Pašeráci zarobili vlani na migrantoch miliardy dolárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci
Foto: SITA/AP

Haag 17. mája (WebNoviny.sk) – Pašeráci ľudí zarobili na vlaňajšej migračnej vlne do južnej Európy viac než päť miliárd dolárov. Uvádza sa to v utorok zverejnenej spoločnej správe medzinárodných policajných organizácií Interpol a Europol.

Deväť z desiatich migrantov alebo utečencov, ktorí vlani prišli do Európskej únie, využilo „sprostredkovateľské služby“, najmä voľných zločineckých sietí, pričom v tomto kalendárnom roku sú tieto údaje pravdepodobne ešte vyššie, uvádza sa v správe.

V roku 2015 prišiel do Európy vyše milión migrantov. Väčšina z nich podľa správy zaplatila 3200-6500 dolárov (3000-6000 eur), čiže priemerný obrat bol medzi piatimi až šiestimi miliardami dolárov. Na to, aby sa takto získané peniaze preprali alebo integrovali do riadnej ekonomiky, prevážali kuriéri veľké finančné sumy cez hranice. Pašeráci tiež prepierali svoje zisky cez predajne áut, obchody s potravinami, reštaurácie či prepravné spoločnosti.

Väčšina z prevádzačov pochádzala z krajín, odkiaľ pochádzajú aj migranti, často však mali povolenie na pobyt v EÚ alebo európske pasy.

„Základná štruktúra pašeráckej siete obsahuje vodcov, ktorí koordinujú aktivity na zavedenej trase, organizátorov riadiacich tieto činnosti na miestnej úrovni prostredníctvom osobných kontaktov a príležitostných sprostredkovateľov na najnižšej úrovni, ktorí pomáhajú najmä organizátorom a môžu asistovať pri náborových aktivitách,“ cituje zo správy Europolu a Interpolu agentúra Reuters.

Skorumpovaní úradníci nechávali za úplatky prejsť autá cez hraničné kontroly alebo prepúšťali zachytené plavidlá. Na pašeráckych trasách, často na letiskách, železničných alebo autobusových staniciach, objavili policajti okolo 250 pašeráckych centier – 170 v Európskej únii a 80 mimo nej.

Vlani sa väčšina migrantov dostala do Európy z Turecka alebo Líbye po zdolaní náročnej plavby v lodiach alebo člnoch cez Stredozemné more a následne pokračovali dopravnými prostriedkami. V štúdii sa zároveň uvádza, že na cestu do EÚ čaká v Líbyi stále okolo 800.000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EuropolInterpol