LONDÝN 12. júla (WEBNOVINY) – Grécko smeruje k bankrotu alebo prinajmenšom čiastočnému neplneniu záväzkov a lídri Európskej únie musia prijať „plán B“, aby zabránili šíreniu krízy do zvyšku bloku. V článku pre utorkové vydanie denníka Financial Times to napísal miliardár George Soros. „Grécko smeruje k živelnému bankrotu alebo čiastočnému neplneniu záväzkov. Bankrot Grécka je možno nevyhnutný, ale nemusí byť živelný,“ napísal Soros. „Hoci čiastočnému šíreniu krízy sa nebude dať vyhnúť, zvyšok eurozóny treba chrániť,“ konštatoval.
Soros, ktorý sa preslávil tým, že zarobil 1 mld. USD, keď v roku 1992 stavil na pád britskej libry, minulý mesiac povedal, že je „pravdepodobne nevyhnutné“, že jedna krajina odíde z eurozóny, ale neuviedol, ktorú má konkrétne na mysli. Ministri financií eurozóny v pondelok na stretnutí v Bruseli zdôraznili svoje odhodlanie zabrániť šíreniu krízy tým, že posúdia, ako pomôcť Grécku, ale nevylúčili možnosť čiastočného bankrotu tejto krajiny.
Podľa šéfa OECD bankrot Grécka nie je nevyhnutný
Súkromní veritelia musia zohrať svoju rolu pri riešení problému zadlženosti Grécka, ale bankrot krajiny nie je nevyhnutný na to, aby Atény vyrovnali svoje záväzky. Vyhlásil to Ángel Gurría, šéf Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).„Bankrot Grécka nie je nevyhnutný, nevyhnutné je to, aby sa súkromný sektor podieľal na riešení,“ povedal Gurría na tlačovej konferencii v Bruseli. Dodal, že nie je donekonečna možné pokračovať v schvaľovaní záchranných balíčkov, ktoré financujú daňoví poplatníci. „Nie je to proces, ktorý je možné predlžovať donekonečna, k riešeniu musia prispieť aj veritelia,“ konštatoval šéf OECD.
Ministri financií eurozóny v pondelok večer sľúbili Aténam lacnejšie úvery, dlhšiu splatnosť a pružnejší záchranný fond. Predstavitelia eurozóny dúfajú, že ku konkrétnym rozhodnutiam príde na ďalšom stretnutí ešte tento mesiac, ale nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že stačí rozhodnúť do septembra. „Ďalšia úverová tranža pre Grécko je splatná v septembri. Dovtedy sa musí o novom programe rozhodnúť,“ konštatoval.
Šéf Commerzbank navrhuje odpísanie 30 % gréckeho dlhu
Šéf nemeckej banky Commerzbank, ktorá je druhou najväčšou v krajine, vyzval na odpísanie 30 % gréckeho dlhu a následnú výmenu gréckych vládnych cenných papierov za 30-ročné dlhopisy s úrokom 3,5 % garantované eurozónou.V článku pre utorkové vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Martin Blessing uviedol, že toto riešenie by sa malo týkať aj Portugalska a Írska, pretože nie sú oveľa bohatšie ako Grécko. „Grécko potrebuje reštrukturalizáciu záväzkov alebo čiastočné odpustenie dlhov,“ napísal Blessing.
Commerzbank, ktorej 25-percentným vlastníkom je nemecká vláda, koncom marca vlastnila grécke dlhopisy v hodnote 2,9 mld. eur, portugalské vládne cenné papiere za 900 mil. eur a írske za necelých 100 mil. eur. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že Blessingov návrh na reštrukturalizáciu záväzkov Atén je zaujímavý, ale bude sa posudzovať spoločne s inými návrhmi.
Inštitút pre medzinárodné financie vyzýva na dohodu o Grécku
Členské štáty eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) musia v najbližších dňoch predložiť záchranný plán pre Grécko, ktorý bude počítať s možnosťou spätného nákupu dlhopisov. V opačnom prípade hrozí, že situácia na finančných trhoch sa vymkne spod kontroly, tvrdí Inštitút pre medzinárodné financie (IIF). „Je absolútne dôležité, aby členské štáty eurozóny a MMF v najbližších dňoch konali a zabránili tomu, aby sa situácia na trhu vymkla spod kontroly a zvýšilo sa riziko rozšírenia dlhovej krízy,“ uvádza sa v liste adresovanom európskym ministrom financií s dátumom 10. júla, ktorý získala agentúra Reuters.
Inštitút pre medzinárodné financie združuje vyše 400 globálnych finančných inštitúcií vrátane najväčších svetových bánk. Organizácia je na čele rokovaní o riešení gréckej dlhovej krízy v mene bánk, ktoré investovali do gréckych dlhopisov miliardy eur.