BRATISLAVA 11. marca (WBN/PR) – Najdôležitejšia informácia je, že v 99% prípadov tinnitusu sú neškodné, možno ich považovať za prírodné riziká moderného života alebo časti procesu starnutia. Ak chcete mať istotu o pôvode tinnitusu je potrebné kontaktovať otorinolaryngológa. Ak je diagnóza, že je tinnitus mierny (benígny), farmakologické alebo chirurgické ošetrenie nebude mať takmer žiadny vplyv.
Tinnitus nie je choroba, ale príznak, to znamená, že je sprievodným javom pri určitých chorobách, ale v prevažnej väčšine prípadov je jeho pôvod a príčina neznáma.
Niektoré choroby môžu mať príčinu so vznikom subjektívneho tinnitusu ako napr. choroby vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha, sluchového nervu, pri poškodeniach centrálneho nervového systému. Taktiež príčinou môže byť aj nadmerné množstvo ušného mazu, zápaly a nádorové procesy v oblasti stredného ucha, porucha funkcie Eustachovej trubice, Menierova choroba, alebo aj úrazy v oblasti spánkovej kosti. Medzi ďalšie príčiny vzniku subjektívneho tinnitusu môžu byť poruchy krčnej chrbtice, pretože sa nedostatočne prekrvuje vnútorné ucho.
Dá sa subjektívny tinnitus liečiť?
Existujú rôzne metódy liečby, avšak najlepšie výsledky sa dosiahli, podľa klinických štúdií, ožarovaním postihnutého ucha laserom.
Na našom trhu je momentálne dostupný TinniTool EarLaser- laserový systém, ktorý sa skladá z lasera (s výkonom 5mW a vlnovej dĺžke 650 nm) a ušného nadstavca, ktorý má zabudované optické vlákna. Prístroj bol navrhnutý tak, aby liečba mohla byť vykonávaná na domácej pôde (bez lekárskeho dozoru). Zároveň na ambulantnú liečbu je určený ProfiLaser TinniTool, ktorý má mnohostranné využitie. Viac informácií www.tinnitus.sk