PETRANSKÝ: Máme problémy v spolupráci s GP SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petranský
Predseda Ústavu pamäti národa Ivan Petranský. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Ústav pamäti národa (ÚPN) podľa jeho predsedu Ivana Petranského naráža na isté problémy v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR. „Generálna prokuratúra by podľa zákona o pamäti národa mala zriadiť priamo tím, ktorý by mal s nami spolupracovať na podaniach. Skutočnosť je momentálna taká, že podľa Trestného poriadku my nemusíme byť ani vyrozumení o výsledkoch našich podaní. Častokrát máme problém dopátrať sa, v akom stave sú jednotlivé podania,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Petranský. ÚPN podal po roku 2007 niekoľko podaní na generálnu prokuratúru.

To základné podanie bolo pre usmrtenie občanov na hraniciach. Boli aj ďalšie podania, spolu to bolo približne 50 prípadov. Začalo sa trestné stíhanie vo viacerých prípadoch, napríklad v prípade zavraždených na hraniciach sa začalo 37 trestných stíhaní. Žiaľ ani v jednom prípade doposiaľ neprišlo k nejakému súdnemu procesu alebo priamo k podaniu obžaloby,“ dodal Petranský. Podľa neho niektoré z týchto podaní bežia a niektoré boli zastavené.

Podania ÚPN podľa Petranského boli spracované veľmi komplexne. „Bola to naozaj veľmi náročná práca zhromaždiť všetky relevantné dokumenty. Zhromaždili sme mená a to od tých, čo stáli na hraniciach až po ľudí, ktorí boli zodpovední na najvyšších pozíciách, vrátane straníckych pozícií. Toto sme všetko predložili generálnej prokuratúre a už je teraz na nich, akým spôsobom vyhodnotia tieto veci,“ uviedol šéf ÚPN.

V Českej republike je situácia podľa Petranského trošku iná. „Existuje tam Ústav pre štúdium totalitných režimov, ktorý podobne ako náš ústav nemá žiadne vyšetrovacie právomoci, čo je napríklad rozdiel oproti podobnému ústavu, ktorý existuje v Poľsku. V Česku však existuje úrad pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu, ktorý tam existuje už dlhé roky a ten viacero káuz vyšetril,“ povedal. Podľa Petranského sú dnes už v podstate všetky skutky z obdobia socializmu premlčané, s výnimkou zločinov proti ľudskosti. „My sme sa práve preto snažili, aby sa tie zločiny na hraniciach, kde naozaj išlo o likvidáciu desiatok nevinných ľudí, aby sa posudzovali ako zločiny proti ľudskosti,“ zdôraznil.

Podľa Petranského je problémom obľúbená téza o hrubej čiare, ktorá tvrdí, že komunistický režim skončil, tie neprávosti sa diali, to sa pripúšťa, to sa deklaruje aj v právnej rovine, „ale spravme za tým čiaru, ďalej sa tým nezaoberajme, pozerajme do budúcnosti“. Petranský si myslí, že to je postoj, ktorý je veľmi prítomný v našej spoločnosti a to počas celých posledných 20 rokov.

PETRANSKÝ: ÚPN naráža na problémy v spolupráci s Generálnou prokuratúrou

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Petranský
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRÚPN Ústav pamäti národa