Platforma Otvorená Kultúra! spúšťa štafetový protest Slovenské kultúrne povstanie na vyjadrenie „vytrvalého nesúhlasu s ničivými praktikami a ideologickými čistkami ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej“.
Od 15:00 sa pred Ministerstvo kultúry SR na námestí SNP v Bratislave postavia prví zástupcovia a zástupkyne umeleckej a kultúrnej obce na Slovensku. Po hodine túto protestnú štafetu prevezmú ďalší. V nasledujúcich dňoch bude protest bežať naďalej od 8:00 do 20:00.
Zapojené osobnosti kultúry
Do štafetového protestu je už teraz zapojených viac ako 50 osobností kultúry, ďalší ľudia sa môžu zapojiť po kontaktovaní platformy Otvorená Kultúra! Štafetový protest Slovenské kultúrne povstanie sa skončí 29. augusta, symbolicky na výročie Slovenského národného povstania.
Slovensko nepatrí vláde, na protest v Bratislave prišlo približne 18-tisíc ľudí (foto)
„Slovenského kultúrneho povstania sa zúčastnia aj známe osobnosti kultúry ako Mirka Ábelová, András Cséfalvay, Ján Gordulič, Ondrej Kovaľ, Rebeka Poláková, Richard Stanke, Ivana Šáteková a ďalší. V utorok 20. augusta pred 10:00 sa k protestu na symbolických 10 minút pripojí aj 94-ročná Eva Mosnáková, ktorej život SNP výrazne ovplyvnilo,“ uviedla platforma Otvorená Kultúra!
Hlavné požiadavky protestu
Ako platforma dodala, pred 80 rokmi povstalo slovenské obyvateľstvo so zbraňou v ruke proti vláde fašistického Slovenského štátu, ktorý nechával deportovať a zabíjať vlastných občanov a občianky. Dnes sa slovenská kultúrna obec stavia na nenásilný občiansky odpor proti ministerstvu kultúry, ktoré ničí kultúru na Slovensku.
Koalícia reaguje na protest ľudí v Bratislave. Ak dôjde k ďalšiemu atentátu, zodpovednosť bude niesť opozícia (video)
„Protest bude nenásilný, pokojný a kultivovaný, ale zároveň odhodlaný a vytrvalý. Prosíme verejnosť, aby sa nezhromažďovala pri protestujúcich osobnostiach. Štafetový protest je niekoľkodňová protestná akcia, ktorá nie je verejným zhromaždením,“ dodala platforma. Protest má dve hlavné požiadavky – okamžité odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičove a okamžité odvolanie generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu.
Protestujúci zároveň poukazujú na skutočné problémy kultúrneho sektora na Slovensku, ktorými sú najmä prekérne pracovné podmienky kultúrnych pracovníkov a pracovníčok, chronická finančná poddimenzovanosť sektora a nahromadený investičný dlh. Občianska platforma združujúca kultúrne inštitúcie a ich predstaviteľov tvrdí, že súčasné vedenie rezortu tieto dlhodobé problémy nerieši.