Knihy boli vždy symbolom vzdelania, a to musí byť dostupné pre všetkých. Na sociálnej sieti to uviedol prezident Peter Pellegrini. Zdôraznil, že len vzdelaný národ sa môže posúvať vpred a z kníh by sme nemali robiť symbol bohatých ľudí. Prezident tiež na sociálnej sieti napísal, že o úspechu by mali rozhodovať talent a schopnosť pracovať na sebe, nie majetnosť rodiny, do ktorej sa človek narodil.
„Žijeme digitálnu dobu so všetkými jej vymoženosťami, vrátane neuveriteľného množstva dostupných informácií. Ale nič z toho nenahradí pocit, keď môže človek siahnuť do knižnice, vytiahnuť z nej knižku, nadýchnuť sa jej vône a potešiť sa z jej obsahu alebo sa dozvedieť niečo nové,“ napísal Pellegrini.
Vyjadril sa, že štát so silným sociálnym cítením by mal vytvoriť podmienky na to, aby vzdelanie, a to vrátane kníh, bolo čo najviac dostupné, a každý tak mal rovnakú štartovaciu čiaru v živote.
Prekoná Fico Mečiara? Pre konsolidačné opatrenia to nebude mať jeho vláda jednoduché
„Rozumiem, že Slovensko stojí pred nevyhnutným krokom, kedy musí zaplatiť za chyby vlád z minulosti. Len si musíme dať pozor, aby sme si touto platbou neničili aj vlastnú budúcnosť,“ uzavrel.
Vláda v rámci balíčka opatrení na konsolidáciu verejných financií predstavila aj zvýšenie DPH na knihy, po novom by mala byť 23 percent. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) toto zvýšenie obhajoval analýzou, podľa ktorej knihy kupujú najmä bohatší občania. Učebnice a pracovné zošity by podľa slov ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) mali mať DPH vo výške päť percent.