Video: Do ulíc vyšli tisícky ľudí, konali sa pochody za zavraždeného novinára Kuciaka a jeho priateľku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Uctenie pamiatky Jána Kuciaka
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 2. marca, 19:41

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – V desiatkach miest Slovenska, ale aj v zahraničí sa v piatok uskutočňovali pochody a pietne akcie na pamiatku dvoch obetí minulotýždňovej vraždy – mladého investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Bratislavský pochod

Z bratislavského Hviezdoslavovho námestia sa v piatok pohli tisíce ľudí, ktorí sa zišli na pietnom pochode za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú.

Ľudia všetkých vekových kategórií držali v rukách obrázky Jána Kuciaka a transparenty, na ktorých je napríklad „Skutok sa stal“,  „Skutočným zmyslom štátu je spravodlivosť“ či „Charakterne znepokojená?“

V dave viali aj slovenské, české či európske vlajky. Podľa odhadov bolo na pochode viac ľudí, ako bolo v lete na protikorupčnom pochode, teda viac ako päťtisíc. Celé Námestie slobody bolo plné ľudí, niektorí stále prichádzali.

Pred Úradom vlády SR vystúpili s prejavmi Lukáš Fila (CEO Denník N), šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová, publicista Milan Martin Šimečka, riaditeľ organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire, ako aj novinár Árpád Soltész z Noviny.sk a Zuzana Petková z Trendu. Vpredu niesli transparent s nápisom „útok na novinárov je útok na nás všetkých“. 

Ľuďom sa prihovoril aj prezident Andrej Kiska. Povedal, že to nemá byť o politike, ale o spomienke a vyzval na minútu ticha.

Vystúpili novinári aj prezident Kiska

Šéfredaktorka denníka SME Beata Baloghová si myslí, že veta ‚Na Slovensku zavraždili novinára‘ je smutnou správou o stave republiky. Dúfa, že táto veta bude rezonovať všade, kde sa robia rozhodnutia. Napĺňa ju nádejou, že vidí plné námestie a že tak veľa ľudí si uvedomuje, o akú tragédiu ide.

„Dnes sme všetci slovenskí novinári,“ povedal riaditeľ organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire v slovenčine. Bratislava je dnes podľa neho hlavné mesto novinárskej slobody a dodal, že Európa ostáva najlepším kontinentom pre slobodu tlače, svet potrebuje Európu a Európa potrebuje Slovensko.

Vydavateľ Denníka N Lukáš Fila povedal, že vražda Jána a Martiny patrí medzi udalosti, pri ktorej si aj ľudia po rokoch budú pamätať, čo robili, kde boli, keď sa o tom dozvedeli. Priznal, že po tom, čo sa o vražde dozvedel, bol v šoku, ale mal aj strach. Dôležité je, čo s týmto strachom spravia novinári, ale aj verejnosť. Šok, ktorý táto krajina zažila, sa nedá zmazať, ale dá sa dodať, že sa Slovensko stalo lepšou krajinou.

Novinár Árpád Soltész z Noviny.sk povedal, že vražda Jána Kuciaka ukázala, že demokracia v tomto štáte je ohrozená. „Zmyslom Jankovej práce bolo urobiť krajinu lepšou a my to musíme dokončiť – nielen my novinári, ale my všetci, povedal. Janko bol podľa neho prototypom dobrého chlapca.“

List českej novinárky Holcovej

Na pochode prečítali aj list českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá s Janom Kuciakom spolupracovala. Na pochod nemohla prísť, keďže ju stráži polícia. Kuciaka poznala päť rokov, riešili spolu mnoho „komplikovaných, absurdných i nikam nevedúcich káuz“.

Na poslednej pracovali 18 mesiacov, rozprávali sa spolu aj niekoľkokrát denne. „Pochopila som, že príbeh, ani myšlienku nezabiješ, aj keby si veľmi chcel,“ prečítala list slovenská herečka Táňa Pauhofová z listu Holcovej. To, či jeho smrť súvisí s jeho posledným článkom, nevie a nechce špekulovať.

Vrahom je podľa Šimečku korupcia

Martin M. Šimečka pripomenul, ako v Novembri ´89 stál na námestí proti režimu, ktorý mlátil svojich občanov. Veril, že to boli jeho posledné demonštrácie. „Hoci nepoznáme meno vraha, poznáme meno páchateľa. Je ním korupcia,“ vyhlásil s tým, že ešte do minulého týždňa si myslel, že korupcia je len parazitom na demokracii, s ktorým sa dá žiť, ale dnes vieme, že korupcia môže zabíjať.

„Vieme, že ak sa nebudeme spoločne brániť, mŕtvych môže pribúdať,“ pokračoval Šimečka s tým, že neverí, že súčasná vláda nám v boji s korupciou môže pomôcť. Pripomenul, že premiér Robert Fico dlhodobo atakoval novinárov. Zároveň verejnosti odkázal, že ich novinári potrebujú, že potrebujú, aby ich čitatelia, poslucháči, diváci neboli ľahostajní.

Zárukou demokracie sú podľa neho slobodné médiá a angažovaná spoločnosť. Pripomenul aj výrok Thomasa Jeffersona, či má existovať vláda bez novín alebo noviny bez vlády, vybral by si druhú možnosť. Účasť na pochode mu dáva nádej, že sa skončila éra ľahostajnosti.

Po príhovoroch zaznela slovenská hymna.

Po skončení skandovali o odstúpení

Po skončení pochodu za Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú v Bratislave organizátori vyzvali na pokojný rozchod, ľudia však ostali pred Úradom vlády SR.

Skandovali ‚vrahovia‘, ‚dosť bolo Fica‘,odstúpiť!‘, „demisia!“ či „mafia!“ Niektorí triasli aj bránou na úrade vlády. Organizátori ich vyzývali, aby netrhali bránou, na miesto prišla aj polícia.

Poznali zavraždeného novinára

Zvolávateľmi pochodu boli Peter Nagy a Katarína Nagy Pazmany, ktorí zavraždeného novinára poznali. S organizáciou sa rozhodli pomôcť aj študenti z Veľkého protikorupčného pochodu. Organizátori pochodu na Facebooku vyzývali k pokojnému priebehu akcie.

„Veľmi si želáme, aby pochod prebehol pokojne s úctou a láskou, akú si Janko a Martina zaslúžia. Preto všetkých prosíme, ak by ste videli niečo, čo sa diať nemá, neváhajte sa ozvať našim dobrovoľníkom v reflexných vestách, alebo priamo policajtom,“ píšu vo facebookovej pozvánke na akciu.

Akciu koordinovali so štátnou aj mestskou políciou, dopravným podnikom a ďalšími, ktorí sa postarajú o bezpečnosť pochodu.

Spomienka na Kuciaka z Banskej Bystrice

Pochmúrna obloha nad mestom a sneženie sprevádzali Banskobystričanov na Námestí SNP, ktorí sa o 16:30 začali schádzať, aby si uctili pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Viac ako tisícka ľudí na námestí sa o piatej hodine pripojila k bratislavskému pochodu s názvom „Nechceme späť 90-te.“

Vypočuli si príhovory zástupcov novinárov, občianskych aktivistov, študentov aj umelcov. Rečníci vyjadrili hnev a nesúhlas s mafiánskymi praktikami v štáte a smútok nad tým, že bol zavraždený mladý novinár a jeho priateľka.

Účastníci priniesli so sebou transparenty s nápismi ako „STOP 90-tym“, Error 404 DEMOKRACIA“, „Prišiel čas ozvať sa zas“, „Zločinci vo vláde, patríte za mreže“, „Nemôžete zavraždiť všetkých!“ a „Nechceme mafiánsky štát“. Riaditeľka Komunitnej nadácie Zdravé mesto Beata Hirt vyzvala prítomné ženy, aby neprijali žiadne pozvanie na oslavy MDŽ.

„Tohto roku smútime, neoslavujeme,“ dodala. Organizátori mysleli aj na chladné počasie a podávali prítomným čaj. Zhromaždenie ukončili o 17:45, pričom ľudia sa rozchádzali pomaly a stáli aj v rade pred Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja, kde písali odkazy do kondolenčnej knihy.

Zhromaždenie v Banskej Bystrici zorganizovala platforma Nie v našom meste, ktorá vznikla pôvodne ako reakcia na víťazstvo Mariana Kotlebu vo voľbách predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v roku 2013.

V Košiciach žiadali odstúpenie

Viac ako tisíc, možno až 1 500 ľudí, sa v piatok podvečer zišlo pri Dolnej bráne na košickej Hlavnej ulici na pietnej spomienke na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovú. Pri portréte zavraždeného novinára ľudia zapaľovali sviečky. Prítomným sa prihovorili šéfredaktori Dušan Károlyi a Jaroslav Vrábeľ, ktorí vyjadrili nesúhlas s rôznymi kauzami a pomermi na Slovensku.

Na zhromaždenie prišli rôzne generácie, mladí i tí skôr narodení. Niektorí mali v rukách transparenty napríklad s heslom „Mafia preč z nášho štátu“, „Ľahostajnosť z nás robí spolupáchateľov“. Jeden muž prišiel s kovovou mrežou, na ktorej bol nápis Mreža pre Fica. Viacerí požadovali odstúpenie ministra vnútra, policajného prezidenta aj premiéra.

„Mám dojem, ako by sme sa stále báli. Všetci tušíme, všetci viac-menej vieme, vďaka komu tu je korupcia, mafia, no ešte stále tu chýba ľuďom odvaha nahlas povedať, kto za to môže, nielen na vrcholnej, ale aj na regionálnej a miestnej úrovni. Ale verím, že aj to sa čoskoro zmení,“ povedal jeden z účastníkov zhromaždenia, aktivista a poslanec Košického samosprávneho kraja Ladislav Rovinský.

Pochody v ďalších mestách

Sociálnou sieťou Facebook sa šírili pozvánky na akcie v mestách: Banská Bystrica, Dolný Kubín, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Michalovce, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Prievidza, Skalica, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Veľké Kapušany a Žilina a ďalšie mestá pribúdajú. Spomienkové akcie sa uskutočnia aj v Prahe, Brne, Ostrave, Jablonci nad Nisou a v Liberci v Českej republike.

Vo štvrtok ľudia zapaľovali sviečky v Bruseli. V piatok tak spravia aj mnohých mestách v Európe, ale aj v Ázii a v Amerike. Pietne akcie hlásia organizátori na Facebooku v mestách Krakov, Aberdeen, Aalborg, Londýn, Glasgow, Edinburgh, Paríž, Haag, Zürich, Berlín, Bern, Madrid, Luxemburg, Oslo a Stockholm, ale aj vo Vancouveri, Dubaji, Pekingu a Hong Kongu.

Vo Viedni zapália sviečku za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v nedeľu 4. marca. Pohoda festival organizuje v nedeľu 4. marca o 17:00 koncert na bratislavskom Hlavnom námestí, ktorým si hudobníci uctia novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú. Spolupatričnosť možno vyjadriť aj použitím hashtagu #AllForJan.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaDušan KarolyiJán KuciakLadislav RovinskýPeter NagyRobert FicoTáňa Pauhofová