BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) presunula svoje tohtotýždňové rokovanie zo stredy na štvrtok, pretože sa bojí dnešného protestu odborárov pred úradom vlády, myslí si predseda Smeru-SD Robert Fico. „Vláda, ktorá sa bojí ľudí, nemá byť čo vládou. Ak zmenili rokovací deň zo stredy na štvrtok len preto, aby neboli konfrontovaní s ľuďmi, ktorí majú iný názor ako pravicová vláda, je to prejav strachu, ktorý v žiadnom prípade nepatrí vláde,“ povedal v stredu expremiér po rokovaní tieňového kabinetu.
Dôkazy, že zmena rokovacieho dňa súvisí s protestom, Fico neposkytol, povedal len, že je to evidentné a na zmenu termínu neexistujú žiadne vážne dôvody. „Nevidíme na to iný dôvod, prečo by to urobili. Čo ešte naháňajú šibačov? Ešte vajíčka rozdáva Iveta Radičová?“ pýtal sa Fico. Hovorca predsedníčky vlády Rado Baťo v utorok 26. apríla informoval, že legislatívny proces sa posunul, keďže členovia vlády za svoje rezorty zvyčajne predkladajú materiály v piatok a v pondelok, ktoré boli tentoraz sviatočné.
Radičová Ficove tvrdenia odmieta
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR agentúru SITA informoval, že o posunutí rokovania vlády sa rozhodlo už pred dvoma týždňami, na záver rokovania vlády 13. apríla. „Dôvod je čisto praktický – aktuálny pracovný týždeň sa kvôli Veľkonočným sviatkom začal až v utorok. Dnes, t.j. v stredu 27. apríla, rokovala Legislatívna rada vlády, aby pripravila návrhy zákonov na rokovanie vlády,“ vysvetlil odbor s dodatkom, že Radičová nemá dôvod odborárom sa vyhýbať.
„Naopak, práve počas protestu prijala najvyšších predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov Miroslava Gazdíka a Vladimíra Mojša,“ podotýka odbor na záver vyhlásenia.
Odborári v stredu pred úradom vlády protestujú proti návrhu zákonníka práce, v čom ich podporuje aj Smer-SD. Fico si myslí, že zákonník ide jednostranne v ústrety zamestnávateľom. Predstaviteľov odborárov prijala aj premiérka.
Tieňový kabinet Smeru-SD sa v stredu na zasadnutí dohodol na sérii zákonov, ktoré predloží do parlamentu. Strana chce znižovať ceny benzínu, dane, zaviesť tzv. bankovú daň, novelizovať ústavu aj zmeniť systém fungovania prokuratúry. Všetkými týmito návrhmi sa bude parlament zaoberať na svojej májovej schôdzi.