Foto: Ľudia na zhromaždení „Za slušné Slovensko“ štrngali kľúčmi a skandovali Dosť bolo Fica (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko
Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP v Banskej Bystrici, organizované v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Banská Bystrica, 9. marec 2018. Foto: SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 9. marca 21:45

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Bratislavské Námestie SNP bolo v piatok preplnené ľudmi, ktorí prišli na zhromaždenie pod názvom „Za slušné Slovensko“.

Najčastejšie bolo počuť štrnganie kľúčov alebo pokrik „Odstúpiť“. Mali pri sebe vlajky a transparenty s nápismi Za lepšie Slovensko, Smerom k záhube, All for Jan. Zhromaždenie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Na pokojný priebeh vyzvali aj jeho organizátori.

Slovensko je otrasené tak, ako roky nebolo. Hrozné udalosti nás spojili, zaznelo v piatok na bratislavskom námestí SNP. „Chceme sa postaviť za slušnú krajinu. Kto, ak nie my, kedy ak nie teraz?“ pýtali sa na začiatku organizátori, ktorí vyzvali zúčastnených na to, aby počúvali pokyny a poďakovali sa polícii.

Ľudia štrngali kľúčmi ako v novembri 1989 a skandovali „Dosť bolo Fica!“. Majú transparenty ako „Pozor padá vláda“ či „Špirko je frajer“. Okrem slovenských vlajok vejú aj európske vlajky.

Zhromaždenie ukončil spevák Juraj Benetin spievaním hymny. Ľudia počas spievania zapli telefóny a osvetlili celé Námestie SNP. Po hymne nasledoval potlesk, ľudia opäť štrngali kľúčmi a skandovali „Dosť bolo Fica!“

Organizátori zhodnotili, že zhromaždenie bolo pokojné. Poprosili zúčastnených, aby sa ani na konci nedali vyprovokovať a pokojne sa rozišli domov. Na záver zneli slová vďaky zo strany zúčastnených organizátorom.

Extrémistom podľa Hríba nie je len Kotleba

Zúčastneným sa prihovoril aj šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb, ktorý povedal, že za dva týždne padlo veľa slov a Slovensko zistilo, že jediný extrémista nie je Marian Kotleba. Je podľa neho desivé, je to hanba, že konšpirácie začal šíriť aj jeden ústavný činiteľ.

„Prišlo k vražde novinára? Vieme, čo bolo v jeho nedokončenom článku,“ pokračoval Hríb a pripomenul, že Kuciak hovoril o prepojení ľudí blízkych premiérovi Robertovi Ficovi na taliansku mafiu. Zmyslom štátu nie je rast HDP či nízke dane, ale spravodlivosť. Slovensko dnes spravodlivé nie je. „Slovensko je dnes unesený, znásilnený štát. O tom bol nedokončený článok Jána Kuciaka,“ pokračoval Hríb.

Vladimír Crmoman z Iniciatívy stredoškolských učiteľov hovoril za študentov aj učiteľov. „Dejú sa tu nesystémové veci, štrajkujeme, premiér sa s nami nedokáže ani len stretnúť. Sme na križovatke a rozhodujeme sa, čo bude ďalej,“ povedal. Bol by rád, ak by to neskončilo iba pritom, že si ľudia zaprotestujú a nič sa nezmení. Ľudia začali skandovať „Chceme zmenu!“ a „Odstúpiť!“.

„Na školstve vymenili ministra, lebo vedel povedať iba „ďakujem pekne za vaše otázky“. Terajšia povedala, že za kauzu s eurofondmi môžu všetci, musela by vymeniť celú republiku,“ pokračoval Crmoman. Ľudí poprosil, aby to nevzdali, kým nebudú ministri slušní ľudia a odborníci na svojom mieste.

Slovensko opustila, aby mohla žiť

To, ako Slovensko vyzerá, to, čo si o nás myslia v Európe, je vizitkou vlády. Dosť bolo skutkov, ktoré sa nestali. Pred tisíckami zhromaždených to uviedla opatrovateľka v Rakúsku Bibiana Kudziová.

Povedala, že túto krajinu opustila, aby mohla žiť, a nie prežívať. Nízka nezamestnanosť nie je výsledkom vlády, ale toho, že ľudia z krajiny odišli. Kudziová taktiež povedala, že dúfala, že toto zhromaždenie nebude musieť byť, že vláda si uvedomí, v akom stave je Slovensko.

Má strach z toho, že je normálne legálne držať zbraň a mať na krku 70 trestných oznámení a to, že o štátnych tajomstvách vie človek bez previerky. Takisto pripomenula, že smrť siedmich opatrovateliek nie je doteraz vyšetrená. „Dokedy to tak bude?“ pýtala sa.

