NEW YORK 23. septembra (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v stredu prvýkrát vystúpil na pôde Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Vo svojom prejave zaútočil na stálych členov Bezpečnostnej rady ako aj na samotnú OSN, ktorá podľa neho v minulosti „nezabránila 65 vojnám“.
„Nemalo by sa to volať Bezpečnostná rada, ale teroristická rada,“ vyhlásil dlhoročný autoritársky líder v narážke na výkonný orgán OSN, ktorého piatimi stálymi členmi sú Spojené štáty, Veľká Británia, Čína, Francúzsko a Rusko. Podľa Kaddáfího sa tieto mocnosti k ostatným krajinám správajú ako k „druhotriednym štátom“. „Bratia, nemajú rešpekt voči Organizácii spojených národov, ani voči Valnému zhromaždeniu,“ vyhlásil líbyjský vodca. V ďalšej časti Líbyjčan obvinil celú OSN z toho, že sa jej od svojho vzniku v roku 1945 „nepodarilo zabrániť 65 vojnovým konfliktom“.
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v stredu na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (VZ OSN) navrhol, aby bol Barack Obama americkým prezidentom doživotne. „Obama je svetielkom v temnotách na najbližšie štyri alebo osem rokov, ale obávam sa, že potom sa vrátime tam, kde sme boli predtým,“ vyhlásil Kaddáfí vo svojom hodinu trvajúcom prejave. Keď navrhol, aby bol Obama prezidentom na stále, sálou zaznel potlesk.
Obama vystúpil s prvým prejavom na pôde Valného zhromaždenia
Americký prezident Barack Obama v stredu po prvýkrát vystúpil s prejavom na zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Hovoril predovšetkým o zodpovednosti Spojených štátov z hľadiska svetového mieru a prosperity, o jadrovom odzbrojovaní, globálnej ekonomike a životnom prostredí. Jeho slová v sídle OSN v New Yorku počúvali lídri z viac ako 120 štátov sveta.
„Teraz nastal pre nás všetkých čas, aby sme zdieľali zodpovednosť za globálnu odpoveď na globálne výzvy,“ vyhlásil na začiatku svojho príhovoru Obama. „Ak sme k sebe úprimní, musíme si priznať, že sa neriadime touto zodpovednosťou,“ dodal. Obama pritom narážal aj na Irán a Severnú Kóreu, ktoré medzinárodné spoločenstvo podozrieva zo snahy o získanie jadrového arzenálu. Šéf Bieleho domu si myslí, že obe krajiny musia byť „brané na zodpovednosť“, ak sa rozhodnú ignorovať hrozby zo strany svetových mocností. „Ak si vlády v Iráne a Severnej Kórei vyberú cestu ignorovania medzinárodných štandardov… musia byť brané na zodpovednosť,“ dodal Obama.
Šéf americkej administratívy sa ďalej venoval blízkovýchodnému mieru, zastaveniu budovania židovských osád a vytvoreniu samostatného palestínskeho štátu. „Prišiel čas na opätovné začatie rokovaní – bez podmienok – ktoré budú zamerané na dlhodobé otázky: zaistenie bezpečnosti pre Izraelčanov a Palestínčanov, hranice, utečencov a Jeruzalem,“ vyhlásil Obama. „Cieľ je jasný: sú ním dva štáty žijúce bok po boku v mieri a bezpečnosti.“
Americký prezident na záver svojho prejavu hovoril aj o boji proti globálnemu otepľovaniu. „Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú klimatické zmeny nemožno popierať. A našou zodpovednosťou je čeliť tomu, nemôžeme vyčkávať.“ Obama podľa vlastných slov rozumie tomu, ak krajiny počas hospodárskej krízy pred bojom proti globálnemu otepľovaniu uprednostňujú ekonomické otázky, myslí si však, že by sa to nemalo diať.
Obama bude po skončení zasadnutia Valného zhromaždenia OSN vo štvrtok predsedať Bezpečnostnej rade, ktorá má v pláne diskutovať o otázkach jadrového odzbrojenia. V rovnaký deň pricestuje aj na summit G20 v americkom Pittsburgu, kde sa stretnú lídri najväčších ekonomík planéty.
SITA_AP