- aktualizované 23. júna, 12:37
Ministerstvo hospodárstva SR spustilo v utorok o 11:00 aplikáciu na získanie dotácie na nájmy pre zatvorené prevádzky. Ako ďalej na tlačovej besede informoval podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík, ako prví môžu o pomoc žiadať podnikatelia z Prešovského kraja.
Následne bude každý deň vyčlenený pre jeden kraj. Ako druhí sa dostanú na rad podnikatelia z Banskobystrického kraja, potom z Košického, Žilinského, Nitrianskeho, Trenčianskeho, Trnavského a ako poslední z Bratislavského kraja.
Firmy v Rakúsku bez ohľadu na ich veľkosť môžu žiadať kompenzácie až do výšky 75 percent
„Všetci nájomcovia prihláste sa a všetci prenajímatelia spolupracujte,“ odkázal dotknutým firmám minister. Podľa neho majú k dispozícii dostatok finančných prostriedkov a sú technicky pripravení.
Termín podania žiadosti nebudú zohľadňovať
Žiadosti bude možné podávať do konca novembra tohto roka, pričom pre poskytnutie dotácie sa nebude zohľadňovať termín podania žiadosti.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Pre koronakrízu muselo byť podľa odhadov zatvorených približne 50-tis. predajní a 20-tis. reštaurácii. „Vláda robí, čo je v jej silách, naozaj sa snažíme na všetkých frontoch pomáhať podnikateľom, ktorí skutočne nemôžu za to, čo nás postihlo,“ konštatoval Sulík.
Podľa neho bola mimoriadne náročná najmä technická príprava aplikácie. Verí pritom, že systém bude napriek avizovanému náporu žiadostí fungovať. „Spravili sme všetko preto, aby sme v krátkej dobe vybavili veľkú väčšinu žiadostí,“ uviedol minister s tým, že peniaze by podnikatelia mali dostať v priebehu niekoľkých dní.
Ministerstvá a ostatné úrady čaká šetrenie, Sulík nevylúčil ani prepúšťanie
Ako doplnila jeho poradkyňa Jana Kiššová, o dotáciu žiada prenajímateľ, ktorý sa prihlási na Ústredný portál verejnej správy. Vo formulári vyplní potrebné dáta, ktoré si dopredu dohodol s nájomcom a formulár odošle do elektronickej schránky nájomcu.
Harmonogram podľa krajov
Ten bude mať 48 hodín, aby dáta overil a dodal na žiadosť elektronický podpis. Následne pôjde formulár späť prenajímateľovi, ktorý ho taktiež elektronicky podpíše. Až potom putuje žiadosť na ministerstvo a do systému na spracovanie.
Kiššová podnikateľom odporučila, aby si prezreli informácie, ako aj návody a príručky, ako treba postupovať, zverejnené na webovom sídle rezortu. Keďže očakávajú okolo 70 až 100-tis. žiadostí a obávali sa, aby takýto nápor systém zvládol, vytvorili harmonogram podľa krajov.
Lex korona vo finančnej oblasti má podpis Čaputovej, odvody si môžu odložiť aj prevádzkovatelia hazardu
Keď sa vystriedajú všetky kraje, celý postup sa zopakuje a po opadnutí prvotného náporu sa už podľa poradkyne budú môcť hlásiť všetci. Spolu so Sulíkom apelovali na podnikateľov, aby boli ohľaduplní a skutočne sa hlásili podľa krajov. Inak ich žiadosť síce bude prijatá, ale nebude spracovaná.
Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo dotáciu na nájomné na zmiernenie ekonomických následkov v dôsledku obmedzení súvisiacich s pandémiou Covid-19.
Schému pomoci schválil aj Brusel
Novelu zákona o poskytovaní dotácií schválili poslanci 9. júna, následne ju podpísala prezidentka a 17. júna odobrila Európska komisia aj slovenskú schému pomoci.
Štát pomoc odhaduje na 200 mil. eur. Finančné prostriedky budú uvoľnené z kapitoly rezortu financií a z Všeobecnej pokladničnej správy.
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršilo, kritizujú vymáhateľnosť práva aj bankový odvod
Návrh je postavený na dobrovoľnosti, na dohode prenajímateľa a nájomcu. „Dotáciu na nájomné možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania,“ uvádza sa v novele.
Súčasne platí, že výška dotácie nesmie presiahnuť polovicu nájomného. Nájomcovi sa taktiež umožňuje zaplatiť zostávajúce nájomné najviac v 48 rovnako vysokých mesačných splátkach.