VARŠAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Poľská prokuratúra v pondelok uviedla, že na základe novej analýzy dôkazov niet pochybností o tom, že k havárii poľského vládneho lietadla v roku 2010 prispelo aj konanie dvoch ruských leteckých dispečerov a tretej osoby, ktorá sa nachádzala v riadiacej veži letiska pri ruskom meste Smolensk. Rusko takéto obvinenia poľskej strany rozhodne odmietlo.
Poľský prokurátor Marek Kuczyňski však vyhlásil, že „niet pochybností“, že jednou z príčin pádu lietadla bolo konanie tých osôb, ktoré boli v danom čase v kontrolnej veži. Uviedol, že nesú vinu za „zámerné spôsobenie katastrofy“, pri ktorej prišla o život veľká časť poľskej politickej a vojenskej elity vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského.
Rusko tvrdenia Poliakov odmieta
Agentúra AP napísala, že poľskí vyšetrovatelia oznámili, že chcú vypočúvať troch Rusov. Do ich výsluchu nezverejnia detaily o dôkazoch, ktoré analyzovali. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii na správy z Poľska odmietol zverejnené tvrdenia. Uviedol, že „okolnosti tejto tragédie boli dôsledne preskúmané. Nemôžeme súhlasiť s takýmito závermi“. Haváriu poľského vládneho lietadla v Rusku vyšetrovali nezávisle od seba obe zainteresované krajiny – Poľsko i Rusko.
Podľa poľských vyšetrovateľov za haváriu môžu chyby a nedostatočný výcvik poľských pilotov, ktorí sa pokúšali o pristátie v hmle. Poľsko však viní aj ruských dispečerov, ktorí údajne dávali poľským pilotom nesprávne a mätúce pokyny na pristávanie. Správa však neobsahuje obvinenie na adresu Rusov zo zámerného pochybenia.
Lietadlo sa zrútilo v apríli roku 2010
Ruskí vyšetrovatelia svojho času všetku vinu za letecké nešťastie pripísali poľskej strane, pričom v konaní a postupe ruských leteckých dispečerov nenašli žiadnu chybu. Poľsko obnovilo vyšetrovanie leteckej havárie pri Smolensku po parlamentných voľbách v roku 2015, ktoré vyhrala konzervatívna strana Právo a poriadok na čele s dvojčaťom zosnulého prezidenta Kaczyňského, Jaroslawom.
Inkriminované lietadlo sa v apríli roku 2010 zrútilo pri pokuse o pristátie na letisku Smolensk-Severnyj. Na palube sa nachádzalo 96 ľudí: 88 cestujúcich a osem členov posádky. Haváriu lietadla nikto neprežil. Poľsko vtedy okrem hlavy štátu prišlo aj o prakticky celé najvyššie velenie armády, keďže zahynul náčelník generálneho štábu a velitelia pozemných, leteckých, špeciálnych i námorných síl.
Delegácia na čele s prezidentom Kaczyňským vtedy letela na spomienkové podujatia do Katyne, kde si chceli uctiť pamiatku 20.000 poľských vojakov, popravených v Katynskom lese v roku 1940 sovietskymi bezpečnostnými orgánmi.