Nezamestnanosť na Slovensku by mala ďalej pozvoľne klesať, ale novým rizikom na trhu práce je vojna na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, vojna, invázia
Ukrajinskí vojaci pomáhajú utekajúcej rodine pri prechode cez rieku Irpin na okraji Kyjeva na Ukrajine v sobotu 5. marca 2022. Foto: SITA/AP

Napriek stále aktuálnej omikron vlne pandémie by miera nezamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch mala ďalej pozvoľne klesať. Tvrdí to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Nesúlad medzi ponukou a dopytom

Novým rizikom na obzore i pre trh práce je vojnový konflikt na Ukrajine. Ten má potenciál oslabiť ekonomický rast v Európe, vrátane Slovenska, a znížiť tak aj dopyt zamestnávateľov po pracovnej sile, najmä v prípade zastavenia dodávok plynu z Ruska.

Viac o téme: Koronavírus

V našom základom scenári so zachovanými tokmi komodít z Ruska však očakávame, že dopady na ekonomický rast by mohli byť tlmené, ekonomika by si mala stále uchovať jemný rast, trh práce by mal ostať relatívne robustný a nemal by vykázať zásadnejší nárast nezamestnanosti,“ uviedol analytik.

Miera evidovanej nezamestnanosti

Utečenci z Ukrajiny by podľa neho mohli krátkodobo aspoň čiastočne zmierniť problém so zvyšujúcim sa počtom voľných pracovných miest v ekonomike.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Problémom by však opäť mohol byť nesúlad medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile. Medzi utečencami sú totiž podľa analytika prevažne ženy a deti, pričom voľné pozície sú najmä v priemysle, prípadne v stavebníctve a doprave.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vo februári klesla o 0,10 percentuálneho bodu na 6,86 percenta. Celková miera nezamestnanosti sa oproti januáru tohto roka znížila o 0,10 percentuálneho bodu na 7,48 percenta. Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie, teda pripravených ihneď nastúpiť do práce, v druhom mesiaci tohto roka medzimesačne klesol o 2,6 tisíca na takmer 185,4 tisíca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie UniCredit Bank