BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Počas prvého roka aktuálneho volebného obdobia otvoril predseda Národnej rady Richard Sulík (SaS) alebo niektorý z podpredsedov parlamentu 21 schôdzí.
Opozícia pod vedením lídra Smeru-SD Roberta Fica iniciovala z toho päť rokovaní. Trikrát sa vďaka koaličným poslancom nepodarilo schváliť program schôdze navrhnutej opozičníkmi a teda nerokovali, dva razy uspeli.
Neúspešná bola opozícia s návrhmi na prijatie uznesení Národnej rady SR k voľbe kandidáta na vymenovanie generálneho prokurátora a k posilneniu cenovej stability životne dôležitých tovarov, služieb a energií, koalícia nepodporila ani rokovanie, na ktorom chceli opozičníci prijímať vyhlásenie parlamentu k aktuálnym slovensko-maďarským vzťahom po prijatí novej maďarskej ústavy.
Naopak, koalícia im umožnila rokovať o odvolávaní predsedu parlamentu Sulíka a o uznesení k postupu prípravy a výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku. Sulík odvolávaniu odolal a na mimoriadnej schôdzi o výstavbe diaľnic koalícia nakoniec presadila vlastný návrh uznesenia.
Najdlhšie rokovali v máji
Najdlhšia schôdza v tomto volebnom období bola májová, keď poslanci rokovali jedenásť dní. Aktuálna predprázdninová schôdza trvala 10 dní, letný oddych si poslanci užívajú od 14. júla. Po prázdninách sa stretnú na ďalšej riadnej schôdzi v utorok 6. septembra. V tomto roku čakajú zákonodarcov ešte tri riadne schôdze – septembrová, októbrová a novembrovo-decembrová. Septembrová by mala trvať desať dní, októbrová dvanásť a posledná tohtoročná je naplánovaná na dvanásť dní.V minulom volebnom období, keď bola pri vláde súčasná opozícia spolu s ĽS-HZDS a na čele národnej rady stál podpredseda Smeru-SD Pavol Paška, rokovali poslanci v prvom roku 11-krát, z toho jednu schôdzu iniciovala vtedajšia opozícia zložená z SDKÚ-DS, KDH a SMK. Chceli odvolať vtedy aktuálneho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD), čo sa im nepodarilo.
Najdlhšou schôdzou v prvom roku minulého volebného obdobia bola predprázdninová a poslanci rokovali desať dní. Letné prázdniny si vtedy užívali od 4. júla 2007, do parlamentu zasadli po nich 4. septembra, keď Paška na návrh opozície zvolal mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa neúspešne pokúsili odvolať vtedajšiu ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny Vieru Tomanovú (Smer-SD). Riadna poprázdninová schôdza potom začala 11. septembra.