Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k marcu tohto roka cez 2,42 miliardy eur na udržanie zamestnanosti. Prvá pomoc určená zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom bola počas pandémie hlavným nástrojom na podporu zamestnanosti a ochranu príjmov pracujúcich.
Prostredníctvom nej sa ministerstvu podarilo k marcu tohto roka podporiť takmer tretinu pracovných miest. Najviac pomohla v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré boli epidémiou zasiahnuté obzvlášť ťažko. Vyplýva to z analýzy Inštitútu sociálnej politiky o dopadoch vyplácania príspevkov na udržanie zamestnanosti.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Podporené a nepodporené firmy podľa analýzy reagovali na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu rôzne. Keď začal počet prípadov COVID-19 v okrese narastať, prepúšťanie v nepodporených firmách naďalej kopírovalo celoslovenský trend prepúšťania. V podporených firmách však finančná pomoc výrazne zredukovala počet prepustení.
Nezamestnanosť na Slovensku by mala ďalej pozvoľne klesať, ale novým rizikom na trhu práce je vojna na Ukrajine
„Čím horšia bola epidemická situácia, tým väčší počet miest sa zachránil. Prvá pomoc pomáhala najviac v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré bolo epidémiou zasiahnuté najviac,“ uvádza jeden z dvojice autorov analýzy Matěj Bělín.
Inštitút sociálnej politiky je hlavný analytický a poradný útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.