Komunikácia vlády SR s inštitúciami podnikateľského sektora v roku 2021 bola najhoršia od roku 2010. Pozitívne ju hodnotili 4 % účastníkov prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), negatívne 50 %.
Negatívnych hodnotení stúpa
Od roku 2015 má podiel pozitívnych hodnotení komunikácie vlády s podnikateľmi mierne klesajúci trend, zatiaľ čo podiel negatívnych hodnotení, naopak, mierne stúpa. V roku 2019 sa pozitívne vyjadrilo 9 % respondentov, v roku 2020 len 5 %. Negatívny postoj v roku 2019 malo 45 % a v roku 2020 už 49 % účastníkov prieskumu.
Gastro sektor žiada zníženie DPH z daňovo-odvodovej reformy, situácia je stále kritická
Z prieskumu ďalej napríklad vyplynulo, že podmienky na podnikanie v roku 2021 v porovnaní s rokom 2020 hodnotilo ako priaznivé 12 % respondentov, čo je najvyšší podiel od roku 2011. Za nepriaznivé ho považovalo 45 % respondentov.
Nesplnené sľuby
Najdôležitejšie opatrenia, ktoré mala vláda v roku 2021 realizovať, no neurobila tak, mali byť napríklad zníženie daňového a odvodového zaťaženia, uľahčenie administratívnej náročnosti podnikania a zrýchlenie budovania infraštruktúrnych projektov.
Oblasť, ktorú účastníci prieskumu výrazne kritizovali, bola nezvládnutá situácia s razantným zvýšením cien energií a surovín.
Predloženie Kilečka 2 na vládu brzdí Matovičovo ministerstvo, na stole ho majú od decembra
Za najväčšie riziko pre podnikanie v roku 2021 považovali členovia SOPK zapojení do prieskumu rast cien vstupov, najmä rast cien energií, po ňom vysoké daňové a odvodové zaťaženie a na treťom mieste uviedli nízku vymáhateľnosť práva.
Deravá pandemická pomoc
Hospodársku politiku vlády SR v roku 2021 hodnotili pozitívne 4 % respondentov, negatívne sa o nej vyjadrilo až 56 % respondentov. Opatrenia vlády na zotavenie a stimuláciu ekonomiky po prekonaní pandémie ochorenia COVID-19 hodnotí pozitívne len 1 % respondentov a ako nepostačujúce 51 %.
Ekonomický prieskum medzi svojimi členmi realizuje SOPK od roku 1998. Tohto posledného sa zúčastnilo 169 respondentov. Reprezentatívnosť ekonomického prieskumu potvrdzuje zloženie jeho účastníkov.
Pomocné schémy pre gastro sú deravé, mnohí začínajúci podnikatelia čelia existenčným problémom
Sú z celého Slovenska, malé, stredné i veľké firmy, so slovenským vlastníctvom, menšinovým zahraničným i väčšinovým zahraničným vlastníctvom.