BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Opoziční poslanci Július Brocka (KDH), Martin Chren (nezaradený), Erika Jurinová (OĽaNO), Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Jozef Mihál (SaS) navrhujú, aby Sociálna poisťovňa z rezervného fondu solidarity dorovnávala výšku dvojpilierových dôchodkov do sumy dôchodku, ktorú by osoba dostávala, ak by v druhom pilieri nebola.
Dvojpilierové penzie by sa podľa návrhu dorovnávali o malé čiastky v sume niekoľkých eur. „Je to jednoduchšie a lacnejšie riešenie, ako ľudí vytlačiť z druhého piliera,“ povedal Kaník. Návrh novely zákona o sociálnom poistení parlament prerokuje v úvode 7. dňa 51. schôdze parlamentu.
Ľudia nemajú nárok na plnú výšku solidarity
Poslanec za SDKÚ-DS poukázal na to, že do rezervného fondu solidarity prispievajú všetci pracujúci ľudia, pričom do tohto fondu smeruje 4,75 percenta z ich vymeriavacieho základu. Ľudia, ktorí nie sú v druhom pilieri, pritom podľa Kaníka čerpajú z rezervného fondu Sociálnej poisťovne plnú mieru solidarity.
„Tí, ktorí sú v druhom pilieri, nemajú nárok na plnú výšku solidarity. Môžu získať maximálne 77 percent oproti tým, ktorí sú len v prvom pilieri,“ povedal Kaník.
Štvrté otvorenie druhého piliera, od 15. marca do 15. júna tohto roka, pritom podľa neho nerieši otázku, ako zabezpečiť pre ľudí čo najvyšší dôchodok. „Pre verejné financie a dôchodkový systém by bolo najhoršie, keby všetci z druhého piliera prešli do prvého piliera. Znamenalo by to zrútenie dôchodkového systému,“ tvrdí Kaník.
Rozoberať budú aj novelu školského zákona
Navrhované opatrenie sa podľa poslanca Júliusa Brocku v tejto chvíli ukazuje ako nevyhnutné s cieľom obrániť druhý pilier. „Chceme pomôcť tým sporiteľom, ktorí boli poškodení Smerom počas prvej aj tejto vlády Smeru,“ povedal Brocka. Druhý dôchodkový pilier sa otvoril 15. marca a zatvorí sa 15. júna tohto roka.
Diskutovať sa bude aj o novele školského zákona. Člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina ňou chce presadiť, aby rodičia mohli ospravedlniť svoje deti z rozšírenej sexuálnej výchovy a škola by im musela zabezpečiť náhradné vyučovanie.
„Ide o jedno z najliberálnejších opatrení na úseku správy školstva a nevidíme racionálny dôvod, prečo nezaviesť právo rodičov vyjadriť sa, respektíve rozhodnúť o tom, či ich dieťa v materskej škole alebo žiak základnej školy bude absolvovať rozšírenú sexuálnu výchovu,“ argumentuje Hlina.