Počas prejavu Diany Majdákovej, ktorá prehovorila za nezávislé kultúrne centrá a inštitúcie, ľudia začali skandovať „Hanba!“ Majdáková hovorila o tom, že na Slovensku je absencia politickej kultúry, štátu vyčítala selektívny prístup k odhaľovaniu organizovaného zločinu či nedostatočné konanie štátnych orgánov, keď sa na ne obrátili občania s prosbou o pomoc, keď sa báli o vlastný život.

Robert Roth počas svojho vystúpenia citoval aj Shakespeara. „Pravda môže stáť aj na jednej nohe, ale na dvoch môže kráčať vpred,“ povedal Roth.

Ľud skandoval „Do basy!“

Všetkým, ktorí stoja na námestiach, záleží na osude tejto krajiny. Preto Mária Jasenková z organizácie Plamienok v piatok vyšla a vystúpila na pódiu na bratislavskom Námestí SNP.

„Stojím tu ako občan tejto krajiny, ako lekár, ktorý sa stará o nevyliečiteľne choré deti. Pracujem v oblasti, ktorú štát nepokrýva,“ povedala. To, čo sa udialo v posledných týždňoch, keď zomreli dvaja nevinní a ona počula prejavy plné snahy zničiť iných, deštrukcie, tak sa rozhodla, že nemôže ostať ľahostajnou.

„Myslím si, že táto krajina potrebuje zmenu a ja chcem a verím, že všetci chceme, aby ľudia túto krajinu viedli založenú na poctivosti, spravodlivosti, na hodnotách dôležitejších ako je moc a peniaze,“ pokračovala. Prisľúbila, že svoj život bude aj ďalej stavať na hodnotách čestnosti, pracovitosti a ak urobí chybu, skúsi sa z nej poučiť. „Ak to urobí väčšina z nás, verím, že život v našej krajine bude radostnejší,“ povedala. Ľud po jej prejave skandoval „Do basy!“

Vystúpila sestra Jána Kuciaka

Mama zosnulej Martiny Kušnírovej prítomným odkázala, že ich podporuje. Námestie sa potom zmenilo na chvíľu na pietnu spomienku. Na pódium vystúpila sestra Jána Kuciaka – Mária. „Guľku do srdca dostala celá naša rodina,“ povedala s tým, že nevedela, či má ostať pri rodičoch alebo prísť.

Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko
Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na námestí SNP. Bratislava, 9. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

„Som rada, že ste tu a že vám to nie je jedno. Ani Martinke a Jankovi to nebolo jedno,“ povedala. Vyzvala, aby boli ľudia na zhromaždení slušní a nenechali sa vyprovokovať. Zúčastneným sa poďakovala v mene svojej rodiny aj rodiny Martiny Kušnírovej.

Organizátori následne pripomenuli svoje požiadavky – vyšetrenie vraždy za účasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú dôveryhodnú vládu, v ktorej nebudú ľudia podozriví z prepojenia na organizovaný zločin.

Arcibiskup Bezák pozdravil aj Bugára

Bývalý arcibiskup Róbert Bezák nevidí rozhnevaných, ale odhodlaných ľudí. Pozdravil Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, Petra Kresáka a Františka Šebeja, ktorým dal svoju dôveru. „Pozdravujem ich. Nech rozmýšľajú,“ povedal Bezák.

Pýtal sa, či guľka do hlavy a srdca bolo posolstvo pre ostatných, aby sme sa nestarali. „Pýtal som sa študentov, či človek má nastaviť vlastný život pre právo, pravdu a spravodlivosť. Po chvíli mlčania mi povedali, že nie. Život potrebuje právo, pravdu a spravodlivosť,“ povedal Bezák, ktorý pôsobí na gymnáziu.

Mnohí politici by si mali uvedomiť, že ak právo a spravodlivosť pôjdu bokom, hrozí to aj im – minulosť to ukázala. „Naučili sme sa byť ľahostajní pri všetkých tých kauzách, skutkoch, ktoré sa stali či nestali, ale aby zabitie človeka prešlo pomedzi, vedľa nás a stratilo sa v čase, to by bolo znakom, že sme morálne rozvrátení. Bolo by to znakom, že nám už na ničom nezáleží. Ale my takí nie sme, nám na tom záleží,“ povedal Bezák za potlesku.

„Janko a Martinka ostanú navždy v našich srdciach. Je na tom niečo hrozivé, až biblické, že až smrť povzbudí k životu, že smrť v nás obnoví túžbu po pravde a spravodlivosti,“ dodal Bezák s tým, že Kuciak s Kušnírovou sú hrdinami Slovenska.

Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko
Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na námestí SNP. Bratislava, 9. marec 2018. Foto: SITA/AP

Najväčšie zhromaždenia od novembra 1989

Zhromaždenia boli v piatok v desiatkach slovenských miest a približne 20 mestách v zahraničí. Odhaduje sa, že môže ísť o najväčšie zhromaždenia od novembra 1989.

K celoslovenským zhromaždeniam sa pridal aj Pezinok. Na Radničnom námestí sa o 16:00 stretlo viac ako 800 ľudí. Mnohí z Pezinčanov následne odišli na veľký protestný míting do Bratislavy. Agentúru SITA o tom informoval Peter Vlasák z referátu vzťahov s verejnosťou mesta Pezinok.

Nevyhnutnosť nezávislého a dôkladného vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zdôraznila na zhromaždení v Trnave novinárka Lenka Štepáneková. Vinníci úkladnej vraždy musia byť podľa nej nájdení a spravodlivo potrestaní. Na Trojičné námestie v centre Trnavy prišlo dnes asi dvetisíc ľudí, zhromaždenie bolo mimoriadne pokojné. Jeho účastníci si Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú pripomenuli minútou ticha.

,,Ja som si myslela, že demokraciu a slobodu už za nás vyštrngali na námestiach v osemdesatomdeviatom naši rodičia. Ale udalosti nielen posledných dní ma utvrdili v tom, že to tak nie je,“ skonštatovala Štepáneková. Na zhromaždení vystúpili aj zástupcovia stredoškolákov a vysokoškolákov. ,,Je dôležité, aby sme tieto zhromaždenia opakovali, pokiaľ sa nedočkáme spravodlivosti. Pretože Ján a Martina si to zaslúžia,“ povedal Matej Martovič z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Zhromaždenie Za slušné Slovensko v Trnave moderoval herec Divadla Jána Palárika Tomáš Vravník, podľa ktorého bola vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej poslednou kvapkou v pohári množstva káuz za posledné desaťročie. Ľudia, ktorí riadia štát, sú podľa neho minimálne podozriví z kolaborácie s organizovaným zločinom.

„Vidím nádej pre Slovensko v tom, že ľudia sú schopní zorganizovať sa aj bez politickej podpory a absolútne spontánne prísť na námestia slovenských miest a vyjadriť nesúhlas s tým, kam smeruje naša krajina.“ Na podujatí zahral niekoľko piesní írsko-slovenský pesničkár Graeme Mark Donaldson.

15-tisíc ľudí v Košiciach

V Košiciach sa na zhromaždení a pochode Za slušné Slovensko zišlo približne 15-tisíc ľudí. Požadovali odchod premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, niektorí odstúpenie celej vlády, zastavenie korupcie, ako aj objektívne vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Ako uviedol moderátor, ľudia sem budú chodiť, kým vláda neodstúpi.

Účastníci sa zhromaždili pri Dolnej bráne a potom pokojne pochodovali po jednej strane košickej Hlavnej ulice a po druhej strane sa vracali k Dolnej bráne. Mali rôzne transparenty a rôzne tabule s heslami ako Vrahovia do bas, Robovia odstúpte, Zastavme korupciu. Nechýbala ani mreža s nápisom Smer do basy, Mafia STOP, Za vaše podvody platíme. Jeden z účastníkov niesol skulptúru – stoličku, ktorej sa zubami držala postava pripomínajúca Kaliňáka a zo šiat jej vykúkali hŕby bankoviek.

K prítomným sa prihovoril kňaz Peter Gombita. „Vymeniť vládu nie je až také ťažké. Ale bude treba zmeniť aj ľudí dole. Všetci sa musíme vrátiť k poctivému životu, k poctivej práci, čestnosti, k slušnosti a pravde, ak chceme zmenu. Pravda sa zabiť nedá, ľudský život áno, čo sa aj stalo,“ povedal Gombita a dav ho odmenil burácajúcim potleskom a výkrikmi i pískaním. Podľa Gombitu sa všetci musíme zmeniť a vrátiť k dodržiavaniu a napĺňaniu hodnôt ako sú česť, svedomie, slušnosť a láska. Doložil, že Ján Kuciak obetoval za pravdu svoj život.

Dva minulotýždňové pochody

Minulý týždeň sa konali v Bratislave dva pochody. Pietny pochod, na ktorom vystúpila aj Anna Remiášová, zorganizovalo v stredu OĽaNO. V piatok sa podľa odhadov 20 až 25-tisíc ľudí zišlo na Námestí slobody pred Úradom vlády SR.

Na tomto pochode sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska, ale aj šéfredaktori a vydavatelia médií, ktorí prehovorili k účastníkom. Ďalšie tisícky ľudí si pamiatku Kuciaka a Kušnírovej uctili v desiatkach miest na Slovensku a po celom svete.

Ako zdôrazňujú organizátori Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Karolína Farská a Juraj Šeliga, nie sú členmi žiadnej politickej strany a všetky aktivity financujú z darov jednotlivcov. „Náš transparentný účet je SK8709000000005142112967. Účet je vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. názov účtu je Za slušné Slovensko. Všetky výdavky budú zverejnené,“ informujú.

 

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaArcibiskup Róbert BezákJán KuciakJuraj ŠeligaKarolína FarskáMarian KotlebaPeter NagyRóbert BezákŠtefan HríbVladimír Crmoman