vo videu ostane pripevnený na ruke. Na konci videa žena varuje pred očkovaním a kričí: „Sme čipovaní“.
Ide o podvod
Polícia uviedla, že na overenie hoaxu mala veľmi obmedzené možnosti, pretože videá pravdepodobne pochádzajú zo Spojených štátov amerických (USA) alebo Kanady. Hoax však vyvrátila agentúra AFP News Agency.
Viac o téme: Koronavírus
„Vakcína proti Covid-19 nemôže spôsobiť magnetizáciu vašej ruky. Je to podvod,“ uviedol pre agentúru Stephen Schrantz, špecialista na infekčné choroby z University of Chicago Medicine.
Thomas Hope, výskumník vakcín a profesor bunkovej a vývojovej biológie na Lekárskej fakulte Northwestern University Feinberg uviedol, že vo vakcínach nie sú žiadne látky, s ktorými by mohol magnet reagovať.
Vakcíny neobsahujú prísady na báze kovu
Vakcíny obsahujú bielkoviny a lipidy, soli, vodu a chemikálie, ktoré udržujú kyslosť, teda pH. Podľa informačných prehľadov poskytnutých zdravotníckymi úradmi v USA a Kanade nie sú v žiadnej z vakcín Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca uvedené prísady na báze kovu.
Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
Hoax zdieľala napríklad aj „influencerka“ alexwortex69, ktorá má viac ako 40-tisíc sledovateľov. „Je zrejmé, že heslo ‚S vplyvom prichádza zodpovednosť ‚tomuto profilu nič nehovorí. Neospravedlňuje ju ani to, keď v popise uvádza, ‚že nevie, či je to real“ uviedla polícia v statuse.