BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Počty migrantov prichádzajúcich do Európskej únie sa znížili naspäť na čísla spred roka 2015, teraz musíme ako zjednotená Európa nad procesom ich príchodu získať kontrolu.
Uviedol to pre agentúru SITA nezaradený poslanec Národnej rady SR Martin Poliačik, ktorý je členom výboru pre migráciu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.
Lacný populizmus a strašenie
„Už vyše roka sa zúčastňujem na rokovaniach smerujúcich k návrhom spoločnej migračnej politiky zahŕňajúcej nielen štáty Európskej únie, ale napr. aj balkánsku trasu. Takéto riešenie bez účasti Nemecka pod vedením Angely Merkelovej nebude možné, a myslím si, že namiesto lacného populizmu a strašenia, ktoré v tejto téme predvádza napríklad Richard Sulík (SaS), sa musíme sústrediť na dialóg, pragmatizmus a spoluprácu. Pomôcť tým, ktorí na to podľa našej legislatívy majú nárok a zvyšok otočiť a poslať tam, odkiaľ prišli,“ vyhlásil Poliačik.
Poliačik po odchode zo SaS veľkú zmenu nepociťuje, ale mrzí ho odchod z čela parlamentného výboru
Za krajne nezodpovedné považuje nafukovanie témy migrácie do obludných rozmerov a následné vytĺkanie politického kapitálu zo strachu a obáv ľudí.
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík reagoval na vyjadrenia Poliačika s tým, že za výdatnej pomocí Merkelovej budú Nemci do dvoch generácii vo svojej vlastnej krajine v menšine. „A zjavne ešte aj dnes žijú medzi nami zblúdilci, ktorí si to želajú aj pre Slovensko,“ vyhlásil Sulík.
Seehoferov plán kontroly migrácie
Nemecký minister vnútra Horst Seehofer v júli predstavil svoj nový plán kontroly a obmedzenia migrácie. Ako povedal, k hlavným cieľom „veľkého migračného plánu“ patrí rýchla deportácia ľudí žijúcich v Nemecku, ktorých žiadosti o azyl úrady zamietli, ktorí už požiadali o azyl v inom európskom štáte alebo ktorí majú zápis v registri trestov.
Seehofer tiež uviedol, že na základe nového plánu všetkých žiadateľov o azyl umiestnia do centier, kde budú spracúvať ich žiadosti. Plán tiež počíta s tým, že uchádzačov o azyl zaregistrovaných už v iných krajinách Európskej únie pošlú priamo späť tam, kde prvý raz vstúpili na jej územie – predovšetkým do Grécka a Talianska. Seehofer pred vypracovaním tohto plánu dlho tlačil na kancelárku Angelu Merkelovú, aby zaujala tvrdší postoj voči migrantom.