Po kolapse Grécka je únia pripravená uzavrieť hranice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko, Atény
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRUSEL 30. mája (WEBNOVINY) – Pokiaľ by sa Grécko v dôsledku eurokrízy dostalo do výnimočného stavu, mohli by krajiny EÚ opäť zaviesť hraničné kontroly.

Rada v Bruseli a štáty únie už snovajú plány pre najhorší prípad, uvádza rakúsky denník der Standard.

Únia uvažuje o tom, aké dopady by mohol mať kolaps Grécka na bezpečnostnú situáciu jej členských štátov.

„V rade sa už diskutuje o tom, ako by sa dali v prípade výnimočného stavu uzavrieť hranice,“ potvrdili denníku v utorok zdroje v Bruseli. Všetky štáty sa už podľa týchto údajov pripravujú na takúto možnosť, detaily však nie sú známe.

Obavy z kriminality

Na jednej strane existujú obavy, že pri chaose v Grécku sa do zahraničia ilegálne dostanú veľké sumy peňazí a v krajine stúpne kriminalita. Na druhej strane je Grécko v únii v súčasnosti ohniskom migrácie, ktorá prichádza cez Stredozemné more a cez hranicu s Tureckom, ktorú pomáha strážiť aj európska agentúra Frontex. Núdzový plán je preto „veľmi citlivou záležitosťou“, podotýkajú experti v Bruseli.

Formálne by uzavretie hraníc schengenskými partnermi nebol veľký problém, keďže schengenská zmluva má jasne vytýčené pravidlá. Celkom inak je to v prípade rovnako diskutovaného vystúpenia Grécka z eurozóny, o ktorom Zmluva o EÚ neuvažuje.

Slovenska, ktoré s Gréckom nemá spoločnú hranicu, by sa takýto výnimočný stav veľmi nedotkol. Kontroly by museli byť zavedené len na letiskách, ktoré majú s Gréckom priame spojenie.

Rozpad eurozóny nemožno vylúčiť, tvrdí člen BoE Fisher

Grécko
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP

Rozpad eurozóny nemožno vylúčiť, vyhlásil člen Výboru pre menovú politiku britskej centrálnej banky (Bank of England) Paul Fisher. V rozhovore pre denník Leicester Mercury povedal, že dopady kolapsu spoločnej európskej meny budú závisieť od reakcie európskych vládnych predstaviteľov.

„Nikto sa nesnaží predpovedať rozpad eurozóny, nemožno ho však vylúčiť,“ povedal Fisher.

Jeho komentár tak bol zverejnený po tom, ako sa britský premiér David Cameron a minister financií George Osborne stretli s guvernérom Bank of England Mervynom Kingom a šéfom úradu pre reguláciu bankového sektora Adairom Turnerom, aby diskutovali o núdzových plánoch pre prípad rozpadu eurozóny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David CameronGeorge OsbornePaul Fisher
Firmy a inštitúcie EU Európska únia