MOGADIŠO 19. januára (WEBNOVINY) – Najmenej štyria ľudia prišli v noci na utorok o život počas intenzívnych bojov medzi znepriatelenými somálskymi pirátmi v meste Harardhere, ktorí sa pohádali pre včera vyplatené rekordné výkupné, informovali piráti a miestni obyvatelia. V oblasti vládlo napätie, od kedy sem malé lietadlo zhodilo približne sedem miliónov amerických dolárov (viac ako 4,8 milióna eur) ako výkupné za prepustenie supertankera VLCC Maran Centaurus plaviaceho sa pod gréckou vlajkou, ktorý je asi 300 metrov dlhý a preváža dva milióny barelov ropy.
„Dnes ráno je situácia pokojná, ale medzi pirátmi stále vládne napätie. Traja z nich vrátane vysokopostaveného pirátskeho lídra prišli o život a traja ďalší utrpeli zranenia,“ uviedol pre tlačovú agentúru AFP miestny staršina Moalim Abdalla Hasan. „Snažíme sa medzi nimi vyjednávať, pretože narúšajú náš mier. Pri prestrelke prišiel o život aj jeden civilista a obyvatelia sú týmto sporom veľmi znepokojení,“ dodal.
Podľa iných zdrojov z Harardhere prišli o život dvaja piráti, keď sa v nedeľu, hneď po vyplatení výkupného za plavidlo Maran Centaurus, rozpútala hádka.
Somálski piráti v pondelok prepustili supertanker Maran Centaurus a podľa Andrewa Mwanguru z Východoafrického námorného asistenčného programu je plavidlo pripravené vyplávať z pirátskej základne v Harardhere. Piráti potvrdili, že prepúšťajú aj všetkých členov posádky, ktorú tvoria 16 Filipínci, deväť Grékov, dvaja Ukrajinci a jeden Rumun.
Únoscom sa za tanker podarilo vyjednať rekordné výkupné. Presnú sumu zainteresované strany nezverejnili, podľa odhadov však môže ísť až o sedem miliónov amerických dolárov. Maran Centaurus uniesli 29. novembra.
Piráti v regióne stále zadržiavajú stovky príslušníkov posádok z desiatok lodí. Aj napriek rastúcemu počtu zahraničných lodí hliadkujúcich v oblasti a zvýšeniu bezpečnostných opatrení na obchodných lodiach plaviacich sa nebezpečným regiónom intenzita prípadov pirátstva tu stále neklesá. Somálsko nemá pobrežnú stráž či vojenské loďstvo, ktoré by pirátov zastavili; už 18 rokov mu totiž chýba efektívna centrálna vláda. V krajine sa preto pirátstvo stalo najvýnosnejším obchodom, keďže za unesené plavidlá sa pirátom darí získavať miliónové výkupné.
SITA/AFP