BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Minulý týždeň sa uskutočnila na slovenských cestách dopravno-bezpečnostná akcia, ktorú pravidelne organizuje medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín. Slovenská dopravná polícia sa zamerala na kontrolu alkoholu a návykových látok za volantom. Pozornosť policajti venovali aj používaniu reflexných prvkov chodcami a cyklistami. Policajti sa zamerali najmä na kontrolu nákladných vozidiel a ich vodičov.
Počas dopravno-bezpečnostnej akcie policajti skontrolovali na celom území Slovenska 6 798 nákladných vozidiel evidovaných u nás, pričom porušenie pravidiel zistili v 912 prípadoch. Skontrolovali aj 2 447 nákladných vozidiel evidovaných v cudzine, z nich sa dopustilo priestupkov 248 vodičov. Počas kontroly policajti zaznamenali prekročenie rýchlosti v 341 prípadoch, pričom najviac porušení bolo v Trnavskom (94) a v Nitrianskom kraji (64). „Porušenie pravidiel o alkohole a iných návykových látkach sme zistili celkom v 23 prípadoch, pričom najviac vodičov bolo pod vplyvom alkoholu v Trenčianskom kraji (10) a prítomnosť návykových látok sme zistili v jednom prípade v Nitrianskom kraji,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Prezídia PZ Andrea Dobiášová. Tachograf nemalo v poriadku 46 vodičov a 21 vodičov nedodržalo čas jazdy a odpočinku. V 39 prípadoch policajti zistili preťaženie vozidiel. V trnavskom kraji zastavili štyroch vodičov, ktorí mali dokonca zákaz viesť nákladné vozidlo. V zlom technickom stave bolo 153 vozidiel, 16 vodičom policajti zakázali ďalšiu jazdu.
Policajný zbor od začiatku tohto roka eviduje 2 228 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 38 ľudí, 99 sa zranilo ťažko a 685 ľahko. Tieto štatistické ukazovatele sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V roku 2010 v porovnateľnom období polícia zaznamenala 3 089 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 48 osôb, 168 sa zranilo ťažko a 796 utrpelo ľahké zranenie.
Vodiči porušujú dopravné predpisy aj napriek upozorneniam polície o dopravno-bezpečnostnej akcii. Podľa Dobiášovej výsledky tejto akcie svedčia o potrebe organizovania dopravných kontrol, takže vodiči sa v budúcnosti môžu pripraviť na podobné akcie, ktorými chce polícia ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, a tak znížili nehodovosť a úmrtnosť na cestách